Jaskinia Mroźna w Tatrach Zachodnich

Jaskinia Mroźna w Tatrach Zachodnich

 Jaskinia Mroźna w Tatrach Zachodnich

 

   Przemierzając Tatry, prędzej czy później każdy dotrze do Jaskini Mroźnej. Jest to jedna z sześciu jaskiń w Tatrach dostępna turystycznie i jako jedyna posiada sztuczne oświetlenie.
 

   Jaskinia we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej w Tatrach, w masywie Organów, 120 m ponad dnem doliny. Praktycznie każdy, kto chodzi po Tatrach, dochodzi do momentu w którym zaczyna schodzić także do jaskiń. Jedną z sześciu dostępnych turystycznie, jest Jaskinia Mroźna. W wysokim sezonie najlepiej sobie odpuścić i zaczekać do końcówki sezonu, lub wybrać się pod koniec dnia. Jednak najlepszy moment na zwiedzanie bez wakacyjnego tłumu, to paskudna pogoda. Im gorsza pogoda tym mniej turystów w Tatrach, a na jaskinie nie ma znaczenia czy leje czy wieje.
 
 
uwaga
W związku z modernizacją całego szlaku prowadzącego przez jaskinię, od września 2020r do kwietnia  2023r jaskinia została całkowicie zamknięta dla turystów. Gruntowny remont oraz zabezpieczenia zostaną wykonane także na szlaku dojściowym do jaskini i zejściowym do Doliny Kościeliskiej. Szacunkowa wartość wszystkich prac to ok 4,5 mln zł.Pozostałe jaskinie w Tatrach dostępne turystycznie
 
 

Jaskinie w Tatrach

 

 

 
 
Podziemia w Europie
 

Underground in Europe to explore

 
 
 

Jaskinia Mroźna


 
 
Długość korytarzy jaskini: 773 m.
Długość trasy turystycznej: 511 m
DENIWELACJA:
42,5 m.
WYSOKOŚĆ OTWORÓW:
ok. 1100, 1112 m n.p.m.
POŁOŻENIE OTWORÓW:
Dolina Kościeliska
 Cena biletów 5 zł, dzieci do lat 6 bezpłatnie.
Czynne w godz. 9.00 - 17.00
 
 

 
 
Początkowe 8 m to sztuczny korytarz, ale zaraz potem trasa biegnie obok Cmentarzyska Nacieków, a następnie Zwaliska, po czym Białym Chodnikiem doprowadza do Wielkiej Komory długiej na 27 m, wysokiej na 10 m.
 
 
Dopiero tutaj zaczynają się prawdziwe atrakcje w postaci rzeźby krasowej.
 
 
 
 
 
 
 
Najładniejszą szatę naciekową można zobaczyć w sąsiedniej salce, która kończy Ogródek ze stalagmitami.
 


 
Wyjście to Komora Wstępna, gdyż od tego miejsca zaczęto eksplorację jaskini.
 

Jaskinia została odkryta przez Stefana Zwolińskiego i Tadeusza Zahorskiego w 1934 r. Pierwotnie znano jedynie niewielki odcinek liczący nieco ponad 60 metrów, dopiero po wojnie odkryto główny korytarz. Na początku lat 50. przystosowano ją do ruchu turystycznego i udostępniono zwiedzającym 12 lipca 1953 r. W pierwotnym stanie miała wąskie przejścia i była w znacznej części zamulona. Do 1956 zwiedzanie jaskini odbywało się przy świetle lamp karbidowych, świec i latarek. Po 3-letnim remoncie jaskinię otwarto ponownie już oświetloną elektrycznie.
 
 
 
 
 
29 października 2000 r. Jakub Nowak odkrył boczny korytarz jaskini, odgałęziający się w kierunku Jaskini Zimnej. Dzięki temu odkryciu długość Jaskini Mroźnej wzrosła o 60 metrów. Jaskinia jest udostępniona turystycznie od początku maja do końca października. Od 1959 roku oświetlana elektrycznie za pomocą agregatu spalinowego jako jedyna z polskich jaskiń tatrzańskich. Także jako jedyna wymaga zakupu biletu wstępu (obecnie bilet normalny kosztuje 4 zł). Zwiedzanie trwa od 20 do 40 minut i rozpoczyna się od otworu północnego położonego 120 metrów nad dnem Doliny Kościeliskiej.
 


 
 

 


01 Jaskinia Mrozna 1
 
 
 
36 Jaskinia Mrozna 36
 
wyjście jaskini zabezpieczono 12 metrowym korytarzem
 
 
 
32 zabezpieczone zbocza Mroznej 4
 
siatki zabezpieczające zbocze z kamieni spadających na szlak
 
 
03 Jaskinia Mrozna 3
 
Kasa przy wejściu do Jaskini Mroźnej
 
 
 
 
07 Jaskinia Mrozna 7
 
 
 
10 Jaskinia Mrozna 10
 
 
 
14 Jaskinia Mrozna 14
 
 
 
15 Jaskinia Mrozna 15
 
 
 
18 Jaskinia Mrozna 18
 
 
 
19 Jaskinia Mrozna 19
 
 
 
23 Jaskinia Mrozna 23
 
 
 
26 Jaskinia Mrozna 26
 
 
 
27 Jaskinia Mrozna 27
 
 
 
28 Jaskinia Mrozna 28
 
 
 
29 Jaskinia Mrozna 29
 
 
 
30 Jaskinia Mrozna 30
 
 
 
31 Jaskinia Mrozna 31
 
 
 
33 Jaskinia Mrozna 33
 
 
 
 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com