Mała Buczynowa Turnia

 Mała Buczynowa Turnia

2172 m n.p.m.

Szczyt w grupie Buczynowych Turni, znajdujący się pomiędzy Wielką Buczynową Turnią, od której oddziela ją głęboka Buczynowa Przełęcz, a Ptakiem, od którego oddziela ją Mała Buczynowa Przełączka.
Mała Buczynowa Turnia to dwuwierzchołkowy szczyt (północno-wschodnia kulminacja ma 2172 m, południowo-zachodnia 2168 m), oddzielonych od siebie niewielkim siodełkiem. W kierunku Doliny Roztoki od Małej Buczynowej Turni schodzą dwa ramiona. Ramię południowo-zachodnie odgranicza Buczynową Dolinkę od żlebu schodzącego po południowo-wschodniej ścianie. Ściana północna schodzi do Doliny Pańszczycy. W niej wytyczono kilka dość trudnych dróg wspinaczkowych.
Szlak Orlej Perci prowadzi granią w pobliżu szczytu, a następnie obniża się i omija Małą Buczynową Przełączkę, turnię Ptak i Kopę nad Krzyżnem (2135 m n.p.m.) trawersem przez trawiaste zbocza na Krzyżne.
Z wierzchołka widoczna jest panorama podobna do tej z Krzyżnego.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com