Śnieżka - szlak na szczyt
Szlak z Karpacza na Śnieżkę. Po szlakach w Tatrach, jest jednym z najpopularniejszych szlaków górskich w Polsce. Kolejne miejsca popularności przypadają na Trzy Korony w Pieninach i Tarnicę w Bieszczadach. Na terenie Parku jest 112 km szlaków turystycznych pieszych, są także szlaki narciarskie, w tym 17 km nartostrad. Część szlaków pieszych udostępniono dla rowerzystów. W sezonie wakacyjnym w ciągu jednego dnia w stronę Śnieżki wyrusza nawet 7 tys osób. Dużym ułatwieniem jest wygodna brukowana droga, która prowadzi od Świątyni Wang. Można także sobie znacznie ułatwić trudy wędrówki i można wjechać wyciągiem krzesełkowym z Karpacza aż na Kopę (1377 m n.p.m. Stąd jest zaledwie 15 minut podejścia do schroniska Dom Śląski. Pod schroniskiem łączą się pozostałe szlaki. Od schroniska na szczyt Śnieżki mamy 30 minut podejścia wygodnym szlakiem zabezpieczonym poręczami i łańcuchami. Na sam szczyt można także wjechać drogą letnią zwaną Drogą Jubileuszową. Jest to droga transportowa wiodąca do Obserwatorium Meteorologicznego IMGW.
Dnem doliny wiedzie szlak od Świątyni Wang aż do schroniska Samotnia w Kotle Małego Stawu.
Szlak biegnący obok Wielkiego Stawu bywa czasowo zamknięty, z uwagi na ochronę gatunkową (tokowanie cietrzewi)
Droga brukowana jest na całym odcinku, od wejścia w Karpaczu aż po sam szczyt Śnieżki. Jeżeli nie ma zamieci śnieżnej, nie można zabłądzić. Tutaj w miejscu rozwidlenia niebieskiego i czerwonego szlaku tzw "Spalona Strażnica".
350 od Domu Śląskiego - rozwidlenie szlaków: czerwony, niebieski i czarny oraz na prawo Droga im. dr. M. Orłowicza
Schronisko Dom Śląski w którym warto zostać na noc. Wieczór lub wschód słońca na Śnieżce na wyciągnięcie ręki. Bufet (oraz cała część jadali) czynne od 8.00 do 20.00. Dla nocujących w schronisku, na korytarzach są dostępne czajniki.
Dla szukających nieco wygody, są także pokoje 1 i 2 osobowe z łazienkami w cenie 65 zł / os wraz z pościelą.
Od schroniska prowadzi droga lewym zboczem góry, oraz szlak trawersujący prawym grzbietem. Szlak jest wygodny, zabezpieczony poręczami i łańcuchami a po drodze są dwie galeryjki widokowe.
Końcowy odcinek szlaku na Śnieżkę oraz znane wszystkim "spodki" Obserwatorium Meteorologicznego. W obiekcie najniżej położonym działał bufet. Niestety obecnie zamknięty bez oznak na zmianę tego stanu.
Obserwatorium Meteorologiczne IMGW na Śnieżce
Na szczycie Śnieżki jest także kaplica...
oraz poczta, mały bar i sklepik z pamiątkami
Nieco poniżej szczytu, po stronie Czeskiej jest stacja kolejki, bufet (piwo 15 zł) z napojami i WC (automat wc 5 zł) . W Czeskich obiektach można swobodnie płacić złotówkami.
Widok na Dom Śląski ze Śnieżki
Czarny Grzbiet czyli grań odchodząca od Śnieżki w stronę Karpacza.
Wracając ze Śnieżki, warto zmienić nieco trasę. Po ok 30 minutach wędrówki od Domu Śląskiego, odbijamy w lewo czerwony szlakiem przy rozwidleniu "Spalona Strażnica'. Nasza trasa wiedzie malowniczymi torfowiskami po których wiedzie drewniana kładka.
Na Śnieżkę szliśmy doliną. Wracamy natomiast górą, powyżej Kotła Małego i Wielkiego Stawu.
Z pierwszego punktu widokowego mamy taką niesamowitą panoramę na Mały Staw, Samotnię, Strzechę Akademicką i rozległą panoramę na Karpacz, Jelenią Górę i dalsze równiny Dolnego Śląska.
Schronisko Samotnia
Schronisko Strzecha Akademicka
Samotnia i Strzecha Akademicka, które dzieli 15 minut wędrówki
Kolejny punkt widokowy. Tym razem nad Wielkim Stawem
Wielki Staw a na prawo, w głębi Karpacz. Nieco na lewo Hotel Gołębiewski. Za nami 4 km od wyjścia ze schroniska Dom Śląski.
Pielgrzymy obok których będziemy przechodzili a w głębi zapora - Zbiornik Sosnówka
Po pokonaniu kolejnych 700 metrów docieramy do formacji skalnej o nazwie Słonecznik.
Dalej na wprost wiedzie czerwony - Główny Szlak Sudecki, my natomiast odbijamy na prawo i podążamy żółtym szlakiem. Tuż obok w kosodrzewinie stoi kamienna ławka z 1906r.
Słonecznik zostawiamy z tyłu, a przed nami takie oto widoki i szlak wiodący w dół... 1200 m dzieli nas od kolejnych wyjątkowych skał.
Zejście jest bardzo wygodne, gdyż prowadzi cały czas takim pomostem chroniącym ekosystem...
Docieramy do Pielgrzymów. Trzy formacje skalne stojące w bliskiej odległości.
Pielgrzymy
Na terenie KnPN cały czas coś się dzieje i prowadzone są jakieś prace. Szlak przez Upłaz był także zamknięty...
600 m od Pielgrzymów wychodzimy na rozległą polanę. Widok przypominający Beskidy a nawet Podtatrze...
Mokradła, zieleń i śpiewające ptaki... wędrówka z ogromną dawką przyjemności...
Przechodząc przez Polanę, po lewej stronie mijamy jeszcze jedną skałę, o nazwie Kotki.
Docieramy do polany w miejscu gdzie kiedyś stało schronisko a obecnie są to ruiny schroniska im. Bronka Czecha. Turystów którzy dopiero podążają w stronę Śnieżki jest coraz więcej. My już schodzimy :-)
Kto rano wstaje... ten nie musi iść w tłumie ... :-) Nocleg w schronisku daje tą przewagę, że gdy inni dopiero wyruszają na szlak, my już zaczynamy wędrówkę w drogę powrotną, ciesząc się ciszą ...
Ostatnia prosta przed końcem szlaku.
Od porannego wyjścia ze schroniska Dom Śląski, przeszliśmy 9 km. Cała pętla wraz z przejściem doliną przez Samotnię i wyjściem na Śnieżkę, to w sumie 19 km. Owszem, można to z powodzeniem przejść w jeden dzień, ale wówczas mamy "odfajkowane" zdobycie Śnieżki. Dzieląc natomiast przyjemność na małe części, niespieszną kontemplację na szlaku wraz z klimatycznym noclegiem w cieniu góry, Śnieżka będzie nam się miło kojarzyć jeszcze przez wiele lat...
Schroniska górskie w Polsce
oraz hotele górskie na jakie przekształcone zostało część schronisk