krokusy w Tatrach - gdzie można podziwiać szafrany spiskie?

krokusy w Tatrach - gdzie można podziwiać szafrany spiskie?

Krokusy w Tatrach - gdzie można podziwiać szafrany spiskie?

Moment na który miłośnicy górskich wędrówek czekają. Łąki kwitnących krokusów, topniejące śniegi i promienie wiosennego słońca.
 
  
   Gdy wiosenna słoneczna pogoda zachęca do wędrówek, w dolinach pojawiają się rzesze spacerowiczów. Wielu z nich przyciągają łąki kwitnących krokusów. Tatry to dosyć rozległy obszar a miejsca gdzie występują krokusy położone są na różnych wysokościach. To oraz kilka innych czynników stwarza warunki do pojawiania się krokusów na przestrzeni blisko miesiąca. Gdy pierwsze krokusy pojawiają się na łąkach w Zakopanem czy Kościelisku, w tatrzańskich dolinach leży jeszcze śnieg. Gdy natomiast na Polanie Chochołowskiej pojawiają się pierwsze szafrany spiskie, na te same fioletowe łąki na Rusinowej Polanie trzeba będzie jeszcze poczekać. Miejsc w Tatrach gdzie można podziwiać i fotografować krokusy jest kilka. Można także przyjąć kierunek miejsc ich pojawiania się i w uproszczeniu jest to od zachodu w kierunku zachodnim.
Toporowa Cyrhla, Dolina Chochołowska czy popularna z najpiękniejszej panoramy na Tatry Rusinowa Polana, to miejsca gdzie corocznie krokusy kwitną całymi łanami.  W tym samym czasie gdy w wyższych partiach leży jeszcze dużo śniegu i tam warunki do uprawiania turystyki są jeszcze dosyć trudne, w dolinach zaczyna się kolorowa wiosna.
 
 
 
Krokusy w Tatrach 11
 
 
Miejsca gdzie można oglądać krokusy w przybliżonej kolejności ich kwitnienia:
- Siwa Polana
- Dolina Chochołowska
- Polana Chochołowska
- Wyżnia Kira Miętusia
- Toporowa Cyrhla
- Dolina Lejowa
- Polana Huty Lejowe
- Polana Kominiarska
- Olczyska Polana
- Polana Kopieniec
- Polana Kalatówki
- Rusinowa Polana
 
Oczywiście miejsc gdzie występują krokusy jest o wiele więcej, jednak w tych opisanych powyżej jest ich najwięcej, tworząc całe łąki. Idąc szlakiem pieszym oznaczonym kolorem czarnym, czyli spacerową Drogą pod Reglami także jest sporo krokusów. Miejscem gdzie warto wybrać się na spacer jest szlak łączący Siwą Polanę z Doliną Lejową.

Krokusy są dobrym pretekstem do wyjścia z domu i aktywności na świeżym powietrzu. Należy jednak pamiętać że w górach i na szlakach nie jesteśmy sami. Wszelkie hałasy czy śmiecenie jest bardzo negatywnym zachowaniem i nie powinno mieć miejsca. Szafrany spiskie czyli krokusy, to kwiaty będące pod ścisłą ochroną. Deptanie, zrywanie czy niszczenie w innej formie jest naganne oraz surowo karane.

 

 

 

Siwa Polana u wylotu Doliny Chochołowskiej

 

Krokusy w Tatrach 1
 
 
 
 
Krokusy w Tatrach 2
 
 
 
Krokusy w Tatrach 3
 
 
 
Krokusy w Tatrach 4
 
 
 
Krokusy w Tatrach 7
 
 
 
 
 
szlak z Siwej Polany do Doliny Lejowej
 
 
Krokusy w Tatrach 15
 
 
 
 
Krokusy w Tatrach 5
 
 
 
 
Krokusy w Tatrach 6

 
 
 
Krokusy w Tatrach 9
 
 
 
 
 
Krokusy w Tatrach 10
 
 
 
Krokusy w Tatrach 16
 
 
 
Krokusy w Tatrach 17
 
 
 
Krokusy w Tatrach 18
 
 
 
Krokusy w Tatrach 19
 
 
 
Krokusy w Tatrach 20
 
 
 
Krokusy w Tatrach 21
 
 
 
 
 
Polana Kominiarska
 
 
 
Krokusy w Tatrach 22
 
 
 
Krokusy w Tatrach 24
 
 
 
Krokusy w Tatrach 25
 
 
 
Krokusy w Tatrach 26
 
 
 
Krokusy w Tatrach 27
 
 
 
Krokusy w Tatrach 28
 
 
 
Krokusy w Tatrach 30
 
 
 
 
 
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com