Paragony grozy w Tatrach ? niekoniecznie

Paragony grozy w Tatrach ? niekoniecznie

Paragony grozy w Tatrach ? niekoniecznie

 

  Zewsząd słychać i widać informacje o paragonach grozy atakujące zaskoczonych wczasowiczów. Region nadbałtycki oraz Podhale wiodą prym w tym temacie. Pomiędzy grozą nieśmiało pojawiają się informacje o cenach "dla ludzi" a tych niestety jest znacznie mniej.

Jako że często bywam w Tatrach, sprawdziłem jak sytuacja wygląda w dwóch schroniskach na mojej trasie zaplanowanej wędrówki. Dla wyjaśnienia dodam że Tatry to nie Zakopane i aby wyruszyć na wiele tatrzańskich szlaków, wcale nie musimy wjeżdżać do Zakopanego.Osoby zmotoryzowane jadące na Łysą Polanę wybierają trasę przez Bukowinę Tatrzańską z piękną panoramą na Tatry w okolicach Głodówki. Wybierając doliny Chochołowską czy Kościeliską, warto jechać przez Czarny Dunajec i Chochołów.

Korzystając z komunikacji zbiorowej Zakopane jest wyłącznie miejscem przesiadkowym, z pociągu czy autobusu do busów przewożących do wejść w tatrzańskie doliny. Tak też jest w przypadku wyjścia na szlaki prowadzące m.in. do Morskiego Oka, Doliny Pięciu Stawów Polskich, Rusinowej Polany.

Ceny biletów autobusowych z Krakowa do Zakopanego 25-30 pln. Bus z Zakopanego na Łysą Polanę/Palenicę Białczańską 15 pln.

Bilet wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego 8 pln normalny lub 4 pln ulgowy.

 

wejście na teren TPN Palenica Białczańska

Wejście na teren TPN w Palenicy Białczańskiej.

 

 

Wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego w Palenicy Białczańskiej gdzie także sporo się zmieniło. Nie ma już żadnych punktów gastronomicznych po stronie parkingu. Przed punktem poboru opłat pozostał tylko kiosk z pamiątkami. Jedyny fud truck został ustawiony tuż po minięciu kasy z biletami. Barowóz należy do osoby prywatnej ale teren dzierżawiony od TPN. Cena za zwykłą kawę 11 zł, drożdżówka "jagodzianka" 14 zł. Aby zjeść coś konkretnego, najbliższa możliwość jest w Schronisku Roztoka.

 

 

Schronisko w Dolinie Roztoki 5

 

 

Schronisko PTTK imieniem Wincentego Pola w Dolinie Roztoki (1031m n.p.m.)

Schronisko w Tatrach do którego dojść jest najłatwiej a jednocześnie jest to schronisko najmniej odwiedzane. Główny potok turystów idących nad Morskie Oko sunie drogą asfaltową i niewielu zwraca uwagę na tabliczkę kierującą do tego schroniska. Tuż za Wodogrzmotami Mickiewicza jest polana z ławami do odpoczynku i rzędem toalet. Obok nich jest szlak długości ok 800 m prowadzący do schroniska bardzo klimatycznego i przyjaznego rodzinom z dziećmi. Tutaj bywam od wielu lat i nawet w sezonie letnim jest wyjątkowo cicho i spokojnie. Schronisko wielokrotnie zdobywało nagrody w rankingu schronisk górskich NPM i nie bez przyczyny. Pomijając wiele innych aspektów, legendarne naleśniki z borówkami i bitą śmietana czy zupa borowikowa są właśnie tutaj.

Ceny ? Myślę że takie własnie naleśniki za 22 pln mogą rywalizować z goframi na molo w Międzyzdrojach czy choćby na zakopiańskich Krupówkach. Za to klimat i lokalizacja bez porównania. Inne pozycje ze schroniskowego menu: schabowy z ziemniakami i surówkami - 32 pln, placki ziemniaczane ze śmietaną 12 pln, bigos z pieczywem 19 pln, zupy (wybór) po 15 pln.

 

 

Schronisko w Dolinie Roztoki 1

 

 

 

Schronisko w Dolinie Roztoki 4

 

 

Schronisko w Dolinie Roztoki 2

 

 

 
Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki 4
 

 Schronisko PTTK imieniem Wincentego Pola w Dolinie Roztoki (1031m n.p.m.)

 

 

Z parkingu na Palenicy Białczańskiej do Schroniska w Dolinie Roztoki jest do przejścia 3700 m. W sam raz by wypić dobrą kawę i zjeść deser. Niestety, atmosfera i przyroda wokoło może spowodować że niechcący zasiedzimy się, tak jak zdarzyło się mnie i wyruszyłem dalej po 5 godzinach przyjemnego nicnierobienia.

Powrót na polankę przy Wodogrzmotach Mickiewicza po wyremontowanym i wyrównanym szlaku zajmuje 15 minut. Niestety muszę się przebić przez tłum ciągnący nad Morskie Oko, wzmacniany dymem z papierosów wielu palaczy. Przecinam gwarny potok maszerujących, od wytrawnych górołazów z wielkimi plecakami po plażowiczów w klapkach i bikini, z puszką piwa w ręku.

Wchodzę na szlak w Dolinie Roztoki prowadzący do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Szlak o długości 4700 m dawniej prowadził głównie lasem lecz od kilkunastu lat wiatr i lawiny sieją prawdziwe spustoszenie. Różnice widać z roku na rok a tegoroczne 3 potężne lawiny zniszczyły kolejne połacie lasu.

Nieco powyżej dolnej stacji kolejki technicznej jest rozwidlenie szlaków. Jeden prowadzi krótszą drogą bezpośrednio do schroniska, a kontynuując wędrówkę zielonym szlakiem, dojdziemy do Wodospadu Siklawa, będącego najwyższym wodospadem w Polsce. Ten wariant szlaku do schroniska jest dłuższy o ok 700 m.

Kolejka techniczna którą mijamy, służy do dostarczania całego zaopatrzenia do schroniska. Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest najwyżej położonym schroniskiem w Polsce i jedynym w Tatrach do którego nie można dojechać w żaden sposób.

Skoro zaopatrzenie jest tutaj tak trudne, czy zatem odbija się to na cenach w bufecie?

 

 

.Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 26

 

Schronisko PTTK w Dolinie Pieciu Stawów Polskich

Najwyżej położone schronisko w polskiej części Tatr i zarazem polskiej części Karpat (1670 m n.p.m.).

Miejsce wyjątkowe do którego wracam niezmiennie od dziesiątek lat a po sezonie jest tutaj bardzo cicho. Bywają dni na przełomie jesieni i zimy oraz na przełomie zimy i wiosny, gdy w schronisku jest zupełnie pusto. Pusto jest także w całej dolinie. Na przestrzeni wielu lat obserwuję zmiany jakie tutaj zachodzą, a są to zmiany ogromne. Duże zmiany zaszły także w ostatnim roku. Pojawiło się dodatkowe wejście do schroniska od strony Doliny Roztoki, mały budyneczek przed schroniskiem jaki wszyscy znają, zamieniony został na grill bar. W środku także da się zauważyć zmiana dawnego bufetu oraz nowoczesny węzeł sanitarny na parterze. Skoro nastąpiły takie inwestycje to czy wzrosły także ceny ?

 

Jako mięsożerca z menu wybrałem schabowego i mimo że byłem głodny po kilkugodzinnej wędrówce, to jednak zjedzenie tak pokaźnej porcji nie było łatwe. Czy zapłaciłem jak za bałtyckiego pstrąga z Sopocie ? Paragon nie pokazał swojej grozy po zapłaceniu 32 pln za schabowego z ziemniakami i 8 pln za pokaźną porcję surówki. Musiałem odczekać dłuższą chwilę by zmieścić jeszcze legendarną szarlotkę za 10 pln, która jest postacią pierwszoplanową tysięcy zdjęć robionych przed schroniskiem. Szarlotka pięciostawiańska dla wielu turystów jest pretekstem i celem wędrówek do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

 

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 10

 

 

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 1

 

 

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 2

 

 

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 8

 

 

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 9

 

 

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 3

 

 

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 7

 

 

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 4

 

 

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 5

 

 

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 6

 

 

 

Dolina Pięciu Stawów Polskich

 

.Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 21

 

 

Mapa z odległościami, czasem przejścia i profilem wysokośći na trasie Palenica Białczańska - Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki - Schronisko PTTK w Dolinie Pieciu Stawów Polskich.

 

 

 

 

Wracając przez Dolinę Gąsienicową na przełomie lipca i sierpnia, wyjątkowe widoki wzmacniane są kwitnącą wierzbowką kiprzycą. O tej porze roku dolina wygląda zjawiskowo.

 

Hala Gąsienicowa kwitnąca wierzbówka 2

 

 

Hala Gąsienicowa kwitnąca wierzbówka 3

 

 

Hala Gąsienicowa kwitnąca wierzbówka 1

 

 

 

Wykaz schronisk górskich w Polsce

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com