Parowozownia Wolsztyn, skansen zabytkowych lokomotyw

Parowozownia Wolsztyn, skansen zabytkowych lokomotyw

Parowozownia Wolsztyn, skansen zabytkowych lokomotyw

Instytucja Kultury Województwa Wielkopolskiego

Parowozownia Wolsztyn - jako ostatnia na świecie obsługuje przewozy pasażerskie trakcją parową.

 

Parowozownia Wolsztyn skansen starych pociągów 20

   Wolsztyn leżący pomiędzy Jeziorem Berzyńskim a Jeziorem Wolsztyńskim, przyciąga turystów z różnych zakątków świata. Przyciąga właśnie parowozami, będącymi "Białymi Krukami", docenianymi przez pasjonatów nie tylko z Polski czy europy, ale i z całego świata. Organizowane przejazdy pociągami retro, zawsze przyciągają ogromne rzesze sympatyków tych śpiących i dymiących kolosów. Kto miał przyjemność jechać takim składem czy choćby obserwować przejazd parowozu, wie o czym mowa i jakie to hipnotyzujące. By oglądać słynną paradę zabytkowych parowozów, pasjonaci zjeżdżają z różnych zakątków europy a nawet organizują wycieczki autokarowe, by tylko móc oglądać przejazd kulkudziesięciotonowych buchających parą kolosów. 

 

Parowozownia Wolsztyn skansen starych pociągów 34

 

Organizowana w Wolsztynie od 1991 roku Parada Parowozów jest jedną z najważniejszych imprez kolejowych w Polsce i Europie. Odbywające się na przełomie kwietnia i maja wydarzenie co roku przyciąga ponad dwadzieścia tysięcy turystów oraz miłośników kolejnictwa ze wszystkich zakątków świata, sam Wolsztyn zaś zamienia się w światową stolicę pary. W jednym miejscu i w jednym momencie “pod parą” jest nawet 10 zabytkowych lokomotyw parowych. Parada Parowozów jest jedną z niewielu okazji, by móc z bliska podziwiać te wspaniałe, potężne maszyny zarówno podczas paradnego przejazdu przez wolsztyńską stację, jak również w trakcie przygotowań technicznych, prezentujących codzienną obsługę lokomotyw parowych. Istnieje wtedy także możliwość gruntownego zwiedzania zaplecza wolsztyńskiej parowozowni oraz zapoznania się z jej pracą.

 

Parowozownia Wolsztyn skansen starych pociągów 3

 

Idea gromadzenia zbiorów zrodziła się około roku 1990, gdy zaczęto zamykać dla obsługi ruchu pasażerskiego okoliczne linie kolejowe w kierunku Sulechowa i Nowej Soli. Z likwidowanych pomieszczeń stacyjnych drezynami zwożono do Wolsztyna wyposażenie tych obiektów i, aby nie trafiło na złom, postanowiono zgromadzić je w parowozowni.
Po kilku latach, w związku ze zmniejszającą się liczbą pracowników parowozowni, na cele muzealne postanowiono przeznaczyć wolną powierzchnię szatni i umywalni w budynku ówczesnej noclegowni. Pomieszczenie przebudowano, postawiono ścianki działowe i urządzono najpierw jedną, a w miarę przybywania eksponatów, druga salę wystawową. Początkowo zbiory eksponowano w sposób dość chaotyczny, później usystematyzowano, pokazując praktycznie cały przekrój historii kolei w tym regionie.

 

Parowozownia Wolsztyn skansen starych pociągów 11

 

W sali muzealnej zobaczyć można eksponaty służby ruchowo – handlowej (wyposażenie biura zawiadowcy i kasy biletowej), służby trakcji (wyposażenia parowozowni, elementy wyposażenia parowozów, dokumenty, stemple biur parowozowni), urządzenia łączności (łącznice, telefony), służby drogowej (urządzenia zabezpieczenia ruchu kolejowego – wyposażenia przejazdów kolejowych, nastawni, układów szyn, lamp, wskaźników, itp.). Wiele eksponatów zostało pozyskanych ze zbiorów prywatnych oraz darowizn emerytowanych pracowników kolejowych.

 

Parowozownia Wolsztyn Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis 3

Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis, jako pasjonat kolejnictwa, zaangażowany jest w utrzymanie i funkcjonowanie Parowozowni Wolsztyn.

 

Obecnie parowozy są tu wykorzystywane do prowadzenia ruchu pasażerskiego i najczęściej są to maszyny serii Ol49 lub Pt47. Ruch pociągów pasażerskich prowadzonych parowozami ogranicza się do 2 par pociągów w kierunku Leszna lub Poznania. Do niedawna parowozami obsługiwany był też ruch towarowy w kierunku Grodziska Wlkp. i Konotopu (Sławy lub Lubięcina). Pociągi te wyruszały prawie codziennie z bruttem od kilku do kilkunastu wagonów.

 

Parowozownia Wolsztyn skansen starych pociągów 21

 

W roku 2003 spółka PKP CARGO S.A. przejęła parowozownię i zabytkowy tabor. W trosce o szacunek dla tradycji, PKP CARGO S.A. otoczyła opieką zabytki kolejowej kultury materialnej i utrzymywała je w pełnej sprawności technicznej. W tym czasie dokonano kilkunastu napraw rewizyjnych parowozów (w tym zabytkowych: Ok22, Tr5, Pm36), a także odbudowano skład zabytkowych wagonów (tzw. “boczniaków” z początku XX wieku), co umożliwiało zatrudnianie parowozów w obsłudze planowych, pasażerskich pociągów rozkładowych. W oparciu o tabor zabytkowy PKP CARGO S.A. organizowało na terenie parowozowni pobyty turystów z Polski, Europy, USA i Japonii zainteresowanych techniką parowozową, a także imprezy i przejazdy okolicznościowe taborem historycznym.

 

Parowozownia Wolsztyn skansen starych pociągów 24

W ruchu planowym pracują obecnie 3 polskie powojenne lokomotywy parowe: Ol49-59, Ol49-69 oraz Pt47-65.

 

Od 2016 r. Parowozownia Wolsztyn funkcjonuje jako instytucja kultury Województwa Wielkopolskiego współtworzona przez Województwo Wielkopolskie, Gminę Wolsztyn, Powiat Wolsztyński oraz PKP CARGO S.A.

 

Parowozownia Wolsztyn skansen starych pociągów 4

 

Początki kolei w dawnej Prowincji Poznańskiej sięgają roku 1880, kiedy to została wydana ustawa określająca zasady budowy linii drugorzędnych – uzupełniających sieć zbudowanych już kolei głównych – uchwalona przez parlament pruski. Większość z powstających linii drugorzędnych budowano wówczas na koszt państwa. Tak było również w przypadku linii kolejowych przebiegających przez Wolsztyn. 1 Kwietnia 1895 roku utworzono Królewską Dyrekcję Kolei w Poznaniu, która objęła swoim zarządem wszystkie linie, jakie dochodziły do stacji Wolsztyn, tzw. linie lokalne.

 

Parowozownia Wolsztyn skansen starych pociągów 5

 

Parowozownia posiada około 30 parowozów różnych serii, wśród których najciekawszymi są: najstarszy, używany po wojnie w hucie Szczecin bezogniowy parowóz TKb b4 z 1912 r., znany z filmów „Pianista” czy „Miasto z morza” Ok1-359 z 1917 r., trzycylindrowy Ty1-76 z 1919 r., jedyny zachowany z tej serii na świecie parowóz Tr5-65 z 1921 r., najstarszy produkcji polskiej Ok22-31 z 1929r., a także najszybszy, bo rozwijający prędkość 130 km/h, parowóz Pm36-2 zwany „Piękną Heleną” z 1937 r.

 

Parowozownia Wolsztyn skansen starych pociągów 7

 

 

Parowozownia Wolsztyn
Instytucja Kultury Województwa Wielkopolskiego

ul. Fabryczna 1, 64-200 Wolsztyn

https://www.parowozowniawolsztyn.pl

 

Parowozownia Wolsztyn skansen starych pociągów 10

 

Parowozownia Wolsztyn skansen starych pociągów 14

 

Parowozownia Wolsztyn skansen starych pociągów 16

 

Parowozownia Wolsztyn skansen starych pociągów 17

 

Parowozownia Wolsztyn skansen starych pociągów 38

 

Parowozownia Wolsztyn skansen starych pociągów 37

 

Parowozownia Wolsztyn skansen starych pociągów 23

 

Parowozownia Wolsztyn skansen starych pociągów 30

 

Parowozownia Wolsztyn skansen starych pociągów 31

 

Parowozownia Wolsztyn skansen starych pociągów 33

 

Parowozownia Wolsztyn skansen starych pociągów 35

 

opracowanie i foto: Albin Marciniak

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com