Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Jaskinia Radochowska na Dolnym Śląsku

 

     Dolny Śląsk to region szczególnie bogaty w różnorodne miejsca i obiekty które warto zobaczyć. Zarówno na powierzchni jak i pod ziemią jest wiele do zwiedzania przez cały rok. Do obiektów sztandarowych należy oczywiście kompleks Riese, ale jest także sporo innych, których zwiedzanie warto zaplanować w swoim grafiku. Jednym z takich miejsc jest Jaskinia Radochowska, położona w malowniczym regionie, w sąsiedztwie Lądka Zdroju. Miejsce idealne by bezpiecznie przeżyć swoją pierwszą przygodę z podziemiami. To także odpowiednie miejsce na dobrą rodzinną zabawę w eksplorację jaskiń. Każdy uczestnik tej wycieczki otrzymuje kask z latarką czołową. Dla chętnych jest okazja by przeciskać się przez wąskie korytarze lub zamoczyć dłonie w podziemnym jeziorku, które ponoć ma moc odmładzania. Gdzieś w podziemnym labiryncie nadal urkryty jest skarb...

Zwiedzając Polskę warto zwrócić także uwagę na to co kryje się pod ziemią.  Nasz kraj to wciąż odkrywane bogactwo podziemnych atrakcji turystycznych. To setki jaskiń, dziesiątki kopalń, setki schronów a także kilometry piwnic i lochów.

 Miliony turystów każdego roku w sezonie wakacyjnym szuka miejsc by je zwiedzić. Podziemia pozwalają zwiedzać nie tylko w wakacje. Wiele z obiektów  wygodniej jest zwiedzać poza sezonem wakacyjnym, bez tłoku, kolejek i wcześniejszych rezerwacji. Nasz kraj ma do zaoferowania także poza sezonem, jesienią a nawet w zimie. Sztolnie, kopalnie, jaskinie, obiekty militarne do którym można i warto wejść, by zobaczyć jak ciekawy i różnorodny jest świat, nie tylko na powierzchni ale także pod ziemią.

 

 

Jaskinia Radochowska 21

 

 Historia jaskini i jej udostępnienia do zwiedzania turystycznego.

    O istnieniu Jaskini Radochowskiej (Reyersdorfer Tropfsteinhole) wspominają już teksty XVIII-wieczne. Już w tamtych czasach turyści odwiedzający znany kurort Lądek-Zdrój, zwiedzali okolice i trafiali do Radochowa. Początkowo zwiedzano niewielki fragment jaskini, gdyż znaczna jej część była wypełniona namuliskiem. Dopiero w latach 1933 – 1935 mieszkaniec Lądka-Zdroju – Heinrich Peregrin, były górnik i opiekun Jaskini Radochowskiej, oczyścił z gruzu skalnego i gliny pierwotny otwór wejściowy, wybrał namulisko z innych podziemnych korytarzy zwiększając tym samym trasę do zwiedzania, a także wykonał wewnątrz prace adaptacyjne, przystosowując jaskinię do ruchu turystycznego (m.in. wykuł kamienne schody).

    W 1935 roku, w czasie takich prac, natrafiono na kości zwierząt plejstoceńskich. Peregrin zawiadomił o tym odkryciu Instytut Zoologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1936 roku ukazała się praca G. Frenzela (polskiego zoologa, pracującego wtedy we Wrocławiu), opisująca te znaleziska kostne. Lista gatunków zwierząt plejstoceńskich, których szczątki odkryto w namulisku była długa: niedźwiedź jaskiniowy, lew jaskiniowy, hiena jaskiniowa, nosorożec włochaty, dziki koń. Znaleziono też szczątki zwierząt żyjących współcześnie, takich jak np.:  niedźwiedź brunatny, kuna, borsuk, zając, sarna, jeleń, żubr, kot i żbik.

 

Jaskinia Radochowska 1

 
Adres: Radochów, 57-540 Lądek-Zdrój  tel: 604 337 846
www: jaskiniaradochowska.pl
 
opiekun i przewodnik po Jaskini Radochowskiej Natalia Wellmann-Piotrowicz

Każdy uczestnik tej 40-minutowej wycieczki otrzymuje kask z latarką czołową. Obok jaskini można skorzystać z wiaty turystycznej i miejsca na ognisko. Organizujemy także posiłki dla grup, oryginalne sesje zdjęciowe we wnętrzach jaskini, nocne biwaki i inne nietypowe zlecenia. Jaskinia Radochowska to jedna z największych i najciekawszych jaskiń w Sudetach. Powstała w Górach Złotych, wewnątrz góry Bzowiec (697 m. n.p.m.), w soczewce wapienia wczesnopaleozoicznego, na jej styku z łupkami łyszczykowymi. Znana jest już od połowy XVIII wieku, ale wciąż kryje wiele tajemnic. Można ją zwiedzić z przewodnikiem i poczuć smak prawdziwej przygody. Trasa do zwiedzania ma ok. 300 metrów, a łączna długość korytarzy to ponad 500 metrów. Część trasy trzeba pokonać przeciskając się przez ciasne szczeliny, co jest dodatkową atrakcją. Zwiedzanie jaskini jest w pełni bezpieczne, także dla małych dzieci ( minimalny wiek dziecka 3,5 roku).

 

Jaskinia Radochowska 32

Natalia Piotrowicz "szefowa" która po jaskini oprowadza osobiście, mając przy tym niezmiennie wiele radochy, jak na Radochów przystało :-)

 

Jaskinia Radochowska 20

 

    Czaszki niedźwiedzi jaskiniowych znalezione w Komorze Centralnej i w Sali Gotyckiej, były najpewniej intencjonalnie rozmieszczone pod ścianami. Jedna z nich, szczególnie dobrze zachowana, w niszy skalnej obłożona była kamieniami i przykryta od góry kamienną płytą. Łącznie z czaszką o spiłowanych zębach, odkrytą w pobliżu Jaskini Wschodniej w Połomie, znaleziska te pozwoliły naukowcom na wysnucie wniosku, że paleolityczny człowiek wyznawał na tych terenach tzw. kult niedźwiedzia. Kult ten był, jak się okazało, częstym zjawiskiem w starym paleolicie Europy, a o tym, że w Jaskini Radochowskiej przebywał człowiek pierwotny wskazują znalezione w niej kamienne wyroby z kwarcu i kwarcytu, i ślady palenisk. Szczątków człowieka z tamtego okresu nie znaleziono ani w Jaskini Radochowskiej, ani w innych jaskiniach Sudetów Polskich.

 

Jaskinia Radochowska 2

 

Jaskinia Radochowska 3

 

  Henrich Peregrin opiekował się Jaskinią Radochowską do czasów powojenych. Potem opuścił to miejsce pozostawiając po sobie drewniany domek, w którym prezentował znaleziska kostne i zbiór minerałów. Niestety budynek nie przetrwał do dzisiaj. Został zniszczony w latach 60-tych. W następnych latach jaskinia nie miała stałego opiekuna. W okresie letnim pojawiali się w niej mieszkańcy okolicznych wsi: Radochowa i Trzebieszowic, którzy oferowali zwiedzającym usługi przewodnickie, sprzedawali świeczki, a w upalne dni kwas chlebowy. W latach 80-tych polana przed jaskinią została zagospodarowana przez Akademicki Klub Górski “Halny” działający przy Politechnice Poznańskiej. Wtedy powstała wiata i kominek z kamieni, a studencka baza oferowała turystom podczas wakacji noclegi w namiotach.

  Po koniec lat 90-tych studenci opuścili jaskinię.  która  była dewastowana i zaśmiecana. W roku 1999 opiekę nad jaskinią przejął znany wrocławski speleolog Henryk Nowacki. Po gruntownych porządkach, polegających na usunięciu śmieci i umyciu okopconych ścian, przeprowadził on poważne prace ziemne: zabudował i zasypał środkowy otwór, zaopatrzył wejścia w kraty i usunął część gruzu skalnego. Jaskinia odzyskała dzięki temu pierwotny mikroklimat i stała się ponownie bezpiecznym schronieniem dla kilku gatunków nietoperzy, które w jaskini hibernowały w okresie zimy. Niestety, po kilku latach, kompetentnego opiekuna pochłonęły inne zajęcia. Jaskinia ponownie narażona była na niekontrolowane wizyty przypadkowych gości, co skutkowało dewastacją i zaśmiecaniem tego cennego przyrodniczo miejsca oraz zniszczeniem wiaty turystycznej.

W 2012 roku,  z inicjatywy Mieczysława Krywieńki, nadleśniczego Nadleśnictwa Lądek-Zdrój, wiata została odbudowana, a rok później, tuż obok jaskini lądeckie nadleśnictwo zbudowało malowniczy zbiornik wodny.

   Od wiosny 2013 r. jaskinią opiekuje się małżeństwo Natalii i Zbigniewa Piotrowiczów, którzy oczyścili jaskinię z nagromadzonych przez wiele lat śmieci, zadbali też o porządek wokół groty. Wejścia do jaskini zabezpieczone zostały  solidnymi kratami, chroniącymi przed niekontrolowanymi wejściami, a przy stromych schodach zamontowano łańcuchy. Wiosną 2014 roku, przy okazji wyjątkowo niskiego poziomu wody gruntownie oczyszczone zostało podziemne jeziorko, przy współpracy z Nadleśnictwem Lądek-Zdrój i Śnieżnickim Parkiem Krajobrazowym.

 

Jaskinia Radochowska 4

Natalia Piotrowicz i gościnnie podróżnik Mieczysław Bieniek "Hajer"

od godz. 10.00 do godz. 18:00
(ostatnie wejście o godz. 17.20)
we wszystkie dni tygodnia, w terminie od 15 kwietnia do 30 września. We wrześniu, z uwagi na mniejszy ruch turystyczny, prosimy o wcześniejszą, telefoniczną zapowiedź wizyty.
Zwiedzanie jaskini poza sezonem turystycznym jest możliwe, ale również po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
W przypadku grup zorganizowanych, prosimy o wcześniejszą rezerwację.
Telefon do przewodnika :
604 337 846
 

Jaskinia Radochowska 5

 

Obecnie jaskienię zwiedzać można w towarzystwie wykwalifikowanego przewodnika, a w weekendy jest możliwość korzystania z niewielkiego bufetu. Przy drodze do jaskini zbudowany został parking dla samochodów osobowych i działa Winiarnia Radochowska, oferująca wina z różnych stron świata, w tym także wina z dolnośląskich winnic.

 

Jaskinia Radochowska 6

 

Wejście do jaskini.

Jaskinia Radochowska 7

 

 

Jaskinia Radochowska 8

 

Każdy wchodzący do jaskini zakłada kask z czołówką. W jaskini nie ma sztucznego oświetlenia.

 

Jaskinia Radochowska 9

 

Jaskinia Radochowska 10

 

Jaskinia Radochowska 11

 

Jaskinia Radochowska 12

 

Jaskinia Radochowska 13

 

Jaskinia Radochowska 14

 

Jaskinia Radochowska 15

 

Jaskinia Radochowska 16

 

Jaskinia Radochowska 17

 

Jaskinia Radochowska 18

 

Jaskinia Radochowska 19

 

Jaskinia Radochowska 22

 

Jaskinia Radochowska 23

 

Jaskinia Radochowska 24

 

Jaskinia Radochowska 26

 

Jaskinia Radochowska 27

 

Jaskinia Radochowska 28

 

Jaskinia Radochowska 29

 

Jaskinia Radochowska 30

 

Jaskinia Radochowska 31

 

 

 

Mapa "Podziemia turystyczne w Polsce" to 64 obiekty polecane do zwiedzania. 
Podziemne Atrakcje Turystyczne w Polsce wydanie trzecie.
 
 
Podziemia w Polsce okładka
 
 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 

testy sprzętu sportowego i outdoorowego
 
 

rower on tour

 
 

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

 

Visit Poland

 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

 

 

Underground in Europe

 

 Underground in Europe explore maps

 

 

Polecamy

 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
 
 Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 

najwyższe drzewa świata
 

najdłuższe mosty świata
 

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
 
 
hosting zapewnia
 
 
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 404 gości oraz 0 użytkowników.