Najstarszy na świecie drogowy most spawany znajduje się w Polsce

Najstarszy na świecie drogowy most spawany znajduje się w Polsce

Pierwszy na świecie drogowy most spawany znajduje się w Polsce

 

  Polska jest wyjątkowa pod wieloma względami. Nie tylko na wakacyjne wojaże ale i na weekendowe wycieczki, warto poznawać uroki kraju leżącego pomiędzy morzem a górami. Na którego terenie są prawdziwe tysiącletnie bory i niezliczona ilość zabytków. Jednym z takich obiektów jest most stalowy w Maurzycach na rzece Słudwi, niedaleko Łowicza, zbudowanym w latach 1928–1929.  Ta wyjątkowa konstrukcja jest pierwszym na świecie drogowym mostem spawanym. Most można zobaczyć, jadąc drogą łączącą Kutno z Łowiczem. W sąsiedztwie mostu znajduje się równie ciekawy obiekt, a jest nim Skansen Ziemi Łowickiej. 
 
 
 
 
Zbudowany przez firmę K. Rudzki i S-ka w Mińsku Mazowieckim, według projektu prof. Stefana Bryły (przy projekcie pracował także Władysław Tryliński). Pierwotnie tylko podłużnice i poprzecznice zaprojektowano jako spawane, a cały most jako konstrukcję nitowaną. Następnie, pod kierunkiem prof. Bryły, inż. Wenczesław Poniż przeprojektował ją na spawaną. Spawanie elektryczne zastąpiło stosowane do tej pory nity łączące, co było sporym ułatwieniem przy budowie mostów i zmniejszyło masę z 70 ton w konstrukcji nitowanej do 56 ton spawanej. Most był także tańszy w budowie. Projekt ten szybko przekonał inwestorów do szerokiego stosowania technik spawalniczych w budownictwie, choć w kraju długo pozostawał jedyną realizacją tej metody w dziedzinie mostów drogowych.
 
 
 
 
Most znajdował się w ciągu dawnej trasy europejskiej E8 (później E30, aktualnie drogi krajowej 92). Z czasem jego konstrukcja przestała spełniać potrzeby ruchu, przez co w 1977 został przesunięty o ok. 20 m na północ, a na jego dotychczasowym miejscu wybudowano nowy, większy most. Most po generalnym remoncie w 2009 jest udostępniony do zwiedzania.
 

 
Obiekt liczący 27 metrów długości i 6,8 metra szerokości ważył tylko 56 ton. Oddany do użytku w 1928 roku. Obiekt ma dużą wartość historyczną i inżynieryjno-techniczną, w związku z czym uzyskał status zabytku i w 1968 r. został wpisany do rejestru zabytków. Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, do Łowicza ściągały "pielgrzymki" inżynierów z Niemiec, Anglii, Francji i innych krajów, a polską konstrukcją interesowały się największe wówczas światowe firmy.
 
 
 
Most na Słudwi w Maurzycach pod Łowiczem, to pierwszy na świecie spawany most stalowy, konstrukcji wybitnego polskiego inżyniera profesora Stefana Bryły, wybitnej postaci dwudziestolecia międzywojennego.
 
 
 
 
 
Jako ciekawostkę warto zauważyć, że most ten znalazł się na jednym z czterech znaczków pocztowych wydanych w 2008 przez Pocztę Polską w emisji „Mosty w Polsce” (obok mostu Poniatowskiego w Warszawie, mostu im. Ernesta Malinowskiego w Toruniu i mostu Siekierkowskiego w Warszawie)
 
 
 
 
 
W całym kraju mamy wiele obiektów wyjątkowych, NAJ w skali świata i tym możemy się chwalić. Najstarsze, największe, najwyższe, wyjątkowe miejsca i obiekty jakie warto zobaczyć. 

Miejsca i obiekty w Polsce, rekordowe w skali świata

 

 

 

 

1929 , Drogowy most stalowy przez rzekę Słudwię w Maurzycach podczas budowy. foto wikipedia

 

 

most wysadzony, wrzesień 1939 r foto wikipedia

 

 

 

opracowanie & foto  Albin Marciniak

 

Najpiękniejsze Skanseny i Parki Etnograficzne w Polsce

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com