Podziemia Rotundy i Krypty Archikatedry Przemyśl

Podziemia Rotundy i Krypty Archikatedry Przemyśl

Podziemia Rotundy i Krypty Archikatedry Przemyśl

 

"Podziemia Archikatedry św. Jana Chrzciciela jako nekropolia biskupów przemyskich i osób świeckich"

 

   Spacerując ulicami miasta tuż przy wschodniej granicy kraju, miasta wielu kultur i wielu obiektów sakralnych, miasta bogatej historii i wielu zabytków, Przemyśl poznawać można zarówno nad jak i pod ziemią. Tego co kryje się pod miejskim brukiem jest wiele a jednym z takich miejsc są podziemia Archikatedry.

 

 Podziemia Rotunda i Krypty Archikatedry Przemysl 5

 

 

   Podziemia najstarszej przemyskiej świątyni kryją unikalne w skali kraju i udostępnione do zwiedzania krypty grobowe przemyskich biskupów i osób świeckich. Znajdują się one pod całą archikatedrą i są jakby drugim podziemnym kościołem. Zobaczymy tam także ekspozycję muzealną z szatami liturgicznymi i insygniami biskupów oraz relikwiarzami. Wyjątkowym obiektem w podziemiach są także masywne mury romańskiej rotundy.

W podziemiach nie ma żadnego problemu z robieniem zdjęć, jednak specyfika oświetlenia tego miejsca, wymaga nieco innych ustawień parametrów (ISO, przysłona, czas naświetlania itp) a do tego znacznie bardziej nadają się aparaty fotograficzne niż smartfony.

 

 

Podziemia Rotunda i Krypty Archikatedry Przemysl 28

 

 

Bazylika Archikatedralna pw. Świętego Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Plac Katedralny 1, 37-700 Przemyśl

 

 

Podziemia Rotunda i Krypty Archikatedry Przemysl 26

 

 

Krypty Archikatedry to historyczna nekropolia biskupów przemyskich i innych duchownych, a także osób świeckich, którzy przez stulecia byli tutaj chowani. Z tego względu jest to nie tylko muzeum, ale także przestrzeń sakralna. Podczas ostatnich prac wydobyto setki kości i szkieletów, które znalazły miejsce wiecznego spoczynku w ossuariach. Wśród pochówków udało się zidentyfikować ciała 11 przemyskich biskupów, głównie z XVIII i XIX wieku. Obecny kształt podziemia zyskały po gruntownej odbudowie po roku 1733, kiedy to na skutek katastrofy budowlanej zawaliły się sklepienie i krypty katedry. Do odbudowy krypt użyto wielu wtórnych elementów, pamiętających wcześniejszy wystrój świątyni - dzisiaj te rzeźbione elementy można zobaczyć w lapidarium, które jest częścią wystawy. Najstarszym i najcenniejszym reliktem w podziemiach katedry są pozostałości romańskiej rotundy św. Mikołaja.

 

 

Podziemia Rotunda i Krypty Archikatedry Przemysl 6

 

 

Cenne pamiątki m.in. odrestaurowane, zachowane trumny i elementy grobowego stroju biskupów i osób świeckich można zobaczyć w zorganizowanej w podziemiach ekspozycji.

 

 

Podziemia Rotunda i Krypty Archikatedry Przemysl 13

 

 

W krypcie pod kaplicą Fredrów znajduje się ekspozycja poświęcona księdzu Aleksandrowi Antoniemu Fredrze herbu Bończa, biskupowi przemyskiemu w latach 1724-1734, którego jednym z najbardziej widocznych osiągnięć jest nadanie świątyni przemyskiej cech nowego wówczas stylu barokowego. Ekspozycja ta, będąca wynikiem szeroko zakrojonych prac w kryptach katedralnych, upamiętnia 280 rocznicę śmierci biskupa Fredry i została zorganizowana przez Parafię Archikatedralną, przy wsparciu finansowym Miasta Przemyśla. Ponadto, uchwałą Rady Miejskiej, została przyznana dotacja na wykonanie prac remontowo-konserwatorskich polegających na stabilizacji konstrukcyjnej fundamentów Bazyliki Archikatedralnej, wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej, odnowieniu i uzupełnieniu okładzin architektonicznych w kryptach na styku z rotundą romańską z XI w.

 

 

 

Podziemia Rotunda i Krypty Archikatedry Przemysl 20

 

Aby uzyskać jak najlepszą jakość zdjęć przy słabym oświetleniu, zmniejsza się ISO a to z kolei wymaga wydłużenia czasu ekspozycji. Aby zdjecia nie były poruszone używa się statyw do aparatu. Takie połączenie pozwala wyeliminować szum na wysokim ISO lub drgania na długim czasie naświetlania. Samo wyzwolenie migawki można wykonaćprzy użyciu pilota lub samowyzwalacza ustawiając odpowiednie opóźnienie czasu otwarcia migawki.

 

 

 

Podziemia Rotunda i Krypty Archikatedry Przemysl 10

 

 

Podziemia Rotunda i Krypty Archikatedry Przemysl 7

 

 

Podziemia Rotunda i Krypty Archikatedry Przemysl 11

 

 

Podziemia Rotunda i Krypty Archikatedry Przemysl 8

 

 

Podziemia Rotunda i Krypty Archikatedry Przemysl 12

 

 

Podziemia Rotunda i Krypty Archikatedry Przemysl 15

 

 

Podziemia Rotunda i Krypty Archikatedry Przemysl 9

 

 

Podziemia Rotunda i Krypty Archikatedry Przemysl 16

 

 

Podziemia Rotunda i Krypty Archikatedry Przemysl 18

 

 

 

Podziemia Rotunda i Krypty Archikatedry Przemysl 21

 

 

Podziemia Rotunda i Krypty Archikatedry Przemysl 23

 

 

Podziemia Rotunda i Krypty Archikatedry Przemysl 24

 

 

Podziemia Rotunda i Krypty Archikatedry Przemysl 25

 

 

 

Podziemia Rotunda i Krypty Archikatedry Przemysl 27

 

 

 

 

NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 

 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA

 

 

 

.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com