Kozice

 
Jesienne liczenie kozic w Tatrach

Podczas dorocznego jesiennego liczenia populacji kozic, po polskiej stronie naliczono 421 sztuk, w tym 46 młodych, natomiast po słowackiej stronie Tatr naliczono 1010 osobników, w tym 75 młodych, urodzonych wiosną tego roku. Razem daje to 1431 sztuk wszystkich kozic po obu stronach granicy.
Jak powiedział Joseph Hybler, zoolog z Lasów Państwowych słowackiego TANAP (Tatrzański Park Narodowy). "Nie spodziewaliśmy się tak wysokiego wyniku. Po tegorocznym wiosennym liczeniu kozic stwierdziliśmy, że wiele z niech nie przeżyło poprzedniej zimy i populacja zmaleje, ale jesienna akcja nie potwierdziła tego. Podczas akcji były bardzo dobre warunki pogodowe, co miało wpływ na dokładne policzenie populacji”
W 2017 roku podczas jesiennej akcji naliczono 1263 sztuki tych chronionych zwierząt.
 
Kozica górska (Rupicapra rupicapra)

Spotkać je można wszędzie w Tatrach o każdej porze roku. W przeciwieństwie do pozostałych mieszkańców Tatr, kozice nie są bardzo płochliwe i często turystów nieomal ignorują a to stado kilkunastu sztuk spotkałem na środku szlaku przy podejściu na Beskid idąc ze Świnicy. Turyści robili sobie zdjęcia z pozującymi kozicami obok, dosłownie 3-4 metry.

"Zazwyczaj stadem kozic przewodzi najstarsza samica, stare kozły żyją przeważnie samotnie, przystają jednak do stada w okresie rui od listopada do końca grudnia. W czasie godów dochodzi do walki między Capami, które za pomocą mocnych, ostrych rogów toczą zwarcia i przetaczanie się po stoku.
"Jesień 2014r. łączna liczba dla całych Tatr to 1389 kozic, w tym 128 do jednego roku. Rekord z 2013r został pobity o ponad 200 sztuk.
Po stronie polskiej naliczono 371 kozic, w tym 44 koźląt do jednego roku, po stronie słowackiej – 1018 kozic, w tym 84 koźląt do jednego roku.

Polecamy najnowszą mapę legendarnego szlaku 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com