Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Niżni Pazdur zdobyty

Zespoł w składzie Andrzej Marcisz, Tomasz Augustynek i Albin Marciniak, zdobyli dziewiczą turnię w masywie Wysokiej w Tatrach Słowackich.

Pazdury – trzy turniczki w północno-zachodnich, opadających do Przełęczy pod Wysoką ścianach Wysokiej w słowackich Tatrach Wysokich. Mają kształt igieł skalnych. Są to: Wyżni Pazdur, Pośredni Pazdur i Niżni Pazdur.

Wydawałoby się że Tatry eksplorowane od wielu lat, nie mają już tajemnic a wszystko co było możliwe, zostało zdobyte. Dla Andrzeja Marcisza, zdobywcy Wielkiej Korony Tatr oraz 1100  nazwanych szczytów, turni i turniczek w Tatrach Wysokich, to ciągle za mało. Od ponad 40 lat wspinania w Tatrach, poznał już każdy ich fragment, a wiele z nich nazwał. Bacznie przygląda się także dokonaniom innych taterników i autorów przewodników. Na tej podstawie stworzył listę turni jeszcze nie zdobytych, które oczywiście stają się jego celem. 15 lipca 2020 r takim celem była turniczka w masywie Wysokiej w Tatrach Słowackich. Niżni Pazdur, jedna z trzech ale jako jedyna dotychczas niezdobyta, po 5 godzinach walki w skale pokrytej lodem i mokrym mchem, przestała być dziewiczą turnią. Oczywiście do samej akcji należy doliczyć dojście, a w tym przypadku było to ok 10 km podejścia z parkingu z poziomu 1250 m n.p.m. do wys. ok 2500 m n.p.m. i oczywiście zejście z tymi samymi parametrami. Mimo że to połowa lipca, to jednak pogoda i temperatury panowały typowo jesienne.

 

Andrzej Marcisz taternik 1

Pośredni Pazdur

Pierwsze wejście na Wyżni i Pośredni Pazur – Piotr Gruszka, Bogdan Zięba. Oni także jako pierwsi dokładnie opisali ich topografię, toponimię i są autorami nazw turniczek. Taternicy pokonujący odcinek grani między Przełęczą pod Wysoką a szczytem Wysokiej mogą łatwo ominąć Wyżni Pazdur obejściem po stronie Dolinki Smoczej.

 

Pośredni i Niżni Pazdur

Pazdury na tle Rysów

Pazdury – trzy turniczki w północno-zachodnich, opadających do Przełęczy pod Wysoką ścianach Wysokiej w słowackich Tatrach Wysokich. Mają kształt igieł skalnych. Są to: Wyżni Pazdur, Pośredni Pazdur i Niżni Pazdur. Wyżni Pazdur (2509 m n.p.m., wysokość względna 8 m) znajduje się blisko przełęczy, w grani głównej. Dwa pozostałe znajdują się po północnej stronie grani, w ścianie Wysokiej.

Nazwa jest ludowego pochodzenia, oznacza pazury i dobrze oddaje ich kształt. Na Podhalu pazdurami nazywano nie tylko pazury (np. ptaków drapieżnych), ale także architektoniczne ozdobniki na dachu o kształcie bardzo podobnym do turniczek Pazdury.

 

 Tomasz Augustynek 3

Tomasz Augustynek na wierzchołku Niżniego Pazdura recytuje Redutę Ordona :-)

 

 

Niżni Pazdur foto Andrzej Marcisz

Niżni Pazdur foto Andrzej Marcisz

Andrzej Marcisz jest autorem najnowszego przewodnika -

WIELKA KORONA TATR - przewodnik wspinaczkowy po 14 ośmiotysięcznikach tatrzańskich.

   WIELKA KORONA TATR przypisana jest do 14 ośmiotysięczników tatrzańskich, które swoją wysokością spełniają dwa kryteria: przekraczają 8000 stóp oraz wypiętrzają się 100 metrów ponad najbliższą główną przełęcz. Przewodnik zawierający szczegółowe opisy 101 dróg, którymi można na nie wejść, stanowi autorski wybór Andrzeja Marcisza. Są to szlaki, trasy i drogi wspinaczkowe od I do V w skali tatrzańskiej, którymi można zdobyć Wielką Koronę Tatr. Przewodnik jest skierowany do taterników, a także do doświadczonych turystów wysokogórskich, którzy ze wsparciem uprawnionych przewodników i instruktorów wspinaczki górskiej zamierzają stanąć na 14 najwyższych szczytach Tatr.Przewodnik zawiera szczegółowe mapy przygotowane przez zawodowego kartografa, tatrzańskiego hobbystę Rafała Jońcę na podstawie najnowszych map w technologii lidar. Szczegóły zostały rozrysowane na ponad 500 zdjęciach topograficznych! Wszystkie szczyty znajdują się w słowackiej części Tatr Wysokich, dlatego 100 dróg opisanych w przewodniku jest zlokalizowanych na Słowacji a tylko jedna — na otarcie łez — wiedzie po polskiej stronie.

 

projekt 1100 szczytów

 

PROJEKT  1100+ SZCZYTÓW TATR WYSOKICH

Andrzej Marcisz kompletuje wejścia na wszystkie nazwane szczyty i turniczki w Tatrach Wysokich, wymienione w przewodnikach Witolda Henryka Paryskiego i Arno Puškáša, w książce Ivana Bohuša Od A po Z o názvoch Vysokých Tatier, szczegółowych przewodnikach taternickich Władysława Cywińskiego, w Atlasie Satelitarnym - Tatry i Podtatrze Jarosława Januszewskiego, Grzegorza Głazka i Witolda Fedorowicza-Jackowskiego oraz w przewodnikach planszowych Master Topo.

Andrzej Marcisz

   Krakowski taternik i alpinista, zawodnik sportu wspinaczkowego. Wielokrotny mistrz Polski we wspinaniu w konkurencjach zarówno szybkościowych, jak i na trudność. Z powodzeniem startował również w zawodach międzynarodowych; zwyciężał w Czechosłowacji, Bułgarii czy ZSRR. Wywalczył brązowe medale Pucharu Świata (1989), mistrzostw Europy (1992) oraz srebrny Arco Rock Master (1990). Od 43 lat wspina się i wędruje po Tatrach. Ma na swoim koncie przeprowadzenie szeregu nowych, ekstremalnie trudnych dróg w skałkach i Tatrach. Legitymuje się przejściem większości dróg na sztandarowych ścianach tatrzańskich — w latach 80. na Raptawickiej Turni, w latach 90. na Kazalnicy Mięguszowieckiej, a w okresie 2003-2008 na Mnichu. Jest autorem wielu pierwszych przejść klasycznych na największych ścianach tatrzańskich. W 1990 roku z przyjaciółmi założył sekcję wspinaczkową w Koronie Kraków. Przed 10 laty jego uwagę przykuły szczyty i turnie tatrzańskich grani. W 2014 roku skompletował wejście na 169 nazwanych szczytów w Głównej Grani Tatr Wysokich, rok później dokonał jej samotnego przejścia non stop i stanął na wszystkich szczytach i przełęczach, co zajęło mu 57 godzin czystego wspinania. W 2018 roku zakończył projekt przejścia wszystkimi graniami Tatr Wysokich, a w 2019 roku skompletował wejścia na 928 szczytów Tatr Wysokich, nazwanych w przewodnikach Witolda H. Paryskiego, Arno Puškáša i Ivana Bohuša. Jednym z jego hobby jest tatrzańska fotografia topograficzna. W 2019 roku z żoną i 9-letnim synem Antkiem zdobyli Wielką Koronę Tatr. Pomagał w realizacji wielu projektów filmowych, w których także występował; współpracował z takimi reżyserami, jak Marcin Koszałka, Marcin Wrona, Krzysztof Lang, Michał Marczak, Urszula Antoniak i Marcin Polar.

 

Andrzej Marcisz taternik 4

Andrzej Marcisz

 

 

 Tomasz Augustynek 4

Tomasz Augustynek

Wspinacz, taternik, operator, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Członek Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC). Realizator zdjęć do wielu filmów, w tym do filmów o tematyce górskiej m.in: Watacha, Ratownicy, Deklaracja Nieśmiertelności, http://www.filmpolski.pl

 

 

Albin Marciniak 1

Albin Marciniak

Autor mapy Orla Perć i 53 przejść tego szlaku.

 
 
 
 

a było to tak...

 

Andrzej Marcisz taternik 2

 

Andrzej Marcisz taternik 5

 

taternik wspinacz Andrzej Marcisz i Tomasz Augustynek 60

 

taternik wspinacz Andrzej Marcisz i Tomasz Augustynek 64 1

 

taternik wspinacz Andrzej Marcisz i Tomasz Augustynek Kogutek

Rozgrzewka na Kogutku pod Ciężkim Szczytem.

 

Niżni Pazdur Rysy

 

Andrzej Marcisz taternik 3

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 

testy sprzętu sportowego i outdoorowego
 
 

rower on tour

 
 

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

 

Visit Poland

 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

 

 

Underground in Europe

 

 Underground in Europe explore maps

 

 

Polecamy

 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
 
 Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 

najwyższe drzewa świata
 

najdłuższe mosty świata
 

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
 
 
hosting zapewnia
 
 
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 346 gości oraz 0 użytkowników.