Odsłonięcie tablicy Kacpra Tekielego na Tatrzańskim Cmentarzu Symbolicznym pod Osterwą

Odsłonięcie tablicy Kacpra Tekielego na Tatrzańskim Cmentarzu Symbolicznym pod Osterwą

Odsłonięcie tablicy Kacpra Tekielego na Tatrzańskim Cmentarzu Symbolicznym pod Osterwą

 

  W sobotnie południe wrześniowego deszczowego dnia, w obecności rodziny, przyjaciół obojga, ludzi gór, znajomych i nieznajomych, Justyna Kowalczyk-Tekieli odsłoniła tablicę Kacpra Tekielego. Tatrzański Cmentarz Symboliczny pod Osterwą stał się miejscem, gdzie - jak sama Justyna podkreśliła, będzie miała bliżej, by wraz z synkiem Hugotkiem odwiedzać Kacpra. Kacper Tekieli został pochowany w Gdańsku, czyli swoim rodzinnym mieście a z Zakopanego znacznie bliżej dotrzeć na Słowacką stronę Tatr niż na drugi koniec Polski.

 

 

Jak wyjaśniła Justyna Kowalczyk-Tekieli, na tablicy widnieje Matterhorn - ulubiona góra Kacpra, a której cztery granie zdobył w rekordowym czasie i na którą lubił wracać. Na tablicy jest także kot, bo koty Kacper uwielbiał wyjątkowo i bardzo o nie dbał. Na dole tablicy jest także zdanie "Nie żył za karę" bo jak podkreśliła Justyna, Kacper żył pełnią życia korzystając z każdej jego minuty. Po wzruszającej przemowie Justyny Kowalczyk-Tekieli, kilka osób przypomniało swoje przygody z Kacprem. Były także anegdoty i nieco śmiechu, bo jak zauważyła Justyna, czas smutku nie może trwać wiecznie i należy iść do przodu. Razem z synkiem chce żyć tak jak pokazał im to Kacper. Będą żyć każdą chwilą i będą zdobywać świat.

 

 

 

Tablica Kacpra znajduje się na wielkim głazie, obok tablic innych wyjątkowych osób które także zostały w górach. Tuż obok znajduje się tablica Wandy Rutkiewicz, Jerzego Kukuczki, Piotra Morawskiego, Macieja Berbeki, Tomka Kowalskiego i in. Tatrzański Cmentarz Symboliczny pod Osterwą to miejsce upamiętniające wiele osób które zginęły w górach na całym świecie.

 

 

W internecie pojawiają się już różne komentarze nawiązujące do napisu jaki znajduje się na dole tablicy "Nie żył za karę".

Justyna wyjaśniła to wszystkim zebranym pod wielkim głazem na którym zamontowana została tablica: "Każdy, kto znał mojego męża, ten wie, że to było jego motto życiowe. Był człowiekiem, który całym sobą chciał brać życie, każdą minutę spędzić jak najlepiej. Tego mnie też nauczył". 

Dlaczego na tablicy znajduje się wizerunek kota? 
Jak wyjaśniła Justyna Kowalczyk-Tekieli: "Był zafascynowany kotami. I sam taki był. Gdy ktoś go widział w górach, to myślał, że on jest kotem. Uwielbiałam patrzeć, jak się porusza w górach".

 

Rodzina i przyjaciele którzy dotarli na tę uroczystość, nie zważając na pogodę.

 

 

 

 

 

 

 

Kacper Jakub Tekieli (ur. 23 listopada 1984 w Gdańsku, zm. 17 maja 2023 w Stechelbergu)

W maju 2023 podjął atak na szczyt Jungfrau w Szwajcarii, w ramach swojego planu zdobycia wszystkich czterotysięczników w Alpach. 17 maja podczas zejścia z tej góry spadł wraz z lawiną w Stechelbergu w gminie Lauterbrunnen, a jego zwłoki odnaleziono następnego dnia rano w rejonie Rottal-Couloirs. Pochowany został 30 maja 2023 na Cmentarzu Oliwskim w Gdańsku. Pogrzeb miał charakter świecki.

 

 

Tatrzański Cmentarz Symboliczny pod Osterwą

„Mrtvym na pamiatku, živým pre výstrahu" - "Zmarłym na pamiątkę - żywym ku przestrodze"

 

 

opracowanie & foto  Albin Marciniak

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com