Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. bpa Jana Obłąka w Olsztynie

Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. bpa Jana Obłąka w Olsztynie

  Muzeum Archidiecezjalne to jedno z najmłodszych muzeów w tej części Polski, ale za to można powiedzieć, że jest to wielki skarbiec który zaskakuje. Wchodząc do środka i widząc kasę i otoczenie, tak naprawdę nie wiedziałem czego się spodziewać. Wchodząc już na kolejne piętra i oglądając ekspozycje, byłem pozytywnie zaskoczony. Nie tylko ilość ale jakość i różnorodność cennych eksponatów robi wrażenie. Muzeum znajduje się bardzo blisko rynku, przy uliczce prowadzącej do Katedry. Przeznaczając godzinę na zwiedzanie, jestem przekonany że każdy potwierdzi że warto było. To muzeum powinien odwiedzić każdy olsztynianin oraz turysta.

.

.

Muzeum zlokalizowane jest w połączonych kamienicach, na szlaku prowadzącym z rynku do Bazyliki Katedralnej. Wchodząc do środka spodziewałam się maleńkiej wystawy, nie wiedząc że oprócz kamienicy do której się wchodzi, muzeum obejmuje także dwie sąsiednie a całość jest pełna skarbów. W obiekcie znajdują się sale wystawowe, magazyny, pracownia konserwatorska i kawiarnia. Na ok. 1,3 tys. m2 prezentowanych jest ok. pół tysiąca eksponatów, m.in. pochodzący z XVII wieku relikwiarz św. Andrzeja Apostoła oraz oryginalne dzieło Ignacego Krasickiego – „Monachomachia*, czyli Wojna mnichów”.

* Monachomachia, czyli Wojna mnichów (z gr. monachos – mnich, machia – walka) – poemat heroikomiczny o wojnie mnichów autorstwa Ignacego Krasickiego. Wydany po raz pierwszy anonimowo w roku 1778 w Lipsku, wywołał oburzenie hierarchii kościelnej i uznanie u twórców epoki oświecenia. Utwór powstał prawdopodobnie w Berlinie między końcem 1776 a wiosną 1777 – Tadeusz Mikulski datuje powstanie Monachomachii na 1778, Juliusz Kleiner i Ryszard Wierzbowski na wiosnę 1776. Według legendy, został napisany w apartamencie Woltera w Poczdamie.

.

.

.

Muzeum otwarte w 2018 r. to jednocześnie kolejne miejsce, w którym prezentowana jest historia Kościoła na Warmii, a tym samym część dziejów Olsztyna i regionu. Eksponaty, które dotychczas przechowywane były w magazynach, mogą wreszcie ujrzeć światło dzienne na wystawach i zachwycać zwiedzających. Jest zachwyt ale część eksponatów zachęca także do zadumy i refleksji. 

.

.
Zbiory zajmują trzy poziomy.
Parter to zbiory malarstwa i rzeźby. Pierwsze piętro to rzemiosło artystyczne. Między innymi złote kielichy, relikwiarze i monstrancje. Z ciekawostek - w gablocie zobaczyć można pierścień biskupa Krasickiego. Są też ornaty i księgi liturgiczne. Na drugim piętrze znajduje się okazała kolekcja portretów biskupów, oraz zaprezentowana jest historia Archidiecezji. Odrębną część stanowią zbiory monet i medali. Bogata ekspozycja poświęcona JP II , także zasługuje na uwagę. Prezentowane są też pojedyncze starodruki oraz dwa inkunabuły. Nie sposób wymienić bogactwa tutaj zgromadzonych zbiorów, trzeba zobaczyć. Tematyka i różnorodność eksponatów zaskakuje. Muzeum jest świetnie zorganizowane, wszystkie eksponaty są dobrze opisane i odpowiednio wyeksponowane. Wszystko zostało dobrze podzielone tematycznie i doskonale wyeksponowane. Muzeum jest zorganizowane na europejskim poziomie i Olsztyn może być z niego dumny.

.

.

.

Godziny otwarcia Muzeum Archidiecezji Warmińskiej:
W sezonie letnim od wtorku do soboty w godz. 10.00-18.00, a w niedzielę w godz. 11.00-16.00.
W sezonie zimowym od wtorku do piątku w godz. 10.00-16.00, a w sobotę i niedzielę w godzinach 11.00-15.00.
W poniedziałki muzeum jest nieczynne.

Ceny biletów: normalny 10 zł, 7 zł ulgowy.

Muzeum przystosowane jest w dla niepełnosprawnych.

.

.

Olsztyn ul. św. Barbary 2, 3.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Olsztyn nie tylko na weekend

Pieszo, rowerem, na wodzie i z powietrza

Chcesz pojechać na weekend do Olsztyna na Warmii ?. Co w tym mieście mogę zobaczyć, co mogę zwiedzić, gdzie mogę odpocząć ?. Co jest wyjątkowego i godnego uwagi w Olsztynie ? Co w Olsztynie robił Mikołaj Kopernik ?. Poniższy materiał pozwoli lepiej zaplanować kilkudniowy pobyć czy choćby krótką wizytę będąc przejazdem.

.

 .

.

opracowanie & foto: Albin Marciniak

https://www.facebook.com/marciniak.albin

.

.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]