Grota Łokietka - Jaskinia Łokietka

Grota Łokietka - Jaskinia Łokietka

Grota Łokietka - Jaskinia Łokietka

 
 
Jaskinia Łokietka, nazywana też Jaskinią Królewską bądź Czajowską.
 
Jest to jedna z najbardziej znanych polskich jaskiń, co związane jest z legendą według której w niej to miał ukrywać się przyszły król Polski Władysław Łokietek. Jaskinia ta leży na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego i jest stałym celem wędrówek i spacerów rzeszy turystów odwiedzających przepiękną Dolinę Prądnika.
 
DŁUGOŚĆ: 320 m
ROZCIĄGŁOŚĆ POZIOMA: 115 m
GŁĘBOKOŚĆ: 7 m
WYSOKOŚĆ OTWORU: 453 m npm
POŁOŻENIE OTWORU: dol. Sąspowska, Ojców, gmina Skała, Ojcowski Park Narodowy
Jaskinia ma długość 320 m, składa się z dwóch głównych sal – Rycerskiej i Sypialni, jednej mniejszej – Kuchni oraz licznych korytarzy.


 
 
jaskinia czynna codziennie od godz. 9.00 – od dnia 20 kwietnia do 27 października oraz 2, 3, 9-11. listopada:
do 18.30 (kwiecień-sierpień, ostatnie wejście),
do 17.30 (wrzesień),
do 16.30 (październik)
do 15.30 (listopad)

 
 
 

- Nie rezerwuje się godzin wejścia do jaskini.
- Po jaskini oprowadza przewodnik dyżurujący.
- Jaskinia oświetlona elektrycznie.
- Obowiązuje zakaz robienia fotografii z flashem.

Jaskinia Łokietka udostępniona jest dla turystów jednak można ją zwiedzać wyłącznie w grupach z dyżurującym Przewodnikiem Ojcowskiego Parku Narodowego będącym cały czas przy kasie biletowej w trakcie jej otwarcia.

- Jaskinia łatwa do zwiedzania.
- Aktualne informacje dotyczące otwarcia i cen jaskini dostępne na
www.ojcowskiparknarodowy.pl
 


HISTORIA :
   Jaskinia Łokietka jest po Smoczej Jamie najpopularniejszą jaskinią Polski znaną od bardzo dawna. Najstarsza wzmianka o jaskini, S. Piskorskiego pochodzi z roku 1691. W roku 1783 został sporządzony opis tej jaskini przez miejscowego plebana, na zlecenie prymasa Polski M. J. Poniatowskiego, prezesa Komisji Edukacji Narodowej. Zamysłem Prymasa było, by opisy parafii były pomocne "dla ułożenia mapy kraju". I tak w Dolinie Prądnika - informuje opis jednej z parafii - "Jaskinie nadspodziewanie naturalne dwie: (...) Druga jaskinia pod nazwiskiem - Jama Królewska - znajduje się nad tymże Promnikiem w lesie do Czajowic należącym z prawej strony rzeki Promnika. Ta zamyka w sobie wielką miejsca obszerność i manowców wiele na różne strony skłaniających, atoli nie jest tak szykowna jak pierwsza (Jaskinia Ciemna). Obiedwie te jamy i inne mniej znaczne miały być schronieniem i ocaleniem ludzi tam się przechowujących podczas panującego w tym kraju powietrza i rozmaitych niegdyś nieprzyjacielskich najazdów". Już z końcem XVIII wieku, kiedy Ojców stał się popularny, jaskinia ta stanowiła miejscową atrakcję, choć wtedy zwiedzano raczej pobliską Jaskinię Ciemną (również dostępną obecnie dla turystów). W XIX wieku powstało wiele literackich opisów Jaskini Łokietka, lub jak wtedy ją nazywano Jaskini Królewskiej. Jednym z nich jest szczegółowy opis z przewodnika A. Grabowskiego z 1866 roku. Pierwsze badania przeprowadził w jaskini J. Zawisza w roku 1872. Następne w latach 1896 i 1899 przeprowadził S. Czarnowski, który wykonał wykopy w Przedsionku i Sypialni. Jaskinia uznana została za zabytek w roku 1924. Oświetlenie elektryczne założono w jaskini dopiero w 1987 roku.
 
http://www.grotalokietka.pl

Temperatura: ok. 7-8 stopni Celcjusza
Czas zwiedzania: ok. 30 minut


 
 

Jest to jedna z najbardziej znanych polskich jaskiń, co związane jest z legendą o jaskini. Według niej ukrywał się w niej przyszły król Polski Władysław Łokietek przed pościgiem króla czeskiego Wacława II. Łokietek miał przebywać w niej około sześciu tygodni, a życie uratował mu pająk, który zasłonił otwór pajęczyną, czym zmylił pościg.


 

Do jaskini doprowadza otwarta u góry szczelina o długości 20 m, będąca niegdyś zapewne fragmentem korytarza, którego strop uległ zawaleniu. Wstępny korytarz zakręca w lewo i po drewnianych schodach schodzimy do obszernego Głównego Korytarza.


 

Już w 1866 roku A. Grabowski pisał: "... sklepienie jej okrywały niegdyś nacieki (stalactites) w kształcie soplów: lecz gdy każdy pamiątkę bytności swej stąd zabrać lubi, przeto nacieki te, zbyt powolnem tworzące się działaniem, które natura w tajnikach środkami sobie wiadomymi kształtuje, odtrącone od sklepienia coraz rzadszemi stają się", co świadczy o długich korzeniach wandalizmu i głupoty, (warto zwrócić przy okazji uwagę, że stalaktyty są o tyle marnymi pamiątkami, że bez jaskini stają się nieatrakcyjne i lądują na śmietniku).
 
Jaskinia ta leży na terenie przepięknego Ojcowskiego Parku Narodowego i jest doskonałym uzupełnieniem spaceru po Dolinie Prądnika.


Dojazd samochodem
 
Z Krakowa najlepiej kierować się drogą w stronę Olkusza, w miejscowości Czajowice skręcić w prawo i jechać do samego końca gdzie znajduje się parking - stąd już około 250 metrów pieszo do jaskini
Dla chętnych do pieszych wycieczek i spacerów polecam dojazd do Ojcowa - na parkingu pod Ruinami Zamku trzeba zostawić samochód - w pieszą wędrówkę najlepiej wybrać się w stronę Bramy Krakowskiej by dalej przez Wąwóz Ciasne Skałki wejść na Chełmową Górę do jaskini (szlak niebieski) - dość wyczerpująca trasa ale jest przy okazji wiele do zobaczenia. Powrót proponuję już czarnym szlakiem - krótszym i z górki idącym w stronę Ojcowa.

źródło
http://www.grotalokietka.plDla lepszego poznania podziemi w Polsce polecamy najnowszą mapę

 
 
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com