Skansen taboru kolejowego w Chabówce

Skansen taboru kolejowego w Chabówce

Sekcja Utrzymania i Napraw Taboru Zabytkowego „Skansen” Chabówka, istnieje w Chabówce koło Rabki Zdroju od 1993 roku. Obecnie Skansen znajduje się w strukturach PKP Cargo SA.

Jadąc do Zakopanego przez Rabkę, często mijamy ten skansen nie zwracając na niego większej uwagi. Tak też niepozornie i mało zachęcająco wygląda z wiaduktu, z którego cały teren jest niewiele widoczny. Oczy otwierają się bardzo szeroko, dopiero gdy podjeżdżamy pod bramę skansenu. Dla miłośników starych parowozów jest to prawdziwa gratka. Warto zatem zaplanować sobie wyjazd do Zakopanego tak, by przystanąć w Chabówce, choćby na godzinkę.
 


Skansen w Chabówce 1

Teren parowozowni założonej pod koniec XIX wieku, w której w latach świetności stacjonowało 80 parowozów, to miejsce, gdzie 100 lat później powstał skansen historii kolejnictwa.
 

Skansen w Chabówce 2

Na stale poszerzaną ekspozycję składają się parowozy, lokomotywy elektryczne i spalinowe, wagony oraz tabor specjalny taki jak żurawie, pługi śnieżne itp. Część eksponatów utrzymanych jest w stanie pełnej sprawności.
 

Skansen w Chabówce 3
 
 

Skansen w Chabówce 4

W swoich zbiorach skansen posiada 51 parowozów (w tym 8 czynnych), 25 sprawnych wagonów pasażerskich, 55 wagonów towarowych, 5 pługów odśnieżnych i szereg innych urządzeń. Ogółem zgromadzono 135 różnych zabytkowych pojazdów szynowych i urządzeń do pracy na kolei.


Skansen w Chabówce 5

Skansen znajduje się w strukturach PKP Cargo S.A.. W 2005 roku została zorganizowana pierwsza "Parowozjada" która wpisała się na stałe w kalendarz imprez kolejowych.


Skansen w Chabówce 9

w hali trwają prace nad kolejnymi pięknymi maszynami


Skansen w Chabówce 6

Na renowację i odbudowę czekają kolejne eksponaty odstawione na boczny tor


Skansen w Chabówce 7
 
 

Skansen w Chabówce 8
 
 

Skansen w Chabówce 10
 
 

Skansen w Chabówce 11

Na terenie skansenu znajduje się zabytkowa hala lokomotywowni, budynek administracyjny (wraz ze schronami przeciwlotniczymi), hydrofornia, kanały oczystkowe (służące do oczyszczania paleniska z popiołu), żurawie wodne i wyciąg węglowy.


Skansen w Chabówce 13

Skansen oferuje 50 miejsc hotelowych w pokojach 2, 3 i 4 osobowych. Oferuje dwa standardy: turystyczny i podwyższony.


Skansen w Chabówce 14


 
Skansen w Chabówce 15
 
 
 
Skansen w Chabówce 16
 
 
Skansen w Chabówce 17
 
 
 
Skansen w Chabówce 18
 
 
 
Skansen w Chabówce 19
 
 
 
Skansen w Chabówce 20
 
 
 
Skansen w Chabówce 21
 
 
 
Skansen w Chabówce 22
 
 
 
Skansen w Chabówce 23
 
 
 
Skansen w Chabówce 24
 
 
Skansen w Chabówce 25
 
 
 
Skansen w Chabówce 26
 
 
 
Skansen w Chabówce 27
 
 
 
Skansen w Chabówce 28
 
 
 
Skansen w Chabówce 29
 
 
 
Skansen w Chabówce 30
 
 
 
Skansen w Chabówce 31
 
 
 
Skansen w Chabówce 32
 
 
 
Skansen w Chabówce 33
 
 
 
Skansen w Chabówce 34
 
 
 
Skansen w Chabówce 35
 
 
 
Skansen w Chabówce 36
 
 
 
Skansen w Chabówce 38
 


Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com