Jaskinia Wierzchowska

Jaskinia Wierzchowska

  JASKINIA WIERZCHOWSKA
 
Jedna z kilku jaskiń na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, jaka jest udostępniona turystycznie.
 
 
 
 

JASKINIA WIERZCHOWSKA powstała w wapieniach górnojurajskich stanowiąc doskonały; przykład podziemnej formy krasowej. Długość Jaskini Wierzchowskiej to prawie 1000 m podziemnego labiryntu wiodącego przez bajkowe w wystroju i ukształtowaniu sale i korytarze. To największa jaskinia na terenie Jury Krakowskiej. Jej wnętrze budziło zainteresowanie wśród naukowców już w XIX w. Badania naukowe prowadzone wówczas m.in. przez Jana Zawiszę oraz Gotfryda Ossowskiego dały materialne dowody intensywnego osadnictwa w epoce neolitu (ok. 7 tys. lat). Podczas prac archeologicznych znaleziono fragmenty naczyń, narzędzi, ślady po ogniskach. Ciekawie prezentują się osady jaskiniowe z punktu widzenia paleontologii. W namulisku natrafiono m.in. na kości niedźwiedzi jaskiniowych, hien oraz innych zwierząt występujących na tym obszarze w epoce lodowcowej. Na XIX w. przypadł intensywny rozwój ruchu turystycznego. Do pobliskiego Ojcowa zjeżdżali kuracjusze, a część z nich chętnie odwiedzała znaną już wówczas Grotę Wierzchowską. Jako jedna z pierwszych jaskiń w Europie została przystosowana do obsługi ruchu turystycznego. Zabezpieczono otwory drewnianą palisadą, zainstalowano wewnątrz oświetlenie z chińskich lampionów oraz przygotowano do dyspozycji zwiedzających przewodników.
Trasa zwiedzania jaskini prowadzi krętym Przesmykiem Długim poprzez Salę z Kotłami i Hotelik do największej komory jaskiniowej - Sali Balowej i dalej do Sali Człowieka Pierwotnego. Ściany i strop komór pokrywa ładna szata naciekowa. Dużą atrakcją są nietoperze (gł. podkowce małe) oraz pająki meta menardi . Jaskinię Wierzchowską można zwiedzać z kwalifikowanym przewodnikiem. Prowadzi przez nią wytyczona, bezpieczna i profesjonalnie oświetlona trasa. Jaskinia posiada status pomnika przyrody na terenie Jurajskiego Parku Krajobrazowego "Dolinki Podkrakowskie" oraz stanowi jeden z kluczowych punktów programu turystyczno-rekreacyjnego pod nazwą Pierścień Jurajski.Jaskinia położona jest w Dolinie Kluczwody, wieś Wierzchowie k. Białego Kościoła, gmina Wielka Wieś, woj. małopolskie (ok. 15 km na pn-zach. Od Krakowa, niedaleko od trasy nr 94 (dawniej E-40) w kierunku Olkusza).

Dojazd:
Samochodem osobowym, autokarem od strony Krakowa, Katowic, Olkusza droga nr 94, we wsi Biały Kościół zjazd w kierunku Zabierzowa, następnie pierwszą w prawo asfaltową drogą w kierunku wsi Wierzchowie gdzie znajduje się plac postojowy dla samochodów, dalej pieszo według znaków (około 10 min.).
Środkami komunikacji publicznej PKS Kraków - Olkusz do przystanku Murownia, skąd pieszo ok. 10 minut.


 
 
 
 
 
 
 
 
Długość trasy - ok. 700 m.
Czas zwiedzania - ok. 50 min.
Temperatura wewnątrz stała +7,5oC.
Wilgotność ok. 90 - 98 %.
Trasa oświetlona elektrycznie.
Dla osób niepełnosprawnych ruchowo (na wózkach inwalidzkich) częściowo niedostępna (schody i wąskie przejścia).
Zalecane wygodne, sportowe obuwie i cieplejsze okrycie latem.
W kasie przy obiekcie regulamin dla zwiedzających i aktualny cennik.

Zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem.
 
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/55/Jaskinia_Wierzchowska_G%C3%B3rna_mapa.png

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com