Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
 

 
 
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
Wyjątkowe schronisko w wyjątkowej dolinie. Takie połączenie daje niesamowity efekt.
 
Najwyżej położone schronisko w polskiej części Tatr i zarazem polskiej części Karpat (1670 m n.p.m.).
 
   Jest takie miejsce w Tatrach, do którego chce się wracać. Miejsce, gdzie w sezonie wakacyjnym ciągną tłumy, skuszone smakiem legendarnej szarlotki i pięknych widoków na rozległą dolinę. Miejsce, gdzie każdy musi dojść o własnych siłach, bo nie dociera tutaj żaden pojazd. Także całe zaopatrzenie dowożone jest małym wyciągiem linowym z doliny. To właśnie tutaj w listopadzie i wczesną wiosną gwarne życie turystów zamiera i można usłyszeć szum wody w stawach i powiew wiatru, bez zbędnych dźwięków przypadkowych turystów.

    W odległości zaledwie dziesięciu minut od schroniska, wody z całej doliny, gromadzone w Wielkim Stawie spływają przez stawiarski próg, tworząc największy wodospad tatrzański - Siklawę (około 70 m. wysokości).Wielki Staw jest najdłuższym (ok. 1 km ) i najgłębszym (ok. 80m) jeziorem tatrzańskim oraz drugim pod względem głębokości jeziorem w Polsce.Dolina Pięciu Stawów ma największą w Tatrach powierzchnię jezior.  Schronisko w Pięciu Stawach jest jedynym w polskich Tatrach, do którego nie można dojechać samochodem. Bez względu na warunki atmosferyczne, schronisko jest czynne przez cały rok.
 
W schronisku jest 12 pokoi - 2, 4, 6, 7, 8, 10 osobowych. Mieści się w nich 67 miejsc noclegowych.
Recepcja czynna jest w godzinach 08.00 - 21.00, przerwa 10:00-11:00.
DOBA NOCLEGOWA TRWA OD GODZINY 11.00 DO GODZINY 10.00
OD GODZINY 22.00 DO GODZINY 6.00 JEST CISZA NOCNA
 
Schronisko w Pięciu Stawach jest jedynym w polskich Tatrach, do którego nie można dojechać samochodem. Bez względu na warunki atmosferyczne, schronisko jest czynne przez cały rok.
 
 
 
 
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 8
 
Schronisko Gorskie PTTK w Dolinie Pieciu Stawow Polskich
34 530 Bukowina Tatrzanska,
Tel. kom: +48 781 055 555
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://www.piecstawow.pl

Adres korespondencyjny:
34-500 Zakopane , skr. poczt. 196
tel. +48 781055555
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 
Jak dojść do schroniska ?:
Szlak zielony – odbicie w prawo  przy  Wodogrzmotach Mickiewicza ( przy drodze z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka)  Doliną Roztoki nad Wielki Staw Polski ok 2:20 h, . Znad Wielkiego Stawu szlakiem niebieskim ok 10 minut,
lub szlak czarny odbijający od zielonego na lewo, wiodący zakosami przez kosówkę do schroniska. Czas przejścia od rozstaju ze szlakiem zielonym do schroniska: 40 min, ↓ 30 min
Szlak  niebieski - od Morskiego Oka przez Rówień nad Kępą, Świstówkę Roztocką i Świstową Czubę do schroniska.
Czas przejścia od Morskiego Oka do schroniska: 2:10  h, z powrotem 1:40 h
Do schroniska można dojść także od morskiego Oka przez Szpiglasową Przełęcz, lecz ten szlak przeznaczony jest dla osób z nieco większym doświadczeniem górskim. Z uwagi na charakterystykę terenu, w zimie ten szlak staje się bardzo niebezpieczny z uwagi na zagrożenie lawinowe.
od Czarnego Stawu Gąsienicowego przez Zawrat
od Doliny Pańszczycy przez Krzyżne,
Niebieski szlak turystyczny przebiegający obok schroniska pięciostawiańskiego, prowadzący z Morskiego Oka na Halę Gąsienicową przez Zawrat jest najstarszym szlakiem w polskich tatrach.
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 59
.

Dolina Pięciu Stawów jako jedna z pierwszych w Tatach doczekała się schroniska, otwierając swe gościnne progi dla turystów już w 1876 roku.

    W przeszłości rozłożyste tereny doliny stanowiły obszary pasterskie. Hale Roztoki i Pięciu Stawów należały od 1637 roku do rodziny Nowobilskich. Sołtys wsi Białki Wojciech Nowobilski dostał te tereny w nadaniach królewskich od Władysława IV. Pozostałością po dawnej gospodarce pasterskiej jest do dziś istniejący kamienny szałas, służący w przeszłości za schron dla wędrowców i pierwszych taterników. Rolę tę przestał pełnić w 1876 roku, kiedy z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego (TT) powstało nad Małym Stawem pierwsze pięciostawiańskie schronisko.

Był to niewielki, jednoizbowy budynek z bloków granitowych. Nadano mu imię Ludwika Zejsznera, wybitnego polskiego geologa. „Przy ognisku z kosodrzewiny turyści zawinięci w pledy i okryci cuchami górale – przewodnicy, leżą kręgiem na posłaniu z kosówki, ogrzewając nogi przy ognisku” – wspomina Stanisław Witkiewicz. Schronisko było licznie odwiedzane w lecie, natomiast w zimie pozostawione bez opieki, niszczało. Prawie co roku przeprowadzano niezbędne remonty, co pociągało za sobą ogromne koszty. W związku z tym TT w 1896 roku postanowiło przystąpić do budowy nowego, wygodniejszego schroniska.

Bardzo szybko rozpoczęto prace budowlane. Już w 1898 nowe schronisko było ukończone. Miało ono drewniane ściany, piec, a do spania prycze – znacznie lepiej chroniło więc przed zimnem, było wygodniejsze i szybko zyskało uznanie turystów. W związku z rosnącą popularnością parokrotnie rozbudowywano i modernizowano budynek. W sezonie letnim schroniskiem zajmowali się: Jędrzej Nowobilski, Wojciech Budz, Jan Nowobilski, współwłaściciel pięciostawiańskich hal oraz Maria Budzowa. Zimą, począwszy od roku 1907 gospodarowała w Pięciu Stawach nowo powstała Sekcja Narciarska TT. W czasie I wojny światowej schronisko było kilkakrotnie dewastowane, później jednak przy pomocy Kompanii Wysokogórskiej Wojska Polskiego, przywrócone do użytku. Dzierżawę po Marii przejęła jej córka Wiktoria Bigosowa. Schronisko służyło turystom do 1924 roku, kiedy to zreformowany oddział zakopiański PTT postanowił przeznaczyć fundusze na kolejne, nowe i większe schronisko.

Projekt budynku wykonał sam dyrektor Szkoły Przemysłu Drzewnego w Zakopanem – Karol Stryjeński. Z ogromnym zapałem zabrano się do budowy. Zapału tego nie ostudziły nawet późniejsze trudności związane przede wszystkim z transportem. Schronisko zostało oficjalnie oddane do użytku dopiero po siedmiu latach. Huczna uroczystość otwarcia odbyła się w 1932 roku, zorganizowana przez Oddział Zakopiański PTT oraz dzierżawców Marię i Andrzeja Krzeptowskich. Schronisko cieszyło się ogromną popularnością. Już w 1933 postanowiono je powiększyć i ocieplić. Budynek obłożono murem z surowego kamienia. Po modernizacji trwającej zaledwie rok, mógł przyjąć ok. 50% turystów więcej. Odbywały się tu obozy Polskiego Związku Narciarskiego z udziałem takich narciarzy jak: Helena Marusarzówna, Stanisław, Jan i Andrzej Marusarzowie, Marian Orlewicz, Helena Becker, Bronisław Czech. Był to okres świetności międzywojennej turystyki tatrzańskiej. W roku wybuchu II wojny światowej Andrzej i Maria Krzeptowscy musieli opuścić schronisko, zostawiając je pod opieką Franciszka Gabrysia. Jeszcze tego samego roku Maria Krzeptowska wróciła i ,wraz z synami Andrzejem i Józefem, zamieszkała w Pięciu Stawach. Po górach chodziły oddziały partyzanckie, a mieszkańcy schroniska brali czynny udział w ruchu oporu. Schronisko szczęśliwie przetrwało czas wojny i okupacji i nagle w maju 1945 roku z niewiadomych przyczyn całkowicie spłonęło.

.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 4
Dzięki staraniom Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, w 1947 roku nad Małym Stawem stanął niewielki, drewniany budynek. Było to pierwsze w Tatrach odbudowane po wojnie schronisko, które funkcjonowało do 1954 roku. Teraz (od 1968 r) znajduje się tam strażniczówka Tatrzańskiego Parku Narodowego.
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 18
Pozostałością po dawnej gospodarce pasterskiej w dolinie, jest do dziś istniejący kamienny szałas, służący w przeszłości za schron dla wędrowców i pierwszych taterników. Rolę tę przestał pełnić w 1876 roku, kiedy z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego (TT) powstało nad Małym Stawem pierwsze pięciostawiańskie schronisko. Szałas widoczny jest dla osób wędrujących niebieskim szlakiem, w okolicy odbicia żółtego na Szpiglasową Przełęcz.
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 10
.

Schronisko Górskie PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich zostało ukończone w 1954 roku. Jest piątym schroniskiem turystycznym w Dolinie i pierwszym usytuowanym nad Przednim Stawem.

   Prężnie rozwijająca się turystyka w latach powojennych wykazała zapotrzebowanie na duże schronisko turystyczne w dolinie Pięciu Stawów Polskich. Istniejący dotychczas budynek położony nad Małym Stawem przetrwał wojnę i okupację. Niestety w 1945 roku na skutek pożaru, został całkowicie zniszczony. Na jego miejscu powstał w 1947 roku niewielkich rozmiarów obiekt, w minimalnym stopniu pokrywający zapotrzebowanie turystów. Dlatego w 1949 roku grupa architektów związanych z Tatrami i Zakopanem wystąpiła z inicjatywą wykonania nowego projektu. Zespołem przewodził profesor planowania przestrzennego Politechniki Warszawskiej Jan „Olaf” Chmielewski. Współprojektantami byli: Anna Górska, Gerard Ciołek, Jędrzej Czarniak, Jerzy Mokrzyński.

W 1954 roku ukończono budowę obecnego, piątego już z kolei schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Harmonijnie wkomponowany w krajobraz, kamienno-drewniany budynek stanął w zupełnie innym miejscu – nad północnym brzegiem Przedniego Stawu. Architektonicznie (wraz ze schroniskami na Polanie Chochołowskiej i na Hali Ornak) stanowi pierwszorzędne osiągnięcie powojennego budownictwa turystycznego. Powstało dzięki staraniom Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego (PTTK).

W marcu 1956 roku odbyła się oficjalna uroczystość otwarcia, a kierowniczką została Maria Krzeptowska – wieloletnia gospodyni poprzednich schronisk. Pomimo ogromnych trudności związanych z zaopatrzeniem schroniska (transport końmi, wnoszenie towaru na plecach) dzięki staraniom gospodarzy nigdy turystom niczego nie brakowało, a schronisko było (i jest!) znane z przyjaznej gościnności i domowej atmosfery. Odbywały się tu obozy sportowe (np. przygotowania do olimpiady w Meksyku), zawody narciarskie (w niedzielę Wielkanocną- bieg zjazdowy) i wiele innych imprez. W 1957 roku Andrzej Krzeptowski wraz z synem Józefem przejęli schronisko w Roztoce, a Maria z synem Andrzejem zostali w Pięciu Stawach. W 1973 roku kierownictwo objęli bracia Andrzej i Józef. Później schroniskiem zajmował się sam Andrzej. W 1998 dołączyła do niego córka Maria, a potem druga córka, Marta.

historia schroniska: http://piecstawow.pl/schronisko/historia-2/

 .

Ciekawostki z doliny:

- Siklawa – w odległości zaledwie dziesięciu minut od schroniska, wody z całej doliny, gromadzone w Wielkim Stawie spływają przez stawiarski próg, tworząc największy wodospad tatrzański – Siklawę (około 70 m. wysokości).

- Wielki Staw pieciostawiański jest najdłuższym (ok. 1 km ) i najgłębszym (ok. 80m) jeziorem tatrzańskim oraz drugim pod względem głębokości jeziorem w Polsce.

- Zadni Staw pięciostawiański jest najwyżej położonym jeziorem Polski (1890m npm)

- Stawy – Dolina Pięciu Stawów ma największą w Tatrach powierzchnię jezior.

-

.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 12
.
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 37
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 26
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 27
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 30
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 53
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 56
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 54
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 52
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 3
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 9
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 13
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 17
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 19
Widok na Kozi Wierch, schronisko, dolinę i Wielki Staw, ze szlaku na Szpiglasową Przełęcz. 
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 20
.
Wnętrze schroniska. Takie pustki i niesamowity klimat można poczuć na przełomie listopad/grudzień oraz luty/marzec
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 144
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 38
Tutaj nawet najprostsze śniadanie smakuje wybornie.
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 145
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 146
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 147
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 148
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 149
.
Przy schronisku i w jego najbliższym otoczeniu, często można spotkać lisa. Niestety, przyzwyczajony dokarmianiem przez turystów, staje się dla nich także niebezpieczny. Absolutnie nie wolno dokarmiać zwierząt w Tatrach.
.
zwierzęta w Tatrach 2
.
zwierzęta w Tatrach 3
.
Dolina Pięciu Stawów Polskich i najbliższa okolica schroniska.
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 21
Widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich, Próg Stawiarski i Dolinę Roztoki. Widok ze szlaku na Świstówkę
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 22
Widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich, Próg Stawiarski i Dolinę Roztoki. Widok ze szlaku na Krzyżne
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 23
Widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich z Gładkiej Przełęczy dostępnej od strony Słowackiej, podchodząc od Cichej Doliny. Na prawo Opalony Wierch, Miedziane i Szpiglasowa Przełęcz.
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 24
Widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich z niebieskiego szlaku na Świstówkę. W głębi Gładki Wierch i Gładka Przełęcz a całość tworzy tzw. Europejski "wododział"
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 25
Przedni Staw Polski i dach schroniska.
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 28
Widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich późną wiosną.
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 29
Mały Staw Polski i Opalony Wierch wczesną jesienią.
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 33
Widok na Dolinę Pięciu Stawów Polskich ze szlaku na Krzyżne. Na lewo trawersuje czarny szlak do schroniska a środkiem, przez Próg Stawiarski wiedzie zielony szlak obok Wodospadu Siklawa. W głębi Przedni Staw Polski oraz Wielki Staw Polski.
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 34
Widok na dolinę oraz niebieski szlak biegnący na Świstówkę, widziane z podejścia na Kozi Wierch. Jesień.
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 35
Wschód słońca widziany znad potoku wypływającego z Wielkiego Stawu.
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 36
Dolina w wersji zimowej.
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 55
Jesienny zachód słońca nad doliną
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 58
Gdy za oknem śnieg i mróz, w schronisku jest zawsze ciepło i przyjemnie.
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 63
Wiosna, gdy topniejące śniegi zaczynają odsłaniać zasypane schronisko.
.
Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich 65
Schronisko jest najlepszą bazą wypadową na legendarną Orlą Perć.
.
 Orla Perć
Królowa Tatr - Piękna i Bestia
 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 

testy sprzętu sportowego i outdoorowego
 
 

rower on tour

 
 

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

 

Visit Poland

 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

 

 

Underground in Europe

 

 Underground in Europe explore maps

 

 

Polecamy

 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
 
 Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 

najwyższe drzewa świata
 

najdłuższe mosty świata
 

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
 
 
hosting zapewnia
 
 
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 327 gości oraz 0 użytkowników.