Jaskinia Ku Dziurze Tatry

Jaskinia Ku Dziurze Tatry

Jaskinia Ku Dziurze Tatry

Jaskinia Dziura zwana również Zbójecką Jamą

 

Jaskinia Dziura (zwana również Zbójecką Jamą

Źrodło: Jaskinia Dziura | Tatry
Jaskinia Dziura (zwana również Zbójecką Jamą

Źrodło: Jaskinia Dziura | Tatry
  Jaskinia należy do jednych z najmniejszych z dostępnych turystycznie w Tatrach, jednak łatwość dostępu powoduje że jest bardzo popularna. Dojście do jaskini wiedzie początkowo dnem wąwozu wyżłobionego przez potok, a następnie szlak prowadzi wygodną ścieżką leśną do samej jaskini. Wygodna dla piechurów lecz niedostępna dla żadnych pojazdów z wózkami włącznie. Przed otworem wejściowym do jaskini są ustawione ławki gdzie można odpocząć bądź poczekać na wyjście innych osób będących wewnątrz.
Za otworem wejściowym o wysokości ok 2 m i szerokości 3 m dno jaskini opada do dość obszernego przedsionka. Przy jego końcu w stropie znajduje się drugi otwór. Dno dalej opada, a jaskinia przechodzi w obszerną komorę. 
 
 
 
 
"Dziura" znana jest od dawna a była odwiedzana masowo już w pierwszej połowie XIX wieku. Według legendy górali, przez jakiś czas ukrywał się w niej Wojtek Mateja czyli ostatni tatrzański zbójnik. Otwór wejściowy jaskini, o szerokości 3 m i wysokości 2 m, znajduje się u stóp "Ściany nad Dziurą". Jej długość to ok 180 m, a deniwelacja 40,4 m. Jaskinia składa się z jednej dużej sali, na której końcu w stropie znajduje się drugi otwór, 16 m wyżej od głównego. Jaskinia jest przeznaczona do indywidualnego zwiedzania. Dno zasłane jest butwiejącymi liśćmi bukowymi, próchnicą, gliną i gruzem, co utrudnia poruszanie się po stromych korytarzach dolnej części jaskini. W zimie wewnątrz tworzą się okazałe lodospady. Przydatne własne źródło światła.
Doliną ku Dziurze do Jaskini ku Dziurze wzdłuż koryta potoku, prowadzi niebieski szlak turystyczny z Drogi pod Reglami. Czas przejścia: 25 min. Początek szlaku znajduje się nieopodal wejścia do Doliny Strążyskiej. Jest to dobra opcja dla wybierających się właśnie do Strążyskiej i Wodospadu Siklawica.
 
 
 
Temperatura panująca w jaskini waha się od – 6 °C do 4 °C w zależności od pory roku. Także w lecie jest tutaj dosyć chłodno.
Od Drogi pod Reglami do jaskini prowadzi szlak niebieski długości 900 m i różnicy poziomu 116 m
 
 
 
 
Światło dociera do części jaskini, więc chcąc zrobić zdjęcia w dalszych partiach, pomocne są lampy błyskowe.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jaskinie w Tatrach dostępne turystycznie

 

Jasinia Mroźna 2

 

 

 

NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA W POLSCE I EUROPIE
 
 

 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA

 

Jaskinia Dziura (zwana również Zbójecką Jamą

Źrodło: Jaskinia Dziura | Tatry

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com