Lawiny w Tatrach

Lawiny w Tatrach

Lawiny w Tatrach


W Tatrach zapanowała prawdziwa zima a za nią zmieniły się warunki do wędrówek po szlakach. Teraz aby wyjść w Tatry należy zweryfikować swoje umiejętności oraz wyposażenie.
Szlaki jakie w lecie były terenem wręcz spacerowym, teraz mogą sprawiać sporo trudności a w wielu przypadkach także duże zagrożenie. Mowa tu o szlakach biegnących u podnóża stoków czy przecinające stoki o znacznej ekspozycji gdzie istnieje spore niebezpieczeństwo zejścia lawiny. Kolejnym zagrożeniem są nawisy śnieżne na ogół nie widoczne dla poruszających się po szlakach graniowych.
W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki. Z powodu silnego wiatru miejscami tworzą się duże zaspy, a przy graniach niebezpieczne nawisy śnieżne. Wejście na taki nawis może wywołać lawinę.

 

aktualnie

 

UWAGA!!! W Tatrach warunki skrajnie niebezpieczne. W związku z kolejnymi opadami śniegu wraz z silnym wiatrem, TOPR ogłosił 4 -WYSOKI! stopień zagrożenia lawinowego. Prosimy o zaniechanie jakiejkolwiek działalności górskiej. Lawiny mogą osiągać z pozoru bezpieczne dna dolin. Prosimy pamiętać, że w obecnych warunkach, oczekiwanie na pomoc w górach może się znacznie wydłużyć!!!


Komunikat TPN ‼️ Na wniosek Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - TOPR, z powodu wysokiego zagrożenia lawinowego (4 stopień!) szlaki turystyczne:
Palenica Białczańska - Morskie Oko
Wodogrzmoty Mickiewicza - Dolina Pięciu Stawów
SĄ ZAMKNIĘTE DO ODWOŁANIA!
‼️ Parkingi na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie są nieczynne, transport konny wstrzymany jest do odwołania. Do odwołania nie prowadzimy również sprzedaży biletów wstępu na teren TPN.
ODRADZAMY WSZELKIE WYJŚCIA W GÓRY!
Turysto! TPN stara się dostarczyć Ci informacje o warunkach na szlakach oraz o potencjalnych zagrożeniach. Zrób z nich użytek. Twoje bezpieczeństwo zależy od Ciebie i Twoich decyzji. Bądź rozważny. Dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków!

 


Czym są nawisy śnieżne wyjaśnia :
Nawis śnieżny – nagromadzenie śniegu występującego lokalnie na wierzchołkach i graniach górskich oraz na krawędziach przepaścistych stoków utworzone po ich zawietrznej stronie przez wiatr z zamiecią śnieżną. Zawirowanie powietrza tuż za krawędzią powoduje podcinanie nawisu od dołu, co sprawia, że przyjmuje on formę przewieszoną ponad przepaścią lub stromym stokiem. Nawisy z czasem pękają i niespodziewanie odpadają, mogą w ten sposób powodować lawiny, stanowią więc zagrożenie dla znajdujących się poniżej ludzi.
Do poruszania się powyżej górnej granicy lasu niezbędne są raki, czekan a sprzęt lawinowy, czyli sonda, łopatka i detektor lawinowy są wskazane. Wyjścia w wyższe partie Tatr wymagają dużego doświadczenia, umiejętności oceny zagrożeń w terenie oraz umiejętności posługiwania się sprzętem o jakim piszę.

Każdy powinien znać a najlepiej mieć wpisany w swoim telefonie numer alarmowy w górach bo nie wiadomo kiedy może się przydać. 
601 100 300


 
Zima w Tatrach weryfikuje wszystko a ignorantów srogo kara.


http://klubpodroznikow.com/images/stories/relacje/wiosenne%20lawiny/DSC_0268.JPG

 

 

Stopnie zagrożenia lawinowego

 

W Polsce obowiązuje 5-cio stopniowa tzw. europejska skala zagrożeń lawinowych.


http://lawiny.topr.pl/img/law/legend_pl.png


I STOPIEŃ - małe - nieznaczne zagrożenie lawinowe. Pokrywa śnieżna jest silnie związana (stabilna). Wyzwolenie lawiny jest mało prawdopodobne. Wyjątkowo lawiny mogą zejść formacjami wklęsłymi (żleby, jary, depresje), na skutek naruszenia pokrywy śnieżnej przez dużą grupę narciarzy czy turystów. W takim okresie panują bezpieczne warunki do uprawiania turystyki czy narciarstwa. Należy zachować ostrożność przy przekraczaniu formacji wklęsłych.
I stopień należy ogłaszać, gdy:
- Przez dłuższy czas brak jest świeżych opadów śniegu i silnych wiatrów:
- Panują w miarę jednorodne, niezbyt duże ujemne temperatury


http://lawiny.topr.pl/img/law/law01.jpg

 


II STOPIEŃ - umiarkowane zagrożenie lawinowe. Pokrywa śnieżna może być mało stabilna w formacjach wklęsłych (żleby, jary). Lawiny mogą schodzić samoistnie tylko w formacjach wklęsłych. Na stromych, trawiastych (głównie zawietrznych stokach) np. Pośredni Goryczkowy, istnieje możliwość zejścia lawin tylko w wyniku naruszenia pokrywy śnieżnej przez grupę narciarzy czy turystów. Panują bezpieczne warunki do uprawiania turystyki za wyjątkiem formacji wklęsłych. Należy zachować uwagę przy poruszaniu się po stromych stokach zwłaszcza po stronie zawietrznej.
II stopień należy ogłaszać, gdy:
- W ciągu ostatnich 3 dni przyrost pokrywy śnieżnej wynosi do  20 cm:
- Wiatr wieje z prędkością nie większą niż 5m/s;
- Temperatura w ciągu doby jest w miarę stabilna.


http://lawiny.topr.pl/img/law/law02.jpg

 


III STOPIEŃ - znaczne zagrożenie lawinowe. Pokrywa śnieżna jest słabo związana. Możliwe jest samoistne zejście lawin, oraz w wyniku naruszenia pokrywy śnieżnej przez samotnych turystów czy narciarzy. Bezpieczne warunki do uprawiania turystyki czy narciarstwa są tylko tam gdzie szlaki i nartostrady nie przecinają naturalnych torów lawinowych lub stromych stoków.
III stopień ogłasza się, gdy:
- W ciągu ostatnich 3 dni przyrost pokrywy śnieżnej wynosi do 40 cm (opad śniegu z wiatrem do 30 cm);
- Po opadach śniegu wieje wiatr z szybkością 10-15 m/s;
- Dochodzi do dość dużych dobowych wahań temperatury.


http://lawiny.topr.pl/img/law/law03.jpg

 


IV STOPIEŃ - duże zagrożenie lawinowe. Pokrywa śnieżna jest słabo związana na większości stromych stoków. Istnieje możliwość samoistnego zejścia lawin na większości stromych stoków. Istnieje możliwość samoistnego zejścia średnich i dużych lawin na stromych stokach. Na stokach o mniejszym nastromieniu istnieje możliwość zejścia lawin w wyniku naruszenia pokrywy śnieżnej przez pojedynczych narciarzy czy turystów.
IV stopień należy ogłaszać, gdy:
- W ciągu 3 dni pokrywa śnieżna wzrosła od 40 do 70 cm (wieje wiatr podczas opadu do 50 cm);
- Po opadach śniegu wiatr wieje z prędkością powyżej 20 m/s; - Dochodzi do znacznego ocieplenia.


http://lawiny.topr.pl/img/law/law04.jpg

 


V STOPIEŃ - bardzo duże zagrożenie - alarm lawinowy. Możliwość samoistnego zejścia wielu dużych lawin nawet na stokach o średnim nastromieniu.
V stopień ogłasza się, gdy:
- Wzrost pokrywy śnieżnej w ciągu ostatnich 3 dni wynosi 70 do 100 cm (przy opadzie z wiatrem 50-80 cm);
- Po odpadach śniegu wieje wiatr z prędkością powyżej 20m/s; - Dochodzi do gwałtownych zmian temperatury (głównie dużego ocieplenia)

 

http://lawiny.topr.pl/img/law/law05.jpg

 

Tabela stopni lawinowych na stronie TOPR

 
tabela
 
 
 
http://klubpodroznikow.com/images/stories/relacje/wiosenne%20lawiny/DSC_0283.JPG
 
 
 
Jak zapobiegać wypadkom lawinowym
Jeśli uprawiamy narciarstwo pozatrasowe, ski-alpinizm, czy zimową turystykę wysokogórską, należy przestrzegać pewnych reguł, które zwiększą szanse na uniknięcie wypadku lawinowego.
1. Przed wyjściem w góry należy zapoznać się z komunikatem lawinowym dla danego terenu.
2. Gdy nie mamy pewności co do zagrożeń lawinowych w danym terenie należy zapytać ratowników górskich, czy planowana przez nas trasa zjazdu czy wycieczki nie jest zagrożona zejściem lawin.
3. Należy stosować się do znaków lawinowych umieszczonych w terenie.
4. W góry nie należy wychodzić samotnie.
5. Wychodząc ze schroniska, stacji kolejki itp. należy włączyć "Piepsa" na nadawanie oraz sprawdzić jego poprawne działanie.
6. W miejscu zakwaterowania należy pozostawić informację o planowanej trasie zjazdu (wycieczki) i przewidywanej godzinie powrotu.
7. Jeśli mamy ze sobą telefon komórkowy należy wpisać numer alarmowy działającej na tym terenie służby ratowniczej, by w razie wypadku jak najszybciej o nim powiadomić ratowników.
8. Trasę zjazdu czy podejścia wybieramy tak, by być jak najmniej narażonym na zejście lawin.
9. Gdy musimy wejść, czy wjechać w teren zwiększonego ryzyka lawinowego należy robić to pojedynczo. Pozostali obserwują pokonującego niebezpieczny odcinek terenu.
10. Przed wejściem w taki teren należy odpiąć pas biodrowy plecaka, kijki trzymać luźno, tak by w razie porwania przez lawinę przedmioty te nie były dla nas kotwicą.
11. Należy podchodzić i zjeżdżać tym samym śladem zachowując stosowne odległości tak, by nadmiernie nie obciążać pokrywy śnieżnej.
12. Zjeżdżając należy wykonywać skręty o dużym promieniu, albowiem skręty krótkie bardziej obciążają pokrywę śnieżną.
13. Gdy nie mamy dużego doświadczenia w poruszaniu się w terenie poza trasami nie wchodźmy tam bez kogoś kto ma takie doświadczenie i jest w stanie zapewnić całej grupie bezpieczeństwo.
14. Gdy uważasz się już za lawinowego eksperta pamiętaj zawsze o tym że lawina nie wie, że jesteś ekspertem.
 
o lawinach autorstwa Adama Maraska (TOPR) można przeczytać także na stronie
http://www.imgw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=182&Itemid=206
 

 

http://drytooling.com.pl/images/artykuly/logo_topr.gif

601 100 300 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com