Tatry w świąteczny zimowy weekend

Tatry w świąteczny zimowy weekend

Przejście szlakiem z Kuźnic przez Zawrat do 5 Stawów i zachód słońca na Zawracie 

Zapowiadał się ostatni pogodny weekend w tym roku.
 
 
 

Nieco odbiegłem od tradycyjnego drugiego dnia świąt i w Tatry ruszyłem w sobotni poranek.
Już na dworcu w Krakowie, wsiadając do autobusu widziałem że tłoku na szlakach nie będzie.  W Zakopanem bus odjeżdżał jakby czekając już tylko na mnie.
Kuźnice jak po końcu świata, bo i w sklepie i w barze obok byłem jedynym klientem. Szybka kawa i ruszam dalej. Nieco ze zdziwieniem zobaczyłem czynną kasę TPN-u przy wejściu, bo naokoło nikogo poza mną. Rozwidlenie szlaków na Nosal i Boczań i dopiero tutaj minąłem się z dwójką innych turystów.
To jest właśnie to niesamowite uczucie które ciągnie w góry o tej porze roku.
 
 
 

Nie ma krzyków i wrzasków szkolnych wycieczek, nie ma niedzielnych turystów okazujących swoją obecność na każdym kroku,
nie ma pozorantów idących w góry by pokazać się w nowym sprzęcie i głośno wyrażając swoją znajomość Tatr.
Nie było słychać zupełnie nic poza własnym oddechem i szczekaniem psa dochodzącym gdzieś z okolic Zakopanego.
Będąc już powyżej linii lasu na Skupniowym Upłazie, w oddali przeleciał czerwony Sokół TOPR-u przerywając na moment tą cudowną ciszę.
Ciszę która w połączeniu z piękną pogodą i super widokami, brzmi tak fantastycznie tylko tutaj, kilometr ponad doliną małopolski.
Przełęcz miedzy Kopami jest punktem gdzie niesamowita panorama z widocznością na 100 kilometrów zderza się z granią Tatr Wysokich.
Tu wyłania się Żółta Turnia i cała grań Orlej Perci a po lewej w oddali Tatry Bielskie i majestatyczny Hawrań.
 
 
 
 
 
Niespiesznie idę dalej napawając się tym wyjątkowym miejscem w zupełnej samotności.
Z każdym krokiem zbliżam się do Doliny Gąsienicowej i dopiero tutaj, oparci o ściany szałasu wygrzewają się w słońcu nieliczni turyści.
Zaglądam do prawie pustego Murowańca na ciepłą herbatę i ruszam dalej.
Od wejścia na szlak prowadzący do Czarnego Stawu Gąsienicowego idę już w cieniu, smagany porywami zimnego wiatru.
Przyjemne się skończyło, teraz przez najbliższe 2,5 godziny będzie tylko ładnie.
Tafla stawu pokryta lodem i warstwą śniegu, przecięta dwoma szlakami skracającymi drogę. Ja jednak wybieram tradycyjny niebieski szlak biegnący lewym brzegiem. Z kilku miejsc dochodzą głosy wspinaczy, te wyraźniejsze dochodzą ze ścian Zadniego Kościelca. Nasilają się także odgłosy młotka, co w otaczającej ciszy jest  okrucieństwem dla uszu.
Mijam odbicie żółtego szlaku na Granaty którym jeszcze nie tak dawno szedłem na Krzyżne. Kieruję się niezmiennie niebieskim szlakiem aż na Zawrat i dalej do 5 Stawów.
Podejście w okolice Zmarzłego Stawu nie jest już tak lajtowe jak w lecie ale do podstawy Zawratowego Żlebu poszło gładko.
Tu także wyjaśniło się pochodzenie dźwięków kucia lodu. To 8 osobowa grupa ćwiczyła wspinaczkę na lodospadzie.
Kilka głosów dochodziło także z filara pod Skrajnym Granatem.
 
 
 
 
nad Zmarzłym Stawem miłośnicy lodu i skały
 

Popstrykałem, posłuchałem i ruszam dalej. Dalej czyli na Zawrat na kreskę bo ktoś kto założył ślad na świeżym śniegu nie znał zapewne słowa "trawers".
Może być i na kreskę, pod warunkiem że krok zejścia odpowiada krokowi podejścia. Mijam 4 młodzieńców którzy byli na przełęczy i w drodze powrotnej zachwalają mi roztaczające się zeń piękne widoki.  Dla tych widoków corocznie odwiedzam Tatry dziesiątki razy. Dla tych widoków i "motyli w brzuchu" gotów jestem na każdy wysiłek. Taki wysiłek aż do skurczu mięśni zafundowałem sobie i tym razem. Niestety, odezwały się także wcześniejsze odmrożenia jakich dorobiłem się kilka lat temu tkwiąc po pachy 8 godzin w lawinie.
Ból, zmęczenie, brak czucia w palcach u stóp czy inne dolegliwości mijają, mija wszystko jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki po wyjściu na przełęcz. Taki widok kładzie na łopatki nawet malkontentów i tych którym góry przeszkadzają bo zasłaniają widoki.
Krystalicznie czyste powietrze i panorama od Hawrania po Wołowiec. Sanktuarium dla nawiedzonych i straconych dla Tatr takich jak ja.
Tu, w takich okolicznościach i z takimi widokami, cały świat jaki został w dole przestaje się liczyć. Jestem ja i moje skały, tysiące lat temu wypiętrzone w sposób doskonały.
 
 
 
 
 

Zejście śladem wcześniejszych poszukiwaczy szlaku właściwego, w otoczeniu stada kozic skubiących zmarznięte źdźbła trawy na zboczach Kołowej Czuby.
Ostatnie tchnienia zachodzącego słońca malującego na złoto Kozi Wierch a na różowo niebo będące tłem dla Tatr Bielskich. Wciąż jestem sam, sam odkąd mijałem grupkę na wysokości Zmarzłego Stawu, po drugiej stronie grani. W ciszy, w nadciągającym zmroku docieram do odbicia szlaku zielonego nad Siklawę. Dopiero tutaj widzę kolejnego pasjonata robiącego ślad właśnie od Siklawy.
 
 
 

Stąd już zaledwie 10 minut do schroniska. Zaledwie bo mimo zmęczenia i mrozu, jest ta euforia zespolenia z miejscem magicznym i gdzieś w podświadomości żal że to już koniec .
Do schroniska docieramy w pewnej odległości od innego turysty, dającej nam tę intymność z górami.
Okna i światła schroniska są niczym latarnia morska. Podążając w ich kierunku wiemy że zawsze czeka tam na nas ciepło i atmosfera. Atmosfera jaka właśnie tutaj jest wyjątkowa.
Tu zawsze spotkać można kogoś znajomego a w takich warunkach i o tej porze roku już na pewno.
Kolejna okazja by spotkać tu znajomych i pasjonatów to finał WOŚP i Wielkanoc, a wiec do zobaczenia...
Skupniów Upłaz i widok na Małopolskę i Babią Góręmimo że ten szlak przemierzam setki razy to i tak ten widok zawsze niezmiennie cieszy oczy i duszępusto w Murowańcu
 jeszcze trochę...ten obrazek potwierdza że tu wieje i jest mroźnieWidoki jakie roztaczają się z przełęczy, łagodzą każdy wysiłek


 
Mimo że to dopiero 14,30 to słońce jest już nisko nad horyzontemNa zboczach Kołowej Czuby stado kozic skubiące zmrożoną trawęRóżowe niebo nad Tatrami Bielskimii nareszcie jest, najbardziej lubiane schronisko w TatrachW schronisku ciepło i przytulnie. O tej porze roku niewielu jest przypadkowych turystów.
Prawie wszyscy to ludzie bardziej lub mniej związani z górami i atmosfera jest bardzo miła.W Dolinie Roztoki śnieżnie a szlaki bardzo oblodzoneW niedzielę pogoda już się załamała i tak będzie przynajmniej do końca roku
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
opracowanie i foto Albin Marciniak
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com