Polana Stoły lub Polana na Stołach - Tatry Zachodnie

Polana Stoły lub Polana na Stołach - Tatry Zachodnie

Polana na Stołach Tatry Zachodnie


Szukając ciszy i spokoju...
 
   Polana na Stołach czy też Stoły, to rozległa polana w bliskiej odległości Kominiarskiego Wierchu. Znajdowało się na niej kilkanaście szałasów a do dzisiaj zachowało się tylko 3. To bez wątpienia najspokojniejsze miejsce w Tatrach do którego prowadzi znakowany szlak. Wędrówkę zaczynamy niebieskim szlakiem w Kirach i idziemy Doliną Kościeliską do Lodowego Źródła na wysokości Bramy Kraszewskiego. Niebieskim szlakiem kierujemy się w prawo, by po ok 1,2 h dotrzeć do polany. Siedząc przy zabytkowych szałasach Dolinę Kościeliską mamy poniżej, a ponad nią widzimy Giewont i Krzesanicę. Powrót tym samym szlakiem, gdyż jest to szlak prowadzący wyłącznie na Polanę Stoły. Między innymi ten szlak jest tak mało popularny. 
 
 

 
Zabytkowy szałas pasterski - jeden z trzech na polanie


 
Dolina Kościeliska to początek szlaki z Kir w stronę Polany Stoły.Polana na Stołach lub krótko Stoły – wysokogórska polana leżąca na Stołach – niewielkim wapiennym masywie górskim w Tatrach Zachodnich, nad Doliną Kościeliską. Znajduje się na grzbiecie oraz wschodnim, stromym stoku, na średniej wysokości około 1300–1360 m. Dawniej była użytkowana pastersko, była częścią Hali Stoły. Znajdowało się na niej kilkanaście szałasów (obecnie tylko 3).

 
 
 
 
Roztaczają się z niej rozlegle widoki na Hruby Regiel, Czerwone Wierchy i Giewont

 

 
 
oraz na północne ściany Kominiarskiego Wierchu. Geolodzy mogą stąd podziwiać podręcznikowy wręcz przykład fałdu leżącego w Organach. Z górnej części polany istniała ścieżka na Suchy Wierch (10 min).

 
 
 
 
Dawniej prowadził nią znakowany szlak na wierzchołek Stołów (obecnie jest zamknięty).


 
 
 
Pasący na tej polanie nazywani byli zastolany lub zastolanie. W jednym z szałasów ukrywał się w 1944 r. jeden z przywódców Goralenvolku – Wacław Krzeptowski.


 

 
Istniejące obecnie na polanie 3 szałasy podlegają ochronie (są umieszczone w krajowym rejestrze zabytków). Są to drewniane budynki o niskich zrębach, z charakterystycznymi dachami. W niższej, dolnej części nazywanej dojarnikiem dojono owce, a także przetrzymywano je podczas zimnych nocy.


 
 
 
Po zniesieniu wypasu tereny wokół polany stopniowo zarastają lasem. W 1955 r. polana miała powierzchnię ok. 11 ha, ale w 2004 w wyniku zarośnięcia jej powierzchnia zmniejszyła się o ok. 61%. Z rzadkich w Karpatach gatunków roślin stwierdzono występowanie złoci małej i wiechliny fioletowej.

 

 

 
 
 
Niebieski szlak turystyczny z Doliny Kościeliskiej. Wejście na niego znajduje się tuż obok Pośredniej Kościeliskiej Bramy, naprzeciwko Lodowego Źródła. Odległość 2 km, różnica wzniesień 460 m. Po drodze mijamy niewielką polanę Niżnie Stoły. Jest to pierwszy znakowany szlak turystyczny w Tatrach Zachodnich, wyznaczony jeszcze w 1892 r. przez Mieczysława Karłowicza. Czas przejścia: 1:10 h, ↓ 55 min
 
 


 
 

 


alt
 
Na polanie i na szlaku spotkać można kilka gatunków żmij.

 
opracowanie & foto: Albin Marciniak
 
 
 

W drodze na Polanę ...


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com