Najpiekniejsze miejsca w Tatrach

Najpiekniejsze miejsca w Tatrach

 Najpiękniejsze miejsca w Tatrach które warto odwiedzić.

    Dla większości osób odwiedzających Tatry w sezonie wakacyjnym, obowiązkowa wizyta to przede wszystkim Morskie Oko i Giewont. Gwarantowane tłumy to także Dolina Kościeliska i Chochołowska. Podobnie jak na Hali Gąsienicowej wycieczka dla tysięcy osób kończy się przy schroniskach. Część z tych tłumów dociera nad Czarny Staw pod Rysami czy Czarny Staw Gąsienicowy. Sporo osób podąża coraz popularniejszym szlakiem malowniczej Doliny Roztoki do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Przy dobrej pogodzie, na tłumy zawsze możemy liczyć na Kasprowym Wierchu. Biorąc pod uwagę że w słoneczne, wakacyjne weekendy na tatrzańskich szlakach może być nawet kilkadziesiąt tysięcy osób w ciągu jednego dnia, to kilkaset osób na Rusinowej Polanie nie robi aż takiego wrażenia tłumów. Oczywiście zarówno Rusinowa, jak Siwa czy Chochołowska Polana w czasie kwitnienia krokusów to już osobny temat generacji tłumów. Mamy wakacje i nie wszyscy muszą czy chcą zdobywać Giewont czy Morskie Oko. Miejsc do których warto się wybrać czy wspiąć, jest znacznie więcej. W zależności od doświadczenia, przygotowania i kondycji, można wybrać się do tych prezentowanych poniżej. Pamiętajmy jednak że Tatry to góry a nie przedłużenie Krupówek. Pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie a śmigłowiec TOPR to nie powietrzna taksówka. 

 

 dolina gąsienicowa Tatry

 

 

64 Tatry turysci na Włosienicy

 

 Parking na Włosienicy. Tutaj kończy się jazda zaprzęgami konnymi. Stąd nad Morskie Oko jest jeszcze ok 1,5 km marszu, jednak widoki zaczynają działać na każdego. 

 

10 Morskie Oko

 

Morskie Oko. 9 km szlak wiedzie drogą z parkingu na Palenicy Białczańskiej. 

 

 

16 Morskie Oko i Mięguszowieckie Szczyty

 

Stojąc nad Morskim Okiem możemy podziwiać Mięguszowieckie Szczyty, Cubrynę czy Mnicha. Wysokość ściany najwyższego "Mięgusza" od tafli stawu wynosi kilometr !

 

 
 
Długość szlaku i różnica poziomów
 
 

15 Kazalnica

 

Znad Morskiego Oka prowadzi szlak na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem. Po drodze mijamy Kazalnicę. Punkt widokowy rewelacyjny, ale szlak jest dostępny dla osób przygotowanych nie tylko kondycyjnie. Przy dobrej pogodzie szlak jest przystępny, ale wystarczy już niewielki opad, by szlak zamienił się w bardzo niebezpieczny.

 

 

25 panorama ze szlaku na Rysy

 

Szlak na Rysy. Widok jest niesamowity już podczas podchodzenia z Buli pod Rysami. Osiągnięcie szczytu na 2449 mnpm wynagradza panoramą na 3 rozległe doliny na Tatry Polskie i Słowackie. Jednak szlak jest długi i wymagający. Osoby bez przygotowania kondycyjnego i odpowiedniego wyposażenia plecaka, nie powinny wyruszać na najwyższy szczyt Polski. Poza 4 godzinnym podejściem od schroniska nad Morskim Okiem, po drodze czeka sporo łańcuchów i dużych ekspozycji. W okresie wakacyjnym należy się liczyć z burzami czy deszczami, a nawet opadami śniegu. Optymalna pora wyruszenia na szlak to wschód słońca.

 

 

63 Tatry turysci na szlaku do Doliny za Mnichem

 

Sporo osób docierających do Morskiego Oka, wyrusza także szlakiem prowadzącym do Doliny za Mnichem, Wrota Chałubińskiego czy na Szpiglasową Przełęcz. Ze Szpiglasowego Wierchu roztacza się piękny widok na 3 doliny oraz na całą Orlą Perć.

 

 

62 Szpiglasowa Przelecz 2

 

Aby dojść na Szpiglasową Przełęcz należy liczyć się z 2,5 h podejściem od schroniska nad Morskim Okiem. Z przełęczy rozpościera się piękna panorama na Mięguszowieckie Szczyty, Dolinę za Mnichem i Rysy w oddali. Po drugiej stronie Dolina Pięciu Stawów Polskich i Orla Perć w całej okazałości.

 

 

24 Świstówka Rostocka

 

Do Doliny Pięciu Stawów Polskich z nad Morskiego Oka łatwiej jednak jest dojść przez Świstówkę Roztocką. Zaledwie 2 h marszu a widoki równie piękne.

 

 

48 Dolina Roztoki 1

 

Do Doliny Pięciu Stawów Polskich od Wodogrzmotów Mickiewicza prowadzi szlak Doliną Roztoki.

 

 

58 Dolina Pańszczyca

 

Z Doliny Gąsienicowej do Doliny Pięciu Stawów Polskich dojdziemy także przez Dolinę Pańszczyca, ale jest to szlak długi i wymagający na podejściu, a także nie dla każdego na zejściu już po stronie Doliny Pięciu Stawów Polskich. Wybierając się na Przełęcz Krzyżne, należy mieć na uwadze całodzienną  męczącą wędrówkę z dala od dostępu do wody czy posiłków. Przy załamaniu pogody szlak staje się bardzo niebezpieczny.

 

 

59 Dolina Pieciu Stawow Polskich

 

Widok z Krzyżnego na Dolinę Pięciu Stawów Polskich, Wodospad Siklawę i podejście do schroniska.

 

 

57 Przelecz Krzyzne

 

Krzyżne a w tle Buczynowa Strażnica i Buczynowa Turnia, czyli Orla Perć.

 

 

60 Schronisko w Dolinie Pieciu Stawow Polskich

 

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.  W listopadzie jest szansa na pobyt w zupełnej samotności i ciszy (poza szumem wody w kaloryferach).

 

 

27 Zawrat

 

Innym  widokowym i wyjątkowym szlakiem jakim możemy dotrzeć do Doliny Pięciu Stawów Polskich, jest szlak przez Zawrat. Ta opcja jest już jednak dla osób które potrafią wspinać się z pomocą łańcuchów, mając za sobą 2,5 godzinne podejście od schroniska Murowaniec.

 

 

17 Polana Kalatówki 1

 

Polana Kalatówki z Giewontem w tle. Na polanę z hotelem górskim na Kalatówkach prowadzi szlak z Kuźnic. Przez polanę wiedzie popularny szlak na Giewont. Widok na polanę ze szlaku przez Boczań (Kuźnice - Dolina Gąsienicowa)

 

 

47 Dolina Gąsienicowa

 

Dolina Gąsienicowa nagradza takimi widokami po niespełna dwóch godzinach wędrówki z Kuźnic przez Boczań czy przez Dolinę Jaworzynki.

 

 

46 Polana Jaworzynki

 

Zabytkowe szałasy w Dolinie Jaworzynki. Do tego miejsca dojdziemy po 15 minutach od wejścia na teren TPN w Kuźnicach.

 

 

28 Gąsienicowa Dolina

 

Dolina Gąsienicowa widziana ze szlaku Kasprowy Wierch - Świnica

 

 

 07 Czarny Staw Gąsienicowy z Przełeczy Karb

 

Szlak biegnący przy Zielonym Stawie prowadzi na Przełęcz Karb pod Kościelcem, jest dostępny bez większych trudności dla większości osób. Stąd rozpościera się ładny widok na Czarny Staw Gąsienicowy i Granaty.

 

 

26 Schronisko na Hali Ornak

 

Schronisko na Polanie Kondratowej może być także celem samym w sobie. Do schroniska prowadzi łatwy szlak,  a widoki są także bardzo ładne.

 

 

32 panorama z Kopy Kondrackiej

 

Kopa Kondracka z której jest piękna panorama na Kasprowy Wierch i Tatry Wysokie a Giewont jest na wyciągnięcie ręki.

 

 

06 szlak na Małołączniak

 

Giewont można podziwiać także ze szlaku prowadzącego z Kasprowego Wierchu czy z Doliny Kondratowej na Małołączniak (Czerwone Wierchy)

 

 
 
odległości i różnice wzniesień na szlaku
 

 

21 Dolina Białego 2

 

Poranek w Dolinie Białego. Łatwy szlak zanim zapełni się tłumami, także należy do wyjątkowo malowniczych.

 

 

53 Polana Strążyska

 

Polana Strążyska z Giewontem w tle. Zaledwie 40 minut spaceru szlakiem Doliną Strążyską wzdłóż potoku o tej samej nazwie.

 

 

52 Sarnia Skała

 

Wybierając się na Sarnią Skałę o poranku, także możemy w ciszy cieszyć się pięknymi widokami z panoramą na Tatry, Zakopane i sporą część Małopolski

 

 

13 Miętusia Polana 2

 

Miętusia Polana to urokliwe miejsce  zarówno latem jak i jesienią. Łatwo tutaj dotrzeć wędrując Ścieżką nad Reglami z Polany Strążyskiej do Doliny Kościeliskiej. Szlak łatwy i przyjemny.

 

 

45 Wodospad Siklawica

 

Będąc na Polanie Strążyskiej nie sposób pominąć wizyty pod Wodospadem Siklawica. To zaledwie 10 minut spaceru od Polany.

 

 

05 Niżnia Polana Pisana 1

 

Niżnia Polana Pisana znana jest każdemu kto wędrował Doliną Kościeliską do Schronisk Ornak. Bez tłumów jest tutaj tylko nad ranem.

 

 

14 Dolina Kościeliska 2

 

Dolina Kościeliska jest chętnie odwiedzana przez całe rodziny przez cały rok. Dolina prowadzi do 5 jaskiń dostępnych turystycznie, a także na Polanę na Stołach.

 

 

44 Wąwóz Kraków w Dolinie Kościeliskiej

 

Przejście Wąwozu Kraków jest wręcz obowiązkowe. Można wrócić tą samą trasą. Wersja dla lubiących wspinaczkę po łańcuchach prowadzi z dna wąwozu najpierw po drabinie a następnie wnętrzem jaskini Smocza Jama. Koniec szlaku wyprowadza nas na Wyżniej Polanie Pisanej.

 

 

18 Polana Na Stoły

 

Polana na Stołach. To chyba najspokojniejsze i najmniej odwiedzane miejsce w Tatrach a jednocześnie z tak piękną panoramą  i zabytkowymi szałasami pasterskimi. Na polanę prowadzi szlak docelowy 1,2h

 

 

41 Schronisko Ornak 2

 

Zdecydowana większość osób swoją wędrówkę Doliną Kościeliską kończy przy schronisku Ornak. Od schroniska prowadzi także szlak na Ornak, a przebiega obok Wielkiej Polany Ornaczeńskiej. Miejsca z którego nie chce się wracać a widok na Bystrą i Błyszcz  potrafi zatrzymać na długie godziny.

 

 

37 Wielka Polana Onaczeńska 1

 

Wielka Polana Ornaczeńska

 

 

38 Wielka Polana Onaczeńska 2

 

Wielka Polana Ornaczeńska

 

 

36 Bystra i Błyszcz

 

Bystra i Błyszcz

 

 

33 Ornak

 

Dla osób przygotowanych i lubiących górskie wędrówki, zdobycie Ornaku będzie okazją do pięknej panoramy na całe Tatry Zachodnie, zarówno po naszej stronie jak i sąsiadów.

 

 

39 Smreczyński Staw

 

Od schroniska Ornak dzieli nas zaledwie 30 minut spaceru leśnym szlakiem, by przysiąść na brzegu Smreczyńskiego Stawu.

 

 

30 Chochołowska Dolina

 

Prawdziwy urok Doliny Chochołowskiej zaczyna się przy szałasach na Polanie Chochołowskiej nieopodal schroniska.

 

 

29 Wołowiec i Rakoń

 

Ze schroniska na Chochołowskiej Polanie prowadzi widokowy szlak Grześ - Rakoń - Wołowiec. Wersja dla odpowiednio przygotowanych, wiedzie dalej i przebiega przez Jarząbczy Wierch, Kończysty Wierch i Trzydniowiański Wierch.

 

 

08 Kopieniec Wielki widziany z Boczania

 
Kopieniec Wielki. Najlepsze miejsce na podziwianie Tatr z łatwym dostępem dla całych rodzin, o każdej porze roku. Najspokojniejsze miejsce w Tatrach z tych łatwo dostepnych. Na Kopieniec można dojść z Kuźnic przez Nosalową Przełęcz, a także z Jaszczurówki czy Toporowej Cyrhli.
 

 

43 Rusinowa Polana

 

Rusinowa Polana. Tutaj bez wysiłku dotrzeć można wieloma szlakami a najłatwiej z parkingu Wierch Porońca po godzinnym spacerze.

 

 

 03 Tatry Schronisko Roztoka 3

 

Schronisko Stara Roztoka. 800 powyżej schroniska wiedzie droga do Morskiego Oka. Mimo ogromnych tłumów na drodze, w schronisku nawet w szczycie sezonu panuje spokój i wyjątkowa atmosfera. Do schroniska prowadzi 15 minutowy szlak z okolic Wodogrzmotów Mickiewicza. Warto zejść na pyszne jedzenie.

 

55 widok na Giewont 1

 

Będąc w Zakopanem, warto wejść dróżkami pomiędzy domy, by popatrzeć na Tatry z nieco innej perspektywy

 

 

Albin Marciniak

 
 
 

 

Najpiekniejsze miejsca w Tatrach mapa

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com