10 rzeczy, o których pamięta wytrawny turysta.

10 rzeczy, o których pamięta wytrawny turysta.

10 rzeczy, o których pamięta wytrawny turysta.

 

  Jak co roku zarówno w zimie jak i latem na górskich szlakach spotkamy wielu turystów. O czym pamiętać, by wypoczynek był przyjemnością? Na co uczulać znajomych a także swoje pociechy, by od najmłodszych lat poznawały najlepsze standardy wędrowania? O czym należy pamiętać, oczywiście zaczynając od siebie, dając dobry przykład.
 
 

Giewont a legendary mountain in Poland the Western Tatras autumn in the Tatra National Park TPN 24

 
 

1. Życzliwość prosta i łatwa jak: dzień dobry!:
Zwyczaj witania się na szlaku zanika. Faktycznie trudno wymagać, by witać się z każdym z np. 30-osobowej wycieczki, którą właśnie mijamy. Warto jednak kultywować to, co sprawia, że wędruje się po prostu przyjemniej. Zwyczajowo to ten, kto schodzi powinien się przywitać jako pierwszy, jednak nadmierna etykieta w tym względzie jest raczej zbędna. Nie ma sensu także zastanawiać się czy pierwszy powinien powiedzieć starszy czy młodszy. Po prostu pierwsi powiedzmy cześć lub dzień dobry. Sam obyczaj jest pożądany, tradycyjny i przyjazny, więc kultywujmy go.
 
 

Buty górskie AKU 13


 
 
 
 

2. Porządek musi być:
Plastikowa butelka rozkłada się około 400 lat. Szklana trochę krócej. Podobnie jak wszelkie opakowania po batonach. Brak szacunku do przyrody to w tym przypadku również brak szacunku dla pozostałych użytkowników szlaków. Najlepsze są zasady najprostsze, więc zwyczajnie miejmy zawsze ze sobą torebkę lub pojemnik, który posłuży nam jako tymczasowy magazyn na nasze odpadki, lub jakkolwiek doniesiemy je do miejsca, gdzie się ich pozbędziemy z czystym sumieniem. Niedopałki i palacze na szlakach to także duży problem.
Problemem są także resztki jedzenia, skórki po owocach czy papierki po słodyczach. Te pozostałości w krzakach to nie tylko brak kultury ale i stwarzanie zagrożenia dla nas samych. Zapach zachęca zwierzęta do podchodzenia w takie miejsca. Podchodzą także duże drapieżniki jak np. niedźwiedzie. To jeden z powodów dla których nie można stawiać koszy na śmieci na szlakach w Tatrach.
Pamiętajmy że nasze śmieci to nasza sprawa i zabierzmy je ze sobą w doliny.
 
 
 
Klubowa akcja Czyste Góry, Czyste Szlaki - Babia Góra, n/z Marta, Tomek i Krystian


 

 https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/legacy/images/zakaz_palenia_w_Tatrach.JPG

USTAWA
z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody
(Dz. U. z dnia 30 kwietnia 2004 r.)
(WYCIĄG) Art. 15.1.
tpn.pl/filebrowser/files/uop_wyciag.pdf

 

 
 
 
 

3. Dostosuj tempo do najsłabszych:
Wędrowanie jest przyjemnością, jednak czysto rekreacyjne jest wówczas, gdy pozbawione jest rywalizacji i emocji, które nie służą budowaniu dobrej atmosfery. Warto więc wędrować razem, dostosowując tempo do "najsłabszego ogniwa" dzięki temu nikt z uczestników wycieczki, nawet najsłabszy bądź najmniej zorientowany w terenie, nie zgubi się po drodze. Jeżeli tego nie akceptujemy i zawsze musimy być daleko z przodu, nie proponujmy wspólnych wypadów.
 
 
 

Przelecz pod Kondracką Kopą 4

 

 
 
 
 

4. Pamiętaj o termosie i napojach:
Warunki w górach potrafią się zmienić diametralnie bardzo szybko. W zimie wyjście na ośnieżone szlaki bez termosu z gorącą kawą czy herbatą jest mało rozsądne. To właśnie gorący napój rozgrzewa i pobudza nasz organizm najskuteczniej. Nawet podczas słonecznej pogody warto mieć ze sobą coś, co rozgrzeje nas, gdy ulegnie ona zmianie, zaskakując nas na szlaku. Gdy promienie słoneczne zamieniają się w potężną ulewę, łyk ciepłej herbaty po burzy będzie smakował wyjątkowo dobrze. Butelka z napojem także powinna być podstawowym elementem w torbie czy plecaku.
 
 
 
 
 
 
 
5. Pogoda jak kobieta zmienną jest:
Ponieważ ciepłą herbatą nie sposób ogrzać całego ciała, zawsze warto mieć przy sobie ubiór przewidziany na zmiany pogodowe. Im wyższe góry, tym gwałtowniej mogą one przebiegać. Nieprzemakalna i wiatroodporna kurtka oraz czapka, rękawice i sweter to zestaw obowiązkowy każdego turysty. W trakcie wędrówki i wysiłku jest nam ciepło, natomiast przy odpoczynku czy choćby chwilowym zatrzymaniu się, organizm szybko się ochładza. To zawsze należy brać pod uwagę podczas ubierania się i pakowania plecaka. Odpowiedź na odwieczne pytanie jak najlepiej ubierać się zimą w góry jest jedna i prosta - na cebulkę. To pozwala na skuteczniejsze dostosowanie warstw odzieży do warunków w danej chwili. Warto także pamiętać o niedopuszczeniu do przepocenia tego co mamy na sobie. Wędrówka w mokrej odzieży może skończyć się bardzo źle dla naszego zdrowia.
 
 

Czerwone Wierchy jesiennie Biała Tęcza zwana fog bow 1


 
 
 
 
 

6. Miej coś w plecaku poza powietrzem:
Im bardziej wymagający szlak, tym bardziej można sprawdzić swój charakter, także jako przywódca wycieczki. Nawet najbardziej efektywny przywódca musi jeść. Na szlaku zatem trzeba zapewnić sobie dostęp do posiłku, który choć niewielki rozmiarami, zapewni niezbędną dawkę energii. Standardem są tabliczki czekolady, batony czy owoce a także suszona wołowina. Przy dłuższych wędrówkach w miejsca oddalone od schronisk, coraz popularniejsze stają się liofilizaty. Rozsądny i szanujący się turysta nie zapomina o spakowaniu do plecaka mapy, latarki, folii NRC. Waży niewiele a rozwiązuje problemy braku zasięgu, zmroku który nas zaskoczył czy nagłego ochłodzenia.
 
 
 
 
 
 
 

7. Pokrzyczeć można na boisku:
W górach obowiązują takie same zasady dobrego wychowania jak wszędzie indziej. Cisza to podstawa. Zdecydowana większość osób wybiera się w góry by obcować z przyrodą, by w ciszy odpocząć od miejskiego zgiełku. Głośne rozmowy czy słuchanie muzyki absolutnie nie powinno mieć miejsca w takich okolicznościach. Jeśli krzyczymy, to tylko by wezwać pomoc. Bądźmy także odpowiedzialnymi rodzicami, nie bagatelizując w takich sytuacjach jakże znanymi słowami "przecież to tylko dziecko"...
 

turysci w Dolinie Gasienicowej Tatry 2020 8

 
 
 
 

8. W góry tylko w dobrym obuwiu:
Każdego roku media społecznościowe podbijają wykonane w górach zdjęcia japonek, sandałów, kaloszy, czyli obuwia, które na pewno się tam nie sprawdzi. Są jednak tacy, którzy z jakichś przyczyn właśnie tam sprawdzić je postanowili. Naprawdę nie warto wygrywać w kategorii: „obciach na szlaku”. Nie chodzi o samą estetykę, ale i przede wszystkim o bezpieczeństwo. To zapewni tylko odpowiednio dobrane obuwie. Wysokie (za kostkę) o dobrym bieżniku, zapewni lepszą stabilizację i w dużym stopniu eliminuje skręcenia kostki. Na szlakach płaskich ważne jest by podeszwa była sztywna i nie pozwalała wyczuwać każdego kamyka na jakim stajemy.
 
 

Jak dobrać i prawidłowo wiązać buty trekkingowe w góry (kliknij banerek)

 

Buty górskie AKU 10

 

 

 
 
 
9. Trzymaj się szlaku:
Jeśli dostrzegasz, że nagle oznaczenia zniknęły, to znaczy, że one są, tylko gdzie indziej. Najbezpieczniej będzie zawrócić i dalej podróżować wyznaczonym szlakiem. Schodzenie z wyznaczonych szlaków zwłaszcza w Parkach Narodowych jest podyktowane przede wszystkim względami bezpieczeństwa. W Tatrach także ochroną przyrody i dbałością o zwierzęta, czyli ich prawowitych mieszkańców. W górach to zwierzęta są u siebie w domu a my jesteśmy tylko gośćmi. To dotyczy także zrywanie runa leśnego. Grzyby, jagody, maliny itp to pokarm mieszkańców lasów. Mowa tutaj głównie o Tatrach  gdzie zwierzęta mają ograniczone możliwości. Niewiele osób ma świadomość, że zrywając owoce w takich miejscach narażają się na zarażenie chorobą odzwierzęcą jaką jest bąblowica.
 
 

Turysta na Czerwonych Wierchach 1

 
 
 
10. Pamiętaj o telefonie:
Naładuj telefon przed wyjściem: Po prostu, na wypadek gdybyś musiał wezwać pomocy lub poinformować rodzinę czy znajomych o zmianach planów.
Pamiętajmy również o numerach alarmowych w razie wypadku. Numery 601 100 300 lub 985 warto także wpisać w pamięci telefonu. Wybierając się w góry w sprawdzajmy prognozy pogody i mówmy przed wyjściem ze schroniska czy pensjonatu, gdzie zamierzamy się udać oraz kiedy planujemy wrócić. W niższych partiach gór także bądźmy ostrożni i pamiętajmy o zachowaniu elementarnych zasad bezpieczeństwa. Rozsądnym i pomocnym jest zainstalowanie w telefonie aplikacji "Ratunek".
 
 

 

 

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa w górach

 

Orla Perć lonża asekuracja 3

 

 

 

Profile szlaków w Tatrach

 

Najpopularniejsze szlaki w Tatrach. Profile - wysokości - odległości - czasy przejść.

 
 

 

 

smiglowiec TOPR w akcji Tatry 2020 3

 
 

aplikacja ratunek

 
 
 
 

Wykaz schronisk górskich w Polsce

 

 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz


 
 
 
 
Tak się NIE ubieramy idąc w góry  :-)
 
http://www.klubpodroznikow.com/images/stories/relacje/tatry4dzien/3562DSC_1209.JPG
 
 
 
opracowanie & foto Albin Marciniak
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com