Państwowe Muzeum AUSCHWITZ-BIRKENAU

Państwowe Muzeum AUSCHWITZ-BIRKENAU

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu


  Były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady KL Auschwitz to jedno z najważniejszych miejsc pamięci na świecie. Utworzony przez niemieckich nazistów w 1940 roku, był największym ośrodkiem masowej eksterminacji podczas II wojny światowej. Dziś, jako muzeum i pomnik, upamiętnia miliony ofiar Holokaustu oraz przypomina o tragicznym dziedzictwie tego miejsca, ucząc o potrzebie szacunku, tolerancji i pokoju.

 
 


    Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoah. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy. Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy - od 1942 r. - stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.
 




Państwowe Muzeum Auschwitz

Co można zobaczyć

Dla właściwego zapoznania się z miejscem, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach i innych niezbędne jest odwiedzenie obu części byłego obozu - zarówno Auschwitz I jak i Auschwitz II-Birkenau. Na pobyt w Auschwitz należy poświęcić ok. 1,5 godz. i co najmniej drugie tyle na poznanie Birkenau.
Zwiedzającym są udostępnione tereny i większość obiektów byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz-II Birkenau. Część budynków jest wyłączona ze zwiedzania (m.in. tzw. bloki rezerwatowe, administracja, działy muzealne).
 
 
 
 
Na terenie obozu Auschwitz I naziści utworzyli pierwszy obóz dla mężczyzn i kobiet, tu miały miejsce pierwsze eksperymenty uśmiercania przy użyciu Cyklonu B, tu mordowali pierwsze masowe transporty Żydów, tu prowadzili pierwsze zbrodnicze eksperymenty na więźniach, tu wykonywali większość egzekucji przez rozstrzelanie, tutaj też mieścił się centralny areszt obozowy w bloku nr 11 dla więźniów z wszystkich części obozowego kompleksu, a także główna komendantura obozu i większość biur SS. Stąd władze obozowe kierowały dalszą rozbudową kompleksu obozowego.
 
 
 
 

W obozie Birkenau naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady, w których zamordowano około miliona Żydów. Birkenau był jednocześnie największym obozem koncentracyjnym (blisko 300 prymitywnych, w większości drewnianych baraków), w którym w 1944 r. przebywało ponad 100 tys. więźniów: Żydów, Polaków, Romów, i innych. Na blisko 200 ha zachowały się ruiny komór gazowych i miejsca wypełnione ludzkimi prochami, prymitywne baraki więźniarskie oraz kilometry obozowego ogrodzenia i dróg.
 
Osoby zainteresowane pogłębieniem wiedzy o KL Auschwitz mogą skorzystać z oferty wykładów, warsztatów i seminariów organizowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

 
 
 
 
 
zwiedzania dla odwiedzających indywidualnie

 
 
Wstęp na teren Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau jest bezpłatny. Przyjeżdżający w grupach zobowiązani są do zaangażowania przewodnika Muzeum.
• Odwiedzającym udostępniane są tereny i obiekty byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. Czas pobytu zależy od indywidualnych zainteresowań i potrzeb odwiedzających, jako minimum trzeba jednak przeznaczyć na zapoznanie się z terenem i ekspozycją w byłym obozie ok. 3,5 godz.
•  Fotografowanie i filmowanie na terenie Państwowego Muzeum  Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w celach prywatnych, bez użycia lamp błyskowych i statywów, jest dozwolone za wyjątkiem sali z włosami Ofiar (w bloku nr 4) oraz w podziemiach bloku nr 11. Warunkiem koniecznym jest użycie ich wyłącznie w przedsięwzięciach i projektach nie naruszających dobrego imienia ofiar KL Auschwitz.
 
 

 

 Muzeum zwiedzać można we wszystkie dni roku, oprócz 1 stycznia, 25 grudnia i w pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych. 

 
.
Muzeum położone jest na obrzeżach miasta Oświęcim przy drodze krajowej nr 933 (uwaga: wjazd na parking od ulicy St. Leszczyńskiej). Muzeum znajduje się też w odległości ok. 2 km od stacji kolejowej, skąd istnieje możliwość dojazdu komunikacją miejską.
 
 
 
 
Przemieszczenie się między Auschwitz i Birkenau
 
Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau położone są w odległości ok. 3,5 km od siebie. Pomiędzy obozami kursuje bezpłatny autobus z częstotliwością ok 15 minut.

 
 
 
 
Brama w Birkenau
 
 

Pomiędzy byłymi obozami co godzinę kursuje wahadłowy autobus. Odjazdy z b. obozu Auschwitz 30 minut po każdej pełnej godzinie. Odjazdy z b. obozu Birkenau o każdej pełnej godzinie. Przejazd jest darmowy. Autobus jeździ w okresie od 15 kwietnia do 31 października.

 

 

Pieszo
trzykilometrowy odcinek pomiędzy byłym obozami można pokonać pieszo (ulicami: Leszczyńskiej i Wyzwolenia), przechodząc przez teren przyobozowy, na którym w okresie okupacji znajdowały się niemieckie zakłady przemysłowe i warsztaty, magazyny, biura i zaplecze techniczne obozu, będące miejscami pracy i śmierci więźniów. Zachowały się tu pozostałości po kilku bocznicach kolejowych i rampach [link do Judenrampe], na które przywożono pociągi z ludźmi deportowanymi do obozu i gdzie esesmani dokonywali selekcji.
 
informacje pochodzą ze strony muzeum
 

 

Polecamy także zwiedzenie pozostałych Niemieckich obozów zagłady na terenie Polski:
 
 
 

Niemieckie obozy koncentracyjne w Polsce

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ściana straceń 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

opracowanie & foto:

Albin Marciniak
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]