Turbacz - zimowy szlak na najwyższy szczyt Gorców
Turbacz – Gorce 1310 m n.p.m.
Najwyższy szczyt Gorców o każdej porze roku przyciąga nie tylko miłośników górskich wędrówek, ale także biegaczy i rowerzystów a nawet uprawiających turystykę konną. Ze szczytu rozciąga się piękna panorama na Pieniny, Beskidy, Tatry i wyróżniającą się na zachodzie Babią Górę. Sieć szlaków pozwala na wędrówkę w każdym kierunku. Góra zaliczana jest do Korony Gór Polski.
Panorama na Turbacz z Tatr a dokładnie ze szlaku niebieskiego prowadzącego z Kuźnic do Doliny Gąsienicowej. W linii prostej jest to ok 40 km.
Z Rynku Nowego Targu dostać się można autobusem miejskim nr 2 i 4 jadącym do dzielnicy Kowaniec, będącym końcowym przystankiem linii. Bilety można zakupić w kiosku ruchu tuż obok przystanku na Rynku Nowy Targ. Z pętli autobusowej prowadzi szlak zielony i żółty, więc warto zaplanować sobie odpowiedni wariant, przy czym długość obu jest podobna i wynosi ok 8,5 km. Ja osobiście zazwyczaj wybieram żółty na podejście a zielony na powrót.
Panorama na Tatry widziane z Turbacza
Szlaki prowadzące na Turbacz
-
– czerwony Główny Szlak Beskidzki przez Przełęcz Knurowską i Pasmo Lubania do Krościenka
-
– czerwony Główny Szlak Beskidzki przez wierzchołek Turbacza, Obidowiec, Stare Wierchy, Jaworzynę Ponicką i Maciejową do Rabki-Zdroju
-
– niebieski przez Bukowinę Waksmundzką do Łopusznej
-
– niebieski przez Czoło Turbacza, Suchy Groń do Poręby Wielkiej (Koninki)
-
– zielony przez Czoło Turbacza, Wierch Spalone i Turbaczyk, obok Orkanówki do Niedźwiedzia
-
– zielony przez Bukowinę Waksmundzką do Kowańca w Nowym Targu
-
– żółty przez Czoło Turbacza, przełęcz Borek, Kudłoń i Gorc Troszacki do Lubomierza
-
– żółty przez Bukowinę Miejską do Kowańca w Nowym TarguPropozycja jednodniowego szlaku z pętli autobusowej Kowaniec do schroniska i wejście na szczyt Turbacza a następnie powrót nieco inną trasą do punktu startu na pętli Kowaniec. Autobusy miejski linii 2 i 4, jeździ co kilkanaście minut http://www.mzk.nowytarg.pl/komunikacja/rozklad-jazdyTurbacz jest celem wędrówek górskich o każdej porze roku, przy czym w sezonie wakacyjnym jest to szczyt bardzo popularny. W zimie na szlakach dominują narciarze skiturowi. Przy odpowiednich warunkach pogodowych, nawet gdy w dolinach zalega mgła, ponad chmurami jest piękne słońce i niesamowite widoki. Poza Tatrami i Babią Górą to właśnie Turbacz daje możliwości podziwiania pięknych wschodów i zachodów ponad zamglonymi dolinami.Tatry widziane z Turbacza a takie widoki są dla wielu głównym powodem wejścia na najwyższy szczyt Gorców.