zwierzęta w Tatrach jakie spotkasz na szlaku

zwierzęta w Tatrach jakie spotkasz na szlaku

Zwierzęta w Tatrach

Mieszkańcy Tatr jakich spotkasz na szlaku

 

   Na tablicach informacyjnych przy każdym wejściu na teren TPN, możemy dowiedzieć się jacy mieszkańcy Tatr dominują na danym terenie. Jednak wędrując szlakami, wielu turystów ma wątpliwości co do własnych obserwacji. Często można usłyszeć powątpiewania zawiedzionych, a to brakiem napotkanej kozicy czy nawet niedźwiedzia. Nic w tym dziwnego, gdyż mieszkańcy Tatr na ogół unikają kontaktu z człowiekiem, zwłaszcza z grupami lub osobami dającymi znać wszem i wobec o swojej obecności na szlaku. Często spotykam się z sytuacjami, gdy idące obok siebie osoby, rozmawiają tak głośno że słyszę je już z kilkuset metrów. Zwierzęta w Tatrach słyszą takich turystów jeszcze lepiej. Jak więc nie schować się przed takimi osobami ?. Jak turyści mają zobaczyć cokolwiek, gdy np. w Dolinie Pięciu Stawów Polskich mijam grupę prowadzoną przez przewodnika, lecz połowa z jej uczestników wpatrzona jest w ekrany telefonów a część ma słuchawki na uszach... Rodzina idąca szlakiem woli opowiadać o wspomnieniach z wycieczki do Grecji sprzed kilku lat, niż obserwować spektakl jaki dzieje się tuż obok. Będąc jednym z takich turystów, nie oczekuj że świstak wyjdzie z nory i powita Cię przeciągłym gwizdem, niedźwiedź nie stanie na szlaku machając łapą a Ryś będzie mruczał zalotnie, paradując na powalonej kłodzie drewna machając zalotnie ogonem. Chcesz spotkać zwierzęta w Tatrach ? Daj im szansę a przede wszystkim sobie. Zachowuj się tak,  jak na gościa w obcym domu przystało. Bo należy pamiętać że wchodząc na teren Tatr, wchodzimy do świata zwierząt, wchodzimy do ich domu. My jesteśmy tam gośćmi a wielokrotnie jesteśmy intruzami.  Cisza w Tatrach to podstawa. Mając na uwadze także to, że wiele osób idzie w Tatry właśnie po to, by napawać się ciszą i cieszyć pięknem przyrody, uszanujmy to. Tatry nie są przedłużeniem Krupówek.

 

lis w Tatrach zima

 

Zakaz chodzenia po Tatrach po zmroku także ma swoje pełne uzasadnienie. Mowa tutaj o sezonie od wiosny do jesieni gdy w Tatrach przyroda budzi się do życia a zwierzęta dbają o wychowywanie swojego potomstwa. To także jest powód dla którego nie można wprowadzać na teren TPN zwierząt domowych. Już sam zapach psa czy nawet kota działa na zwierzęta tatrzańskie mocno stresująco. Taki zapach jest wyczuwalny na wiele metrów i nie ważne że pies idzie szlakiem. Tym samym szlakiem po zmroku wędrują prawowici mieszkańcy Tatr.

Nie trzeba być geniuszem by sobie wyobrazić, jak wyglądałyby Tatry już po jednym sezonie, gdyby wolno było kąpać się w stawach, plażować nad brzegami, łowić ryby, grillować, palić ogniska czy rozbijać namioty ? Wchodząc na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego wchodzimy do świata zwierząt jako goście ! I zachowujmy się jak goście !

 

wschód słońca w Tatrach 2

 

  Wędrując po Tatrach od wielu lat, miałem okazję spotkać już wszystkich jej mieszkańców. Zawsze spotykam jakieś zwierze i za każdym razem jestem na takie spotkanie gotowy. Przykładem niech będzie jeden z dni w Tatrach Zachodnich. Wyjście na szlak wcześnie rano, gdy wszyscy jeszcze smacznie śpią. Słońce wstaje już po 4 a dzień jest bardzo długi. Ptaki słyszane zewsząd są dodatkiem do spektaklu jaki daje wschodzące słońce. W takich okolicznościach spotykam stado kozic. Na stromych zboczach Starorobociańskiego Wierchu pasie się blisko 35  sztuk. Podążając na Błyszcz, na półce skalnej siedzi sobie spokojnie kozioł, dając się fotografować bez przeszkód. Nieco dalej, nad urwiskiem wygrzewa się świstak. Kilka godzin później spotykam niedźwiedzia, który bez niepokoju buszuje sobie na zboczu a ja mogę uwiecznić jego na zdjęciach. Oddziela nas potok a ja nie staram się manifestować swojej obecności i nie krzyczę do niego by zrobić sobie z nim selfie.

 

świstak Marmot Tatry 2

 

Wędrując w takich warunkach i okolicznościach, patrzmy także pod nogi, gdyż nietrudno spotkać na szlaku żmije. Tych w Tatrach jest dosyć dużo i nie warto beztrosko schodzić ze szlaku by położyć się w trawie.

Absolutnie nie dokarmiamy zwierząt w Tatrach. One sobie doskonale dają radę bez nas. Substancje zawarte w naszych produktach, często zawierają substancje będące bardzo szkodliwe dla zwierząt, żywiących się wyłącznie tym co stworzyła natura. Próba karmienia zwierząt może także być niebezpieczna. Obserwujmy, zachowując bezpieczne odległości. Nie ingerujmy w ich życie i środowisko.

Absolutnie negatywnym zachowaniem by nie nazwać tego bardziej dosadnie, jest głośne słuchanie muzyki. To że taki delikwent nie ma szansy na spotkanie jakiegokolwiek zwierzęcia w Tatrach to jedno, ale to przeszkadza także innym osobom będącym na szlaku. Podobnie rzecz się ma z przyjaciółkami głośno rozprawiającymi o ostatnich zakupach czy rodzina dyskutująca o problemach domowych tak, by byli słyszani 200 m dalej.

 

 

wschód słońca w Tatrach 3

 

Tuż po wschodzie słońca, to najlepszy moment na obserwowanie zwierząt nie tylko w Tatrach. Oczywiście absolutna cisza to podstawa bo zwierzęta słyszą z daleka nawet nasz głębszy oddech a tym bardziej rozmowy. Idąc na takie obserwacje nie warto korzystać z jakichkolwiek dezodorantów bo zwierzęta wyczuwają to z bardzo daleka i na pewno nas ominą w bezpiecznej odległości.

 

zwierzęta w Tatrach 17

 

Śpiew ptaków najpiękniej brzmi o poranku. Wówczas słychać je wszystkie. Warto przysiąść na chwilę by wsłuchać się w ten koncert.

 

 

zwierzęta w Tatrach Orzechówka

 

Orzechówkę najłatwiej spotkać można przy schroniskach, zwłaszcza przy stołach na zewnątrz nad Morskim Okiem. Wyjadają resztki wprost z talerzy.

 

 

zwierzęta w Tatrach niedźwiedź

 

Niedźwiedź w bezpiecznej odległości od szlaku, unika kontaktu z turystami. Nie zaczepiany i nie atakowany, nie stwarza problemów. Nie próbujmy, krzyczeć, dokarmiać czy zachęcać w inny sposób by spojrzał do zdjęcia w naszą stronę. Takie sytuacje miały już miejsce i niestety zawsze kończyły się źle dla turysty. Niedźwiedź nie lubi selfie.

 

 

zwierzęta w Tatrach Ryś 1

 

Rysie w Tatrach to rzadkość. Jednak bacznie obserwują co się dzieje na szlakach.

 

 

zwierzęta w Tatrach Ryś 2

 

 

To zwierzęta są u siebie a my jesteśmy wyłącznie gośćmi i tak też należy się zachowywać. Część osób to rozumie ale niestety, zdecydowana większość zachowuje się roszczeniowo i za nic ma zasady panujące w relacjach człowiek - przyroda. Tutaj jaskrawymi przykładami jest śmiecenie, dokarmianie zwierząt w Tatrach czy też wprowadzane swoich pupili do tego naturalnego świata zwierząt. Nie istotne że piesek jest w domu bardzo spokojny i nikomu nic nie zrobi. Ten piesek samym zapachem stwarza stres i zagrożenie dla dzikiej zwierzyny. Pies to naturalny drapieżnik i instynkt nakazuje mu polować. Pogoń za sarną, kozicą, lisem czy świstakiem to naturalna kolej rzeczy. Nie trudno sobie wyobrazić jak wyglądałby ten świat zwierząt w Tatrach, gdyby nagle można było wprowadzać zwierzęta domowe. Wyobraźmy sobie kilka tysięcy psów na szlakach w Tatrach ... no bo skoro wolno to i ja zabiorę swojego Azora w góry i niech sobie pobiega... Absolutnie złym przykładem jest Dolina Chochołowska czy nasi sąsiedzi Czesi. To walka ze zwierzętami w Tatrach. Nie bądźmy egoistami i pozwólmy prawowitym mieszkańcom żyć im w swoim naturalnym środowisku bezstresowo. Przyglądajmy się im z boku w ciszy i bez ingerencji.

 

 

 

zwierzęta w Tatrach świstak 2

 

Świstaków w Tatrach jest sporo i jest kilka dużych kolonii. Jedne z większych to Dolinka za Mnichem, Dolina Pięciu Stawów Polskich czy też Siwa Przełęcz.

 

 

zwierzęta w Tatrach świstak 1

 

 

Ten świstak pozował o poranku, na zboczach Koziego Wierchu. Świstaków w Tatrach jest wiele a wypatrzyć je jest bardzo łatwo. Wystarczy przysiąść na chwilę i poczekać w ciszy i bezruchu. Często przechodzimy obok nie mając świadomości że one przyglądają się nam, wystawiając głowy znad kamieni czy wręcz wylegując się na nasłonecznionych głazach.

 

 

zwierzęta w Tatrach lis

 

Lis ze zdobyczą w pysku, mijany na szlaku z Doliny Roztoki do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Tutaj możemy przytoczyć kolejny negatywny przykład jakim jest dokarmianie lisów przy schroniskach. Lisy pozbawione instynktu samozachowawczego nie są w stanie poradzić sobie w zimie i najczęściej zdychają. Tak też było z lisem który wręcz jadł z ręki a wiele osób robiło sobie z nim zdjęcia. Lis oczywiście nie przeżył.

 

 

zwierzęta w Tatrach żmija 2

 

Żmija na szlaku w Dolinie Kościeliskiej. Wystarczy ominąć by obyło się bez problemów. Zaczepianie czy próba bliskiego kontaktu może zakończyć się bardzo boleśnie z wizytą w szpitalu włącznie.

 

 

zwierzęta w Tatrach żmija 1

 

Żmija "Miedzianka" na szlaku na Grzesia. Na polanie Stoły spotkać też można żmije błękitne (szare).

 

 

zwierzęta w Tatrach kozice 1

 

Kozica o poranku spotkana na Wołowcu.

 

 

zwierzęta w Tatrach kozice 11

 

Kozica na półce skalnej pod Błyszczem.

 

 

zwierzęta w Tatrach kozice 9

 

Kozica na zboczach Starorobociańskiego Wierchu.

 

 

zwierzęta w Tatrach kozice 7

 

Kozice na zboczach Starorobociańskiego Wierchu.

 

 

zwierzęta w Tatrach kozice 10

 

Duże stado kozic na zboczach Starorobociańskiego Wierchu, przed Siwą Przełęczą.

 

 

zwierzęta w Tatrach kozice 8

 

 

Gdy ja robiłem zdjęcia stada, kozioł bacznie przyglądał się i pilnował, bym zanadto się nie zbliżył do jego podopiecznych.

 

 

zwierzęta w Tatrach kozice 12

 

Kierdel kozic liczący ponad 35 sztuk (także poza kadrem)

 

 

 

 

konik polny

 

Konik polny, bardzo duży (8-9 cm) usiadł mi na plecaku, gdy przysiadłem na chwilę na Boczaniu. Nie niepokojony nie zwracał na mnie uwagi.

 

 

nietoperz

 

Jaskinie w Tatrach to oczywiście miejsce zimowania dużej ilości nietoperzy żyjących na tym terenie.

 

 

żaba

 

 

Tatry to nie tylko skały. To także rozległe łąki, wykroty i mokradła. Są miejsca gdzie na wiosnę toczy się niesamowity spektakl w wykonaniu tysięcy żab.

 

 

 

Pamiętajmy - to zwierzęta są u siebie a my jesteśmy tylko gośćmi. Gośćmi którzy w większości nie potrafią tego uszanować.
 
 
 
 
 
 

 

 

świstak Marmot Tatry 1

 

 

 

masz pytanie ? napisz do autora:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Albin Marciniak

 

autor mapy

Orla Perć krok po kroku
 
polecamy orla
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com