Czerwone Wierchy, szlak Kuźnice-Małołączniak-Krzesanica-Ciemniak-Kiry

Czerwone Wierchy, szlak Kuźnice-Małołączniak-Krzesanica-Ciemniak-Kiry

Czerwone Wierchy, szlak z Kuźnic do Doliny Kościeliskiej

Kopa Kondracka - Małołączniak - Krzesanica - Ciemniak - Kiry, z wariantem skrócenia i zejścia przez Kobylarzowy Żleb i Przysłop Miętusi do Gronika.

    Jesień sprzyja górskim wędrówkom a Czerwone Wierchy przyciągają jak magnes. Lato to oczywiście najpopularniejsza pora roku a po szlakach wędrują tysiące osób.  Dlaczego ten rejon Tatr ? Bo tutaj szczególnie jesień maluje krajobraz na wiele kolorów, a w połączeniu z bielą resztek śniegu zalegającego w żlebach i zielenią w dolinach, tworzy niesamowite kadry. Czerwień traw pokrywających łagodne zbocza Kopy Kondrackiej, Małołączniaka, Ciemniaka czy całej Doliny Kondratowej, to widok który przyciąga turystów w Tatry jesienią, niczym pszczoły do wiosennych kwiatów na łąkach. Szczyt który dla wielu osób jest głównym celem wędrówek to oczywiście Małołączniak (2096 m n.p.m.) mimo że to Krzesanica oddzielona Litworową Przełęczą wznosi się nieco wyżej (2122 m n.p.m.) a tuż obok, oddzielony Mułową Przełęczą wznosi się Ciemniak o identycznej wysokości co Małołączniak.

 

Z Ciemniaka dwa szlaki prowadzą do Doliny Kościeliskiej, ale można nieco skrócić i zrobić wariant na trasie: Kuźnice - Kondratowa Dolina - Przełęcz pod Kopą Kondracką - Kondracka Kopa - Małołączniak - Kobylarzowy Żleb - Wyżnia Miętusia Rówień - Miętusi Przysłop - Gronik - Rondo w Kuźnicach. Jeżeli nie latem, to warto zaplanować ten rejon Tatr na jesienną wędrówkę.

 

 

    Przejście całego szlaku wymaga nieco kondycji i odpowiedniego wyposażenia plecaka, ale widoki wynagradzają każdy wysiłek. Na całym odcinku przechodzimy wszystkimi rodzajami szlaków jakie występują w Tatrach. W Kuźnicach mamy "kocie łby" by zamienić je na typowy leśny szlak pośród plątaniny korzeni drzew. Kondratowa Dolina to spacer alejką pośród traw a podejście na wierchy to w większości ułożone płyty skalne czy kamienie. Dla lubiących kontakt ze stalą łańcuchów, taki fragment skały z ubezpieczeniem czeka w Kobylarzowym Żlebie. Tutaj także mamy nieprzyjemny rumosz, po którym chodzenie wymaga koncentracji, by nie zsunąć się po nim kilkadziesiąt metrów w nieplanowanym zjeździe skalistego zbocza. Odcinek leśny to szlak zabezpieczony belkami z drewna a ostatni odcinek jaki pokonujemy dochodząc do Gronika, to płaska droga utwardzona żwirem.

 

 

   Aby lepiej zobrazować to co nas czeka na szlaku, przedstawia poniższa galeria zdjęć ułożonych chronologicznie. W Kuźnicach rozpoczynamy podejście z wysokości ok 1025 m a Małołączniak to 2096 m n.p.m. więc mamy do pokonania ponad tysiąc metrów różnicy wzniesień, a odległość jaką musimy pokonać to ponad 18 km. Warto mieć jednak na uwadze że w/g endomondo spalimy 1 623 kcal :-) choć moim zdaniem stracimy znacznie więcej.

 

 

Z Kuźnic na Polanę Kalatówki idziemy niebieskim szlakiem, po drodze mijając Hotel Górski, by dalej kierować się na Kondratową Polanę. Jesteśmy na wysokości 1333 m n.p.m. obok najmniejszego schroniska w Tatrach.

 

 

Tutaj szlaki się rozdzielają. Niebieski wiedzie na Kondracką Przełęcz i dalej na Giewont, natomiast zielony prowadzi na Przełęcz pod Kondracką Kopą. Rozległa Kondratowa Dolina a na wprost Przełęcz pod Kondracką Kopą. Na prawo Kondracka Kopa, Piekło i Wielkie Szerokie.

 

Spoglądając do tyłu, widzimy Kondratową Dolinę, schronisko oraz zbocze Długiego Giewontu. Ostatnie fragmenty podejścia na Przełęcz pod Kondracką Kopą.

 

Po godzinie i 30 minutach od wyruszenia spod schroniska na Polanie Kondratowej, stajemy na Przełęczy pod Kondracką Kopą.

 

 

Z przełęczy rozpościerają się już piękne widoki. Tutaj na Tomanową Przełęcz i Tomanowy Wierch po lewej, a w środku Bystra i Błyszcz.

 

W drugą stronę mamy widok na Świnicę i zbocza opadające do Cichej Doliny. Bardziej na prawo niemal na wyciągnięcie ręki jest symbol Słowacji, czyli Krywań.

 

Przed nami szlak wiodący na Kopę Kondracką. Po 20 minutach spokojnego podejścia stajemy na wierzchołku.

 

Tutaj można usiąść na dłuższą chwilę, bo i widoki zachęcają do spokojnej kontemplacji panoramy 360 stopni.

 

 

Widać zdobywców Giewontu, oraz żółty szlak prowadząc z Kondrackiej Przełęczy do Doliny Małej Łąki czy czerwony szlak wiodący z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na Przełęcz na Grzybowcu.

Mamy także widok na Niżnią Świstówkę, gdzie znajduje się wiele otworów wejściowych do systemu jaskiń. Jedną z jaskiń jakiej otwór wejściowy znajduje w tym miejscu, jest Jaskinia Wielka Śnieżna, będąca największą jaskinią w Tatrach.

 

Przez Małołącką Przełęcz (1924 m n.p.m.) idziemy na Małołączniak (2096 m n.p.m.) To zaledwie 35 minut podejścia czerwonym szlakiem.

 

Czerwone Wierchy 26

Stajemy na Małołączniaku, czyli celu wielu wycieczek (2096 m n.p.m.) Z wierzchołka rozpościerają się piękne, nieograniczone widoki na Tatry, Beskidy, Małopolskę a także na Słowację. Tutaj możemy zdecydować czy podążamy dalej grzbietem Czerwonych Wierchów, czy też schodzimy w doliny (jeden z wariantów). Trasa prowadzi jednak z Małołączniaka przez Czerwony Grzbiet w stronę Kobylażowego Żlebu.

 

Wariant 1 - zejście z Małołączniaka do Zakopanego

Czerwone Wierchy 34

Rozpoczynamy zejście do Kobylarzowego Żlebu. Z wierzchołka Małołączniaka to 45 minut spokojnego spaceru. Początkowy odcinek szlaku to typowe dla Tatr ułożone kamienie.

 

Czerwone Wierchy 36

Odcinek wiodący samym żlebem to już jednak rumosz, skały i łańcuchy, a to wymaga rozważnego stawiania każdego kroku, by nie poczuć bolesnego kontaktu z ... Kilka odcinków łańcucha, ułatwiających zejście rynną skalną.

 

Czerwone Wierchy 38

Kobylarzowy Żleb za nami. Od górnej części żlebu, do rozwidlenia szlaków na Przysłopie Miętusim mamy do przejścia niebieskim szlakiem nieco ponad 2 godziny. Na rozwidleniu szlaków nadal idziemy niebieskim szlakiem, by Doliną Małej Łąki wzdłuż Małołąckiego Potoku dojść do parkingu w Groniku. Tutaj biegnie droga z Chochołowa czyli trasa busów jadących z Polany Chochołowskiej czy Kościeliskiej do Zakopanego. Za nami parę kilometrów marszu i sporo spalonych kalorii. Jest oczywiście zmęczenie, jednak widoki, wspomnienia i zdjęcia pozostaną na długo.

 
 
Wariant 2 - przez Krzesanicę do Kir
 
Dla tych co jednak chcą nieco więcej, Z Małołączniaka podążamy dalej w stronę Krzesanicy.
 

Z Małołączniaka na Krzesanicę (2122 m n.p.m.) dzieli nas zaledwie 45 minut drogi (1,5h w obie strony)

 

Tuż za Krzesanicą, oddzieloną Mułową Przełęczą jest Ciemniak (2096 m n.p.m.) Z Ciemniaka szlak czerwony (3 h) lub zielony (3,1 h) prowadzi do Doliny Kościeliskiej.

 
 
 
Z Mułowej Przełęczy mamy piękny widok na Mułową Dolinę, Wielką Świstówkę, Miętusią Rówień, szlak Nad Reglami i w oddali Kościelisko. Po lewej stronie końcowy fragment Doliny Kościeliskiej, dokąd zmierzamy.
 
 
 
Po zejściu z Ciemniaka przed nami Szerokie Siodło, Twarda Kopa, Twardy Grzbiet i Chuda Przełączka. Tutaj mamy do wyboru dwie możliwości: odbicie w lewo i zejście przez Polanę Tomanową do schroniska na Hali Ornak, lub podążanie na wprost i zejście do Doliny Kościeliskiej i zakończenie wędrówki w Kirach. Tak czy inaczej, zakończenie wędrówki w obu przypadkach zweryfikuje naszą kondycję i przypomni o wielu mało używanych mięśniach. Da nam ogromną satysfakcję z dużą dawką endorfin, a przy dobrej pogodzie setki zdjęć i tematów do długich opowieści. Bez wątpienia to piękny, legendarny szlak dający owszem, dużo zmęczenia ale jeszcze więcej przyjemności. 
 
 
 
 
 
opracowanie & foto: Albin Marciniak
 

 

Wykaz schronisk górskich w Polsce

 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]