Turbacz - zimowy szlak na najwyższy szczyt Gorców

Turbacz - zimowy szlak na najwyższy szczyt Gorców

Turbacz - zimowy szlak na najwyższy szczyt Gorców

Turbacz – Gorce 1310 m n.p.m.

 

   Najwyższy szczyt Gorców o każdej porze roku przyciąga nie tylko miłośników górskich wędrówek, ale także biegaczy i rowerzystów a nawet uprawiających turystykę konną. Ze szczytu rozciąga się piękna panorama na Pieniny, Beskidy, Tatry i wyróżniającą się na zachodzie Babią Górę. Sieć szlaków pozwala na wędrówkę w każdym kierunku. Góra zaliczana jest do Korony Gór Polski. 

 
Wędrówka na Turbacz przy korzystnej pogodzie daje przyjemność nie tylko z samego wejścia i zdobycia szczytu. Cała trasa bez względu na to jakim szlakiem wchodzimy, daje piękne widoki. Z każdej strony z każdym metrem widzimy coś innego. Od północy rośnie Luboń Wielki, od zachodu majestatyczna Babia Góra, od wschodu Pieniny z dobrze zarysowaną sylwetką Trzech Koron a od południa grzbiet Tatr. Legendarne wręcz wschody i zachody słońca oglądane ze szczytu Turbacza nie są w najmniejszym stopniu przesadzone. Poranek to dodatkowo mgły kładące się w dolinach oddzielających Gorce od Tatr.

 

Turbacz Gorce

Panorama na Turbacz z Tatr a dokładnie ze szlaku niebieskiego prowadzącego z Kuźnic do Doliny Gąsienicowej. W linii prostej jest to ok 40 km.

 

Z Rynku Nowego Targu dostać się można autobusem miejskim nr 2 i 4 jadącym do dzielnicy Kowaniec, będącym końcowym przystankiem linii. Bilety można zakupić w kiosku ruchu tuż obok przystanku na Rynku Nowy Targ. Z pętli autobusowej prowadzi szlak zielony i żółty, więc warto zaplanować sobie odpowiedni wariant, przy czym długość obu jest podobna i wynosi ok 8,5 km. Ja osobiście zazwyczaj wybieram żółty na podejście a zielony na powrót.

 

Panorama na Tatry widziane z Turbacza

 

Szlaki prowadzące na Turbacz

 

 – czerwony Główny Szlak Beskidzki przez Przełęcz Knurowską i Pasmo Lubania do Krościenka
 – czerwony Główny Szlak Beskidzki przez wierzchołek Turbacza, Obidowiec, Stare Wierchy, Jaworzynę Ponicką i Maciejową do Rabki-Zdroju
 – niebieski przez Bukowinę Waksmundzką do Łopusznej
 – niebieski przez Czoło Turbacza, Suchy Groń do Poręby Wielkiej (Koninki)
 – zielony przez Czoło Turbacza, Wierch Spalone i Turbaczyk, obok Orkanówki do Niedźwiedzia
 – zielony przez Bukowinę Waksmundzką do Kowańca w Nowym Targu
 – żółty przez Czoło Turbacza, przełęcz Borek, Kudłoń i Gorc Troszacki do Lubomierza
 – żółty przez Bukowinę Miejską do Kowańca w Nowym Targu
 
 
 
Propozycja jednodniowego szlaku z pętli autobusowej Kowaniec do schroniska i wejście na szczyt Turbacza a następnie powrót nieco inną trasą do punktu startu na pętli Kowaniec. Autobusy miejski linii 2 i 4, jeździ co kilkanaście minut http://www.mzk.nowytarg.pl/komunikacja/rozklad-jazdy
 
 
 
 
 
 
 Turbacz Gorce zima 21
 
 
Turbacz jest celem wędrówek górskich o każdej porze roku, przy czym w sezonie wakacyjnym jest to szczyt bardzo popularny. W zimie na szlakach dominują narciarze skiturowi. Przy odpowiednich warunkach pogodowych, nawet gdy w dolinach zalega mgła, ponad chmurami jest piękne słońce i niesamowite widoki. Poza Tatrami i Babią Górą to właśnie Turbacz daje możliwości podziwiania pięknych wschodów i zachodów ponad zamglonymi dolinami.
 
 
 
Tatry widziane z Turbacza a takie widoki są dla wielu głównym powodem wejścia na najwyższy szczyt Gorców.
 
 

Turbacz Gorce zima 11

 

 

Turbacz Gorce zima 2

 

 

Turbacz Gorce zima 3

 

 

Turbacz Gorce zima 4

 

 

Turbacz Gorce zima 5

 

 

Turbacz Gorce zima 6

 

 

Turbacz Gorce zima 7

 

 

Turbacz Gorce zima 9

 

 

Turbacz Gorce zima 10

 

 

Turbacz Gorce zima 13

 

 

Turbacz Gorce zima 14

 

 

Turbacz Gorce zima 15

 

 

Turbacz Gorce zima 16

 

 

Turbacz Gorce zima 17

 

 

Turbacz Gorce zima 18

 

 

Turbacz Gorce zima 19

 

 

Turbacz Gorce zima 20

 

 

 

Schronisko na Turbaczu

 


 
 
 
 
 
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]