Jaskinia Mroźna w Tatrach Zachodnich - zasady zwiedzania, godziny otwarcia

Jaskinia Mroźna w Tatrach Zachodnich - zasady zwiedzania, godziny otwarcia

  Przemierzając Tatry, prędzej czy później każdy dotrze do Jaskini Mroźnej. Jest to jedna z sześciu jaskiń w Tatrach dostępna turystycznie i podobnie jak pozostałe (po remoncie) nie posiada sztucznego oświetlenia. Jako jedyna jest biletowana niezależnie od biletu wstępu wykupionego na teren Tatrzańskiego parku Narodowego.

 
19 Jaskinia Mrozna 19
 
 
Od 4 września 2023 Jaskinia Mroźna ponownie została otwarta dla turystów. Po blisko 3 latach remontu i 5,5 mln nakładów finansowych, jedyna do tej pory jaskinia w Tatrach mająca sztuczne oświetlenie, została udostępniona do zwiedzania. Jest to także jedyna biletowana jaskinia w Tatrach Polskich.
 
 
 
 
W jaskini nastąpiły  duże zmiany. Oświetlenie jaskini zostało zlikwidowane a zwiedzanie odbywać się będzie z własnym źródłem światła. Powodem jest brak możliwości doprowadzenia energii elektrycznej a dotychczasowe rozwiązanie zostało zlikwidowane. Przez wiele lat stosowany był spalinowy agregat prądotwórczy, jednak wytwarzał zbyt duże zanieczyszczenie i hałas. Wyremontowany został także szlak dojściowy i zejściowy o długości prawie półtora kilometra, a także zabezpieczono go przed obrywami skalnymi. Długość ścieżki turystycznej biegnącej wewnątrz jaskini  po remoncie wynosi ok. 511 m.
 
 
 
 
Projekt modernizacji jaskini: Odtworzenie infrastruktury turystycznej Jaskini Mroźnej i poprawa poziomu bezpieczeństwa ruchu turystycznego poprzez ograniczenie skutków katastrof naturalnych. - wartość przedsięwzięcia: 5.561.646,72 pln  dotacja z NFOŚiGW 4.522.664,00 pln
 
 
 

Jaskinia otwarta codziennie od 26 kwietnia do 30 października

Bilet wstępu (9 zł za osobę, dzieci do lat 7 bezpłatnie) można kupić w punkcie wejścia do Parku w Dolinie Kościeliskiej,  lub przy samej Jaskini Mroźnej (w tym miejscu płatność wyłącznie gotówką).

 

 

W pierwszym dniu otwarcia, mimo niepogody, jaskinię zwiedziło ok 300 osób. Kolejny, już słoneczny dzień także przyciągnął sporo chętnych by zobaczyć zmiany w zmodernizowanej jaskini. Niestety, zbyt wiele osób idzie nie tylko w góry ale także do jaskiń bez jakiegokolwiek przygotowania. Obserwując osoby wchodzące, zdecydowana większość nie posiadała żadnego oświetlenia poza telefonem. Wszystkie komunikaty informowały o tym, ze w ramach remontu, w jaskini zlikwidowano sztuczne oświetlenie. Ponad pół kilometrowa podziemna trasa, wymagająca w wielu miejscach wzmożonej uwagi i trzymania się obiema rękoma, z telefonem w ręku to zdecydowanie zły pomysł.

 

 

To że w jaskini nawet w upalne lato, panuje temperatura poniżej 10 stopni, nie powstrzymywała wiele osób wchodzących w krótkich spodenkach, w samych koszulkach a nawet, w sandałach czy klapkach. A przecież ta jaskinia to trasa prowadząca przez skały, błoto, kałuże czy metalowe podesty. Owszem, trasa prowadząca przez jaskinię nie grozi zabłądzeniem (samotnie i bez światła jednak tak), ale choćby podstawowe wyposażenie jak buty i latarka znacznie uprzyjemni zwiedzanie jaskini. Odpowiednie przygotowanie nie tylko zwiększa komfort ale i bezpieczeństwo. Są odcinki które pokonuje się w pozycji kucając czy idąc wąskim pochyłym chodnikiem, tak warto mieć ręce wolne nie trzymając telefonu z marnym światełkiem.

 

 

Wielokrotnie na trasie słyszałem osoby które miały bliski kontakt głowy ze skałą. W ciemnościach i przy takich labiryntach skalnych, uderzyć głową nie jest trudno. Kask oczywiście tutaj bardzo pomaga. W jaskini spędziłem ok 2,5 h robiąc zdjęcia i przyglądając się mijanym mnie osobom. Na ok 120 osób, tylko 4 miały kaski a ok 1/4 posiadała czołówki. Pozostali bez jakiegokolwiek nakrycia głowy, z telefonami w ręku. No cóż, można też boso i ze świecą, ale czy po wyjściu na powierzchnię będziemy miło wspominać podziemną przygodę? 

 
 
 
 
 
Jaskinia we wschodnim zboczu Doliny Kościeliskiej w Tatrach, w masywie Organów, 120 m ponad dnem doliny. Praktycznie każdy, kto chodzi po Tatrach, dochodzi do momentu w którym zaczyna schodzić także do jaskiń. Jedną z sześciu dostępnych turystycznie, jest Jaskinia Mroźna. W wysokim sezonie najlepiej sobie odpuścić i zaczekać do końcówki sezonu, lub wybrać się pod koniec dnia. Jednak najlepszy moment na zwiedzanie bez wakacyjnego tłumu, to paskudna pogoda. Im gorsza pogoda tym mniej turystów w Tatrach, a na jaskinie nie ma znaczenia czy leje czy wieje.
 
 
 
 

 

Jaskinia nie jest oświetlona co wiąże się z koniecznością posiadania swojego źródła światła tj: latarka lub czołówka oraz oczywiście kask. Na miejscu będzie możliwość bezpłatnego skorzystania z ograniczonej ilości czołówek. Niestety ale światło w telefonie absolutnie nie wystarczy. To niestety jest częsta praktyka w innych jaskiniach jak Raptawicka, Obłazkowa a nawet Mylna. Ta jak i pozostałe jaskinie w Tatrach nie są dostępne dla osób z dysfunkcjami ruchowymi oraz, co oczywiste, z klaustrofobią.

 

 

Nawet w lecie nie można zapominać o ciepłych okryciach, gdyż wewnątrz panuje stała temperatura poniżej 10 °C a trasa jest dosyć długa i jednokierunkowa. To powoduje że nie można przerwać wędrówki w dowolnym momencie i zawrócić.

 

 

W 2018 r. jaskinię odwiedziło 57 744 zwiedzających, w 2019 r. - 94 663 osoby, a w 2020 r. jaskinię zwiedziło 55 813 osób. Po raz ostatni jaskinia czynna była 30 września 2020 r.

 

07 Jaskinia Mrozna 7

 Pozostałe jaskinie w Tatrach dostępne turystycznie
 
 

Jaskinie w Tatrach

 

 

 

NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA W POLSCE

 

NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA

 

 
 
 

Jaskinia Mroźna do zamknięcia, czyli do rozpoczęcia modernizacji w 2020r.
 
Obecny stan może się znacząco różnić.
 
 
 
26 Jaskinia Mrozna 26
 
 
 
 


 
 
Długość korytarzy jaskini: 773 m.
Długość trasy turystycznej: 511 m  (po modernizacji możliwe zmiany)
DENIWELACJA:
42,5 m.
WYSOKOŚĆ OTWORÓW:
ok. 1100, 1112 m n.p.m.
POŁOŻENIE OTWORÓW:
Dolina Kościeliska
 
 
 Wygląd jaskini oraz przebieg szlaku do roku 2020 czyli przed modernizacją:
 
 

 
 
Początkowe 8 m to sztuczny korytarz, ale zaraz potem trasa biegnie obok Cmentarzyska Nacieków, a następnie Zwaliska, po czym Białym Chodnikiem doprowadza do Wielkiej Komory długiej na 27 m, wysokiej na 10 m.
 
 
Dopiero tutaj zaczynają się prawdziwe atrakcje w postaci rzeźby krasowej.
 
 
07 Jaskinia Mrozna 7
 
 
 
 
 
Najładniejszą szatę naciekową można zobaczyć w sąsiedniej salce, która kończy Ogródek ze stalagmitami.
 
 


 
Wyjście to Komora Wstępna, gdyż od tego miejsca zaczęto eksplorację jaskini.
 
 

Jaskinia została odkryta przez Stefana Zwolińskiego i Tadeusza Zahorskiego w 1934 r. Pierwotnie znano jedynie niewielki odcinek liczący nieco ponad 60 metrów, dopiero po wojnie odkryto główny korytarz. Na początku lat 50. przystosowano ją do ruchu turystycznego i udostępniono zwiedzającym 12 lipca 1953 r. W pierwotnym stanie miała wąskie przejścia i była w znacznej części zamulona. Do 1956 zwiedzanie jaskini odbywało się przy świetle lamp karbidowych, świec i latarek. Po 3-letnim remoncie jaskinię otwarto ponownie już oświetloną elektrycznie.
 
 
 
 
 
29 października 2000 r. Jakub Nowak odkrył boczny korytarz jaskini, odgałęziający się w kierunku Jaskini Zimnej. Dzięki temu odkryciu długość Jaskini Mroźnej wzrosła o 60 metrów. Jaskinia jest udostępniona turystycznie od początku maja do końca października. Od 1959 roku jaskinia była oświetlana elektrycznie za pomocą agregatu spalinowego, jako jedyna z polskich jaskiń tatrzańskich. Także jako jedyna wymaga zakupu biletu wstępu wstępu. Zwiedzanie trwa od 30 do 40 minut i rozpoczyna się od otworu północnego położonego 120 metrów nad dnem Doliny Kościeliskiej.
 
 
 
Jaskinia Mroźna do zamknięcia, czyli do rozpoczęcia modernizacji w 2020r. oraz dla porównania obecnie
 
 
Wyjście z jaskini - tak jest obecnie
 
 
 
tak było do 2020
 
36 Jaskinia Mrozna 36
 
wyjście jaskini było zabezpieczone przed spadającymi kamieniami 12 metrowym korytarzem
 
 
 
siatki zabezpieczające zbocze oraz schody zejściowe obecnie
 
 
 
siatki zabezpieczające zbocze oraz schody zejściowe - do 2020
 
32 zabezpieczone zbocza Mroznej 4
 
 
 
 
wejście do jaskini obecnie
 
 
 
Kasa przy wejściu do Jaskini Mroźnej - tak było do 2020 czyli do czasu modernizacji.
 
03 Jaskinia Mrozna 3
 
 
 
 
Jaskinia przed modernizacją, jeszcze ze sztucznym oświetleniem
 
 
10 Jaskinia Mrozna 10
 
 
 
 
14 Jaskinia Mrozna 14
 
 
 
 
15 Jaskinia Mrozna 15
 
 
 
 
18 Jaskinia Mrozna 18
 
 
 
 
 
23 Jaskinia Mrozna 23
 
 
 
 
27 Jaskinia Mrozna 27
 
 
 
 
 
29 Jaskinia Mrozna 29
 
 
 
30 Jaskinia Mrozna 30
 
 
 
31 Jaskinia Mrozna 31
 
 
 
33 Jaskinia Mrozna 33
 
 
 
 
 

opracowanie & foto:

Albin Marciniak
 
 

NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA W POLSCE

 

NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA

 

Jaskinia Mroźna w Tatrach Zachodnich

 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com