Turbacz - zimowy szlak na najwyższy szczyt Gorców
Turbacz – Gorce 1310 m n.p.m.
Najwyższy szczyt Gorców o każdej porze roku przyciąga nie tylko miłośników górskich wędrówek, ale także biegaczy i rowerzystów a nawet uprawiających turystykę konną. Ze szczytu rozciąga się piękna panorama na Pieniny, Beskidy, Tatry i wyróżniającą się na zachodzie Babią Góre. Sieć szlaków pozwala na wędrówkę w każdym kierunku. Góra zaliczana jest do Korony Gór Polski.
widok na Turbacz z Tatr
Z Rynku Nowego Targu dostać się można autobusem miejskim nr 2 i 4 jadącym do dzielnicy Kowaniec, będącym końcowym przystankiem linii. Bilety można zakupić w kiosku ruchu tuż obok przystanku. Z pętli autobusowej prowadzi szlak zielony i żółty, więc warto zaplanować sobie odpowiedni wariant, przy czym długość obu jest podobna i wynosi ok 8,5 km. Ja osobiście zazwyczaj wybieram żółty na podejście a zielony na powrót.
Szlaki prowadzące na Turbacz
-
– czerwony Główny Szlak Beskidzki przez Przełęcz Knurowską i Pasmo Lubania do Krościenka
-
– czerwony Główny Szlak Beskidzki przez wierzchołek Turbacza, Obidowiec, Stare Wierchy, Jaworzynę Ponicką i Maciejową do Rabki-Zdroju
-
– niebieski przez Bukowinę Waksmundzką do Łopusznej
-
– niebieski przez Czoło Turbacza, Suchy Groń do Poręby Wielkiej (Koninki)
-
– zielony przez Czoło Turbacza, Wierch Spalone i Turbaczyk, obok Orkanówki do Niedźwiedzia
-
– zielony przez Bukowinę Waksmundzką do Kowańca w Nowym Targu
-
– żółty przez Czoło Turbacza, przełęcz Borek, Kudłoń i Gorc Troszacki do Lubomierza
-
– żółty przez Bukowinę Miejską do Kowańca w Nowym Targu
Szkolenia zimowe na Turbaczu
Na Turbaczu odbywa się największy zimowy biwak szkoleniowy w Polsce i jeden z największych w Europie. Uczestnicy Biwaku spędzą dwie noce poza schroniskiem śpiąc w namiotach lub w zbudowanych podczas zajęć jamach śnieżnych. W trakcie szkoleń uczestnicy zdobędą m.in. podstawową wiedzę, która pomoże im się lepiej przygotować na własne wyprawy w góry, dowiedzą się jak odpowiednio dobrać sprzęt oraz odzież na warunki zimowe. Ratownicy GOPR przeprowadzą podstawowe kursy lawinowe, a instruktorzy PZA przeprowadzą szkolenia z awaryjnego biwakowania i poruszania się w zimowych warunkach górskich. Wszystko po to, aby każda osoba biorąca udział w Wintercamp mogła w przyszłości uniknąć niebezpiecznych sytuacji w górach.