Orlica - szczyt i wieża widokowa

Orlica - szczyt i wieża widokowa

Orlica - szczyt i wieża widokowa

 

    Wędrując po górach Kotliny Kłodzkiej czy też kompletując Koronę Gór Polski, zwykle każdy dociera także i na ten szczyt, na który prowadzi niespełna dwukilometrowa droga. Można też wybrać się na szczyt znacznie dłuższym, zielonym szlakiem.

 

   Orlica 1084 m n.p.m. jest najwyższym szczytem polskiej części Gór Orlickich i Sudetów Środkowych, jednak wierzchołek góry leży po stronie czeskiej. Jest szczytem granicznym i leży na europejskim dziale wodnym pomiędzy zlewiskami Morza Bałtyckiego i Morza Północnego.

 

Orlica szlak szczyt wieża 14

 

Wierzchołek góry leży po stronie czeskiej. Granica przebiega około dwadzieścia pięć metrów na wschód od szczytu, na wysokości 1084 m n.p.m. 21 września 2012 na szczycie odsłonięto pomnik upamiętniający pobyt na wierzchołku Johna Quincy Adamsa - późniejszego prezydenta USA (w 1800), cesarza Józefa II (w 1779) oraz Fryderyka Chopina (w 1826).

 

kamień pamiątkowy szlak na Orlicę 2

 

Na początku szlaku stoi pamiątkowy kamień upamiętniający Heinricha Rübartscha, pioniera turystyki górskiej i narciarstwa w Sudetach. W tym miejscu stoi kilka ławek oraz znajduje się niewielki parking mogący pomieścić do 10 samochodów.

 

Orlica szlak szczyt wieża 1

 

Na szczyt Orlicy oraz na wieżę widokową prowadzi wygodna droga. Można także wybrać dłuższy szlak zielony – prowadzący z Lewina Kłodzkiego przez Zieleniec do Dusznik-Zdroju.

 

szlak na Orlicę

 

Orlica szlak szczyt wieża 8

 

Przed 1945 na Orlicy znajdował się uczęszczany punkt widokowy z rozległą panoramą na czeską stronę Gór Orlickich, pod szczytem stało całoroczne schronisko Hohe Mense-Baude i wieża widokowa. Schronisko to było zbudowane i prowadzone przez Heinricha Rübartscha (1852–1930), który był pionierem turystyki górskiej i narciarstwa w Sudetach i Górach Orlickich. Po II wojnie światowej schronisko nie podjęło działalności, wkrótce spalone, popadło w ruinę. Pozostały po nim jedynie nikłe ślady podmurowań. Oprócz tego schroniska w okolicy znajdowało się jeszcze kilka innych, ale wszystkie zakończyły swoją działalność po 1945.

 

Orlica szlak szczyt wieża 4

 

W marcu 2017 burmistrz Dusznik-Zdroju ogłosił plan budowy wieży widokowej. Budowla ma wysokość 25,5 m. Dolna kondygnacja to zadaszone pomieszczenie służące jako schronienie na wypadek niepogody.

 

Orlica szlak szczyt wieża 11

 

Wierzchołek Orlicy jest porośnięty lasem a jakiekolwiek widoki rozpościerają się ze zboczy po stronie Czeskiej oraz z wierzchołka wieży.

 

Orlica szlak szczyt wieża 7

 

Orlica szlak szczyt wieża 2

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com