Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Tatry - propozycja szlaku widokowego: Kuźnice - Hala Gąsienicowa - Kasprowy Wierch - Kopa Kondracka - Dolina Strążyska

 

Szlak tatrzański dla koneserów i miłośników dłuższych wędrówek.

 

  Wczesna wiosna i późna jesień to czas gdy na górskich szlakach jest nieco spokojniej. Zdecydowanie mniej ludzi wędruje nie tylko w miejscach mniej znanych ale i także na tych popularnych szlakach. To czas gdy można sobie zaplanować bliski, niczym nie zmącony kontakt z przyrodą i pięknymi widokami. A wiosna i jesień potrafi zauroczyć swoją feerią barw czy soczystą zielenią. Gdy jeszcze trafimy na piękną pogodę, przyjemność z takiej wędrówki będzie pełna a widoki na długo pozostaną w pamięci. Spośród 275 km szlaków w Tatrach po polskiej stronie, mamy do wyboru wiele tras i ich wariantów. Poniższy opis proponowany jest dla osób które lubią nieco dłuższe odcinki całodniowe. Opisana trasa może być podzielona, z noclegiem w schronisku Murowaniec, ale ta decyzja należy już do Was. Poniższe zdjęcia pochodzą z pierwszego dnia jesieni w Tatrach, stąd jeszcze da się zauważyć spory ruch. Z każdym dniem turystów na szlakach ubywa i wędrują głównie pasjonaci górscy i miłośnicy kolorów jesieni.

 

Bez względu na porę roku i długość szlaku, do każdej wędrówki należy się odpowiednio przygotować, planując trasę na miarę naszych możliwości, oraz co jest bardzo istotne, zawsze należy uwzględnić czynnik pogodowy.

 

Turysta na Czerwonych Wierchach 1

 

 

 

 

Giewont ze szlaku przez Boczan 4

 

Początek szlaku to Kuźnice, gdzie swój początek ma wiele innych szlaków. Tutaj po zakupie biletu wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego (6 zł normalny i 3 zł ulgowy) kierujemy się niebieskim szlakiem w stronę Nosalowej Przełęczy, wcześniej jednak szlak odbija w prawo w stronę Boczania. Niedawno wyremontowany szlak nie sprawia żadnego problemu i pokona go w zasadzie każda zdrowa osoba.Po drodze mamy punkt widokowy, skąd możemy oglądać Polanę Kalatówki, wschodnie zbocza Giewontu oraz masyw Kopy Kondrackiej.

 

 

turyści na szlaku do Doliny Gąsienicowej 7

 

Po wyjściu ponad linię lasu, przechodzim grzbietem przez Skupniów Upłaz. Po lewej stronie możemy zobaczyć skalny wierzchołek Nosala, Mały i Wielki Kopieniec i Polanę Olczyską. Za nami w oddali z masztem nadajnika, możemy zobaczyć grzbiet Gubałówki. Przy dobrej pogodzie widać także Babią Górę.

 

turyści na szlaku do Doliny Gąsienicowej 3

 

Podążamy w kierunku Przełęczy między Kopami, gdzie nasz niebieski szlak łączy się z żółtym biegnącym z Doliny Jaworzynki. Oba szlaki prowadzą na Halę Gąsienicową i jeżeli nie wyruszymy wcześnie rano, to tutaj możemy spotkać wiele osób wędrujących do Doliny Gąsienicowej, a dla zdecydowanej większości celem jest popularne schronisko Murowaniec. Od wyruszenia z Kuźnic, do przełęczy dojdziemy w ok 1,45 h.

 

Dolina Gasienicowa jesien 2020 13

 

Od Przełęczy między Kopami ruszamy szlakiem wręcz spacerowym przez Królową Rówień, by po ok 25 minutach cieszyć się widokiem  rozległej Hali Gąsienicowej, stojącej na niej szałasami i kilkoma obiektami użytkowymi. Pierwszy z nich to "Betlejemka" czyli obiekt szkoleniowy Polskiego Związku Alpinizmu. Ponad nim widać stację meteo IMiGW PAN. Nad całością dominuje Kościelec a widok dopełnia Świnica, Skrajna i Pośrednia Turnia, Beskid i oczywiście Kasprowy Wierch.

Schronisko Murowaniec 2

 

Zaledwie kilka minut dzieli nas od Schroniska Murowaniec. Tutaj jest właściwy moment na podjęcie decyzji o dalszej wersji naszego szlaku. Jeżeli zdecydowaliśmy o wersji jednodniowej, ruszamy w stronę Kasprowego Wierchu. Jeżeli jednak mamy taką możliwość i zostajemy na nocleg w schronisku, do wcześniej pokazanej trasy dodatkowo możemy dołożyć pętlę przez Karb pod Kościelcem. Niespełna 6 km spaceru z jednym odcinkiem podejścia i jednym szlakiem zejściowym z Przełęczy Karb, a widoki gwarantowane.

 

Schronisko Murowaniec 2020 1

 

 

 

turysci na szlaku na przelecz Karb 1

 

Ze schroniska kierujemy się szlakiem żółtym, podobnie jak prowadzi szlak na Kasprowy Wierch. W rejonie dolnej stacji wyciągu krzesełkowego odbijamy w stronę Zielonego Stawu, który o tej porze roku wygląda fantastycznie a w jego tafli odbijają się dwie piramidy Skrajnej i Pośredniej Turni, przez które wiedzie szlak z Kasprowego Wierchu na Świnicę. Przechodząc pomiędzy kolejnymi stawami, przed nami wyrasta Kościelec. W jego masywną grań się kierujemy.

 

turysci na szlaku na przelecz Karb 4

 

Przełęcz Karb najlepiej osiągnąć idąc od strony Zielonego Stawu. Zdecydowanie lepiej schodzi się na stronę Czarnego Stawu Gąsienicowego.

 

Orla Perć grań w Tatrach TPN 5

 

Wędrówka nie jest długa ani męcząca, za to stając na przełęczy, z jednej strony widzimy grzbiet Orlej Perci. Granaty, Kozi Wierch i Zamarłą Turnie, z Czarnym Stawem Gąsienicowym w dole. Po prawej stronie Kościelca widzimy z kolei masyw Świnicy, Świnicką Przełęcz, Pośrednią i Skrajną Turnię, Beskid aż po Kasprowy Wierch.

 

smiglowiec TOPR w akcji Tatry 2020 3

 

W tym rejonie czyli w otoczeniu Doliny Gąsienicowej, w sezonie turystycznym często dochodzi do wypadków oraz zasłabnięć. Tutaj także często następuje przekazywanie lżej rannych turystów ze śmigłowca do pojazdów naziemnych. Stąd też częsty widok śmigłowca TOPR nad naszymi głowami czy też obok nas.

 

turysci w Dolinie Gasienicowej Tatry 2020 8

 

Wracamy na nasz zaplanowany szlak. Od schroniska Murowaniec do rozwidlenia szlaków wiedzie wygodna trasa. Żółtym szlakiem dojdziemy do tego miejsca w zaledwie pół godziny. Stąd prowadzi czarny szlak nad znany już nam Zielony Staw a dalej kolejne rozwidlenie, na Przełęcz Karb lub na Świnicką Przełęcz. Nas interesuje żółty szlak prowadzący na Kasprowy Wierch.

 

turysci na szlaku na Kasprowy 1

 

Od Rozwidlenia szlaków do Suchej Przełęczy pod Kasprowym Wierchem dzieli nas godzinne podejście. Nad nami wznosi się Beskid, oddzielony od Skrajnej i Pośredniej Turni Przełęczą Liliowe. Po drodze, tuż obok jedynego źródełka z pyszną wodą, będzie odbicie szlaku zielonego właśnie na Liliowe. To co mijamy obok uświadamia nam, że przechodzimy tuż obok terenu, który w zimie jest słynnym stokiem narciarskim na Kasprowym.

 

turysci na szlaku na Kasprowy 4

 

Podchodząc w stronę Kasprowego warto co pewien czas rozglądać się dookoła, gdyż z każdym krokiem panorama jest bardziej okazała. Dolina Gąsienicowa ma swój urok, o czym pisało wielu autorów książek nie tylko górskich. Czy pozostaniemy na Kasprowym Wierchu czy też nie, zależy od naszego nastawienia do tłoku i gwaru, który w tym miejscu jest nieunikniony.

 

Czerwone Wierchy Małołączniak i Krzesanica 1

 

Po ominięciu Kasprowego szlakiem z lewej strony, kierujemy się w stronę Czerwonych Wierchów (4 dwutysięczniki) a mowa oczywiście o Ciemniaku, Krzesanicy, Małołączniaku i Kopie Kondrackiej.  Jesienią jest to najpiękniejsza część Tatr. Po pierwszych przymrozkach kolory roślin i drzew są najmocniejsze. W porannym lub popołudniowym słońcu kolory sit kuciny (traw tatrzańskich) mienią się czerwienią i są najpełniejsze. Stąd właśnie ta część Tatr wzięła swoją nazwę. Ale uwaga, nazwę Czerwony Wierch ma także szczyt będący w bocznej grani pomiędzy Wołowcem a Jarząbczym Wierchem.

 

Goryczkowa Czuba Suche Czuby 7

 

Wędrując z Kasprowego Wierchu do Przełęczy pod Kondracką Kopą, mamy do pokonania Pośredni Wierch Goryczkowy, Goryczkową Czubę, Suche Czuby i Suchy Wierch Kondracki. Całość nie powinna nam zająć więcej niż 1,5 h. Po drodze mijamy także malownicze doliny. Po prawej stronie będzie to Dolina pod Zakosy, Świńska Dolina będąca górną częścią Goryczkowej Doliny i Sucha Dolina Kondracka. 

 

Przelecz pod Kondracką Kopą 4

 

Miejsce gdzie możemy odpocząć przed ostatnim podejściem to Przełęcz pod Kondracką Kopą. Stąd prowadzi zielony szlak do Kondratowej Doliny z najmniejszym schroniskiem w Tatrach. Przy schronisku zazwyczaj gromadzą się tłumy zdobywców Śpiącego Rycerza, czyli Giewontu będącego najbardziej rozpoznawalną górą w Polsce. Dla osób które poczuły zmęczenie, to także miejsce gdzie już mogą rozpocząć zejście do Kuźnic i zakończyć wędrówkę w wersji skróconej. Chcąc jednak przejść cały zaplanowany szlak, ruszamy w stronę wierzchołka Kopy Kondrackiej. Przed nami 20 minut ostatniego podejścia.

 

Kopa Kondracka turysci na szczycie 6

 

Po dotarciu na wierzchołek Kopy Kondrackiej możemy spojżeć na to co już za nami i co przed nami. Przed nami Wielki Giewont który z tej perspektywy na wielki już nie wygląda. Nie jest to tylko złudzienie gdyż widoki podziwiamy będąc na wysokości 2005 m n.p.m. a Giewon to 1894 m n.p.m. Ponad nim rozciąga się panorama na Zakopane oraz na Małopolskę.

 

Kondratowa Dolina szlak turystyczny 4

 

Na Kopę Kondracką jak widać można także dojść z Kondratowej Doliny a czas dojścia od schroniska na Przełęcz pod Kondracką Kopą i następnie na szczyt, zajmuje ok 2 godzin. To jest nieco dłuższa wersja ale znacznie przyjemniejsza dla chcących zdobyć wierzchołek Giewontu.

 

Kondratowa Dolina szlak turystyczny 3

 

Znacznie mniej przyjemną wersją jest podejście niebieskim szlakiem Doliną Małego Szerokiego. Ta wersja zdobycia Giewontu od schroniska zajmuje ok 2 godzin, jednak sam szlak jest nużący i oferujący niewiele widoków. Na stosunkowo wąskim krętym szlaku mijamy wielu turystów.

 

Giewont a legendary mountain in Poland the Western Tatras autumn in the Tatra National Park TPN 24

 

Na szczycie zmieści się niewielu, za to w drodze na szczyt na odcinku ubezpieczonym łańcuchami, w sezonie turystycznym tworzą się spore kolejki. Nie mniejszy tłok jest także na odcinku zejściowym oraz na przełęczy. Przez Kondracką Przełęcz wiedzie także nasz szlak zejściowy z Kopy Kondrackiej. Na pokonanie tego odcinka potrzebujemy ok 45 minut.

 

szlak z Kopy Kondrackiej do Doliny Malej Laki 9

 

Schodzimy podążając żółtym szlakiem a przed 1,5 h zejścia i piękne widoki. Po prawej stronie Siodło pod Małym Giewontem a w dole Dolina Małej Łąki. Ten widok będzie nam towarzyszyć przed dłuższą chwilę. W sezonie będziemy mijać wielu chętnych, chcących od tej strony zdobyć Giewont, jednak po sezonie często ten szlak bywa zupełnie pusty. Na końcu Wielkiej Polany możemy zdecydować, czy idziemy prosto by po 45 minutach marszu w Groniku wyjść z terenu TPN, czy też odbijamy w prawo w stronę Strążyskiej Doliny.

 

Głazisty Żleb

 

Zejście Głazistym Żlebem jest najmniej przyjemnym odcinkiem jaki mamy do pokonania. Po przejściu tego fragmentu, czeka nas dłuższy leśny odcinek.

 

Kopa Kondracka i Wyżnia Kondracka Przełęcz 3

 

Po wyjściu z leśnego szlaku na Wielką Polanę warto spojżeć za siebie. 1,5 godziny wcześniej tam właśnie byliśmy. Mnichowe Turnie a ponad nimi zbocza Kopy Kondrackiej.

 

Giewont jesiennie widziany z Wielkiej Polany 4

 

Wychodząc na rozległą Wielką Polanę spoglądamy na Wielki i Mały Giewont, który z tej perspektywy absolutnie Giewontu nie przypomina. Przed nami 40 minutowe przejście na Przełęcz w Grzybowcu i pół godzinne zejście na Polanę Strążyską. Tutaj można odpocząć przy zabytkowym szałasie, pełniącym rolę bufetu. W tym miejscu można spotkać już rodziny z dziećmi a nawet z wózkami, dla których ta polana i będący obok Wodospad Siklawica są głównym celem wycieczki. Do wyjścia z TPN mamy jeszcze 35 minut marszu wygodną utwardzoną drogą. Za nami spory odcinek fajnego, widokowego szlaku. 20 km w nogach oraz 1569 m podejść i 1691 m zejść. Sporo spalonych kalorii i zapewne wiele zrobionych zdjęć. Tatry wciągają i mimo zmęczenia wielu zechce wrócić na szlak jak najszybciej.

opracowanie: Albin Marciniak

autor mapy Orla Perć

 Najdokładniejsza mapa przebiegu szlaku głównego oraz dojściowych.
 
 

 

Dolina Gasienicowa jesien 2020 7

 

Dolina Gąsienicowa z Pośrednią i Skrajną Turnią ponad doliną.

 

 

Dolina Gasienicowa jesien 2020 23

 

Szlak w Dolinie Gąsienicowej na Kasprowy Wierch.

 

 

Pośredni Wierch Goryczkowy 3

 

Pośredni Wierch Goryczkowy.

 

Kondracka Przelecz 1

 

Kondracka Przełęcz pod Giewontem i szlak biegnący od Kondratowej Doliny, widziana z okolic Goryczkowej Czuby.

 

Małołączniak Czerwone Wierchy Tatry jesień 3

 

Kopuła szczytowa Małołączniaka, będącego tuż obok Kondrackiej Kopy. Oba szczyty dzieli ok pół godziny marszu.

 

 

Cicha Dolina Tatry Słowackie 2

 

Ze szlaku w okolicy Goryczkowej Czuby jest widok na niedostępną część Tatr. Poniżej jest Tomanowa Dolina będąca przedłużeniem Cichej Doliny. Na wprost Tomanowy Wierch Polski i Tomanowa Przełęcz. Powyżej Bystra i Błyszcz.

 

 

 

 

 Wykaz schronisk górskich w Polsce
kliknij w banerek
 
Wykaz schronisk górskich w Polsce
 
 
 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 

testy sprzętu sportowego i outdoorowego
 
 

rower on tour

 
 

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

 

Visit Poland

 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

 

 

Underground in Europe

 

 Underground in Europe explore maps

 

 

Polecamy

 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
 
 Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 

najwyższe drzewa świata
 

najdłuższe mosty świata
 

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
 
 
hosting zapewnia
 
 
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 594 gości oraz 0 użytkowników.