Muzeum Turystyki



Muzeum Turystyki w Beskidzie Śląskim jest jednym z wielu w naszym kraju.

Muzeum Turystyki w Beskidzie Śląskim znajduje się na Polanie Przysłop pod Baranią Górą, przy Baraniogórskim Ośrodku Kultury Turystyki Górskiej PTTK
"U Źródeł Wisły".
Muzeum posiada bogaty zbiór pamiątek i dokumentów związanych z turystyką górską. Ponadto można w nim zobaczyć tradycyjne stroje i sprzęty góralskie.




Baraniogórski Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK "U Źródeł Wisły" na Przysłopie – muzeum z ekspozycją poświęconą historii turystyki górskiej w Beskidzie Śląskim, położone na polanie Przysłop pod Baranią Górą, w granicach administracyjnych Wisły. Muzeum położone jest w sąsiedztwie schroniska PTTK na Przysłopie pod Baranią Górą.
Idea powstania placówki sięga 1967 roku, a jej twórcą był Edward Moskała, pomysłodawca utworzenia w Karpatach Polskich ośrodków muzealnych poświęconych turystyce górskiej. W 1988 roku powstał Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej z siedzibą w Wiśle, któremu w rok później przekazano położony na polanie Przysłop i przeznaczony do rozbiórki budynek gospodarczy, służący poprzedniemu schronisku. Budynek został wyremontowany, m.in. dzięki osobistemu zaangażowaniu Edwarda Moskały. Otwarcie muzeum miało miejsce w dniu 12 listopada 1994 roku.
Aktualnie ekspozycja muzeum zajmuje trzy izby. Pierwsza zawiera wystawę poświęconą historii turystyki w Beskidzie Śląskim i działalności takich organizacji jaki Polskie Towarzystwo Tatrzańskie czy Beskidenverein. Druga poświęcona jest m.in. osobie Edwarda Moskały, rozwojowi narciarstwa oraz etnografii (stroje ludowe, sprzęty pasterskie i gospodarskie). W trzeciej znajduje się wystawa poświęcona innym Ośrodkom Kultury Turystyki Górskiej oraz kolekcja proporczyków ze zlotów i rajdów. Ponadto w muzeum znajduje się kiosk z pamiątkami, pokój noclegowy oraz sala klubowa (Ondraszkowa Piwnica).

Muzeum jest czynne w sezonie turystycznym  od 1 maja do 12 października.
Godziny otwarcia:
soboty: 10.00 - 16.00
niedziele: 9.00 - 13.00

http://barania-gora.cotg.pttk.pl/

Na Polanę Przysłop dotrzeć można czerwonym, niebieskim i zielonym szlakiem z Baraniej Góry (45 min) oraz czerwonym szlakiem z Przełęczy Kubalonki (2 h 30 min).
Można też wyruszyć czarnym szlakiem z przystanku PKS Wisła Czarne I i dojść nim do szlaku czerwonego, wiodącego na Przysłop (łącznie 2 h).

Stare schronisko jakie znajdowało się w miejscu obecnego "molocha"
Stare schronisko na Przysłopie

Powierzchnia ekspozycji Muzeum Turystyki Górskiej Beskidu Śląskiego zajmuje 40m2.
Składają się na nią trzy izby.
W pierwszej zgromadzone są najstarsze dokumenty i eksponaty związane z rozwojem turystyki w Beskidzie Śląskim. Wystawione są dokumenty oddziałów PTT: Górnośląskiego w Katowicach, Cieszynie i Bielsku - Białej, gabloty Beskidenvereinu i Zaolzia, stare przewodniki, zdjęcia, widokówki, kolekcje odznak turystycznych, lasek z pamiątkowymi blachami, 2 emblematy PTT Oddziału Górnośląskiego, które wisiały na schroniskach tego Oddziału.

W drugiej izbie zgromadzone są gabloty z wydawnictwami turystycznymi, gablota poświęcona Edwardowi Moskale, dokumenty związane z rozwojem narciarstwa w Beskidzie Śląskim, kolekcja nart z okresu międzywojennego i współczesnego, księgi pamiątkowe schronisk, graficznie przedstawione wszystkie schroniska PTTK w Beskidzie Śląskim, zdjęcia i pamiątki związane z budową wieży widokowej na Baraniej Górze, mapa plastyczna Beskidu Śląskiego, panorama z wieży - dar E. Moskały na otwarcie Ośrodka, kącik folklorystyczny, stroje ludowe, sprzęty pasterskie i gospodarskie.

W trzeciej izbie prezentowane są plansze ukazujące bratnie ośrodki KTG w Karpatach, tablica dobrodziejów Ośrodka KTG "U źródeł Wisły", pod sufitem proporczyki turystyczne z rajdów, zlotów, zjazdów itp. , mapa plastyczna okolic Wisły a także repliki tablic umieszczonych w okolicach Baraniej Góry.





































Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com