Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 
Zakrzówek
 
Ósmy cud Polski
Jeszcze do niedawna krakowski Zakrzówek kojarzył się jedynie ze wspinaczką w Skałach Twardowskiego i klubowi płetwonurków, niedostępny dla mieszkańców Krakowa i turystów. Swoją popularność spacerów i weekendowych pikników zawdzięcza bliskości centrum miasta jak i niezwykłemu urokowi miejsca nad wodą w otoczeniu zieleni. Dawne wyrobisko zachwyca kolorami o każdej porze roku a teren wokoło ostoja wielu gatunków zwierząt i owadów, w tym gatunków rzadkich objętych ochroną. Niebawem wiele się zmieni, bo rusza inwestycja mająca na celu poprawę stanu terenu jak i bezpieczeństwa wypoczywających. Teren do tej pory całkowicie "dziki" zmieni swój charakter na bardziej dostępny dla wszystkich, nie tylko osób nurkujących ze sprzętem.
 
Uwaga, od 1 sierpnia 2019r cały teren został zamknięty i przekazany do dyspozycji firmie budowlanej. Inwestycja potrwa dwa lata i teren Zakrzkówka zostanie ponowny udostępniony w 2021 r.
 
 
Zakrzówek lato 1


Zakrzówek – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy VIII Dębniki. Dawna wieś włączona do Krakowa w 1909 jako X dzielnica katastralna. Pierwsze wzmianki o Zakrzówku pochodzą z 1238. W drugiej połowie XIX wieku zostały zbudowane tutaj umocnienia i koszary, które stanowiły część twierdzy Kraków.
 
Geneza nazwy
Jak głosi legenda, wśród okolicznych urwisk, mistrz Twardowski prowadził szkołę magii i czarnoksięstwa. Pewnego dnia, w wyniku eksplozji laboratorium, powstały skałki, które otrzymały jego imię. W rzeczywistości skałki te zaczęto łączyć z postacią Twardowskiego dopiero pod koniec XIX w., jako że w istocie Twardowski działał na terenie innych skałek – Krzemionek Podgórskich na Podgórzu i tam też była jego pracownia.

 
Zakrzówek lato 2
 
Nurkowanie :
Kamieniołom wapienny Zakrzówek zalany został w 1990r. składa się z dwóch zbiorników połączonych ze sobą, przesmykiem o szerokości ok. 25m. Zjazd do wody tylko jeden, do drugiego zbiornika też tylko jedno zejście. 
Nurkowanie wzdłuż wapiennych ścian schodzących do 10-15m, poniżej półka i następna ścianka lub "piarg" biegnący w dół.
Akwen udostępniony jest obecnie dla celów nurkowania; dzierżawi go Centrum Nurkowe Kraken. Podwodne atrakcje spoczywają na głębokości 7-21 metrów i obejmują m.in. dużego fiata, autobus, furgonetkę, łodzie oraz dawną przebieralnię robotników. Pod wodą znajduje się także granitowa tablica upamiętniająca Karola Wojtyłę, który pracował na terenie kamieniołomu podczas II wojny światowej.
Głębokość max. 32m ale od głębokości ok 25m (maj 2008) znajduje się czarna zawiesina, w której widoczność spada do ok 0,5-1m (przy latarce). Poziom od którego zaczyna się czarna zawiesina co roku obniża się, może za kilka lat i na 31m będzie czysto.
Termika podobnie jak w jeziorach, w okresie maja termoklina na ok 3m i do końca czerwca przemieszcza się do 7m. W zimie widoczność na Zakrzówku wynosi 10-15m, w lecie spada do ok. 3-8m (poniżej 10m jest lepsza nawet do 12m), najlepsza widoczność występuje w czerwcu oraz wrześniu.

Zakrzówek lato 3

W sąsiedztwie zalewu znajdują się grupy skałek i ścian skalnych, nazywane Skałkami Twardowskiego. Do 1990 roku były one eksploatowane jako wapienny kamieniołom.

DSC_0854-HDR(1)
Zakrzówek lato 4
 
Pod koniec lipca 2016r podpisano umowę, kończąc w ten sposób proces przejęcia terenu od prywatnego inwestora.
Cały teren Zakrzówka oraz Skałek Twardowskiego, należący obecnie do Krakowa, stanie się terenem rekreacyjnym dla jego mieszkańców.
 
W dniu 6 września 2016 roku ogłoszono wyniki konkursu na projekt studialny dla zagospodarowania terenu Zakrzówka.
Wybrano 4 spośród 34 nadesłanych prac. Po wielogodzinnych obradach Jury jednogłośnie zadecydowało o nie przyznaniu I nagrody.
 
 
OPIS pracy nr 1
Projekt został stworzony przez mieszkańców Krakowa oraz aktywnych użytkowników terenu Zakrzówka, dobrze znających jego obecny stan, zastosowanie i ogromny potencjał. Jest wizją przekształcenia przestrzeni, przy możliwie najmniejszej ingerencji w naturę. Główną myślą przewodnią było wydzielenie funkcji tak aby każdy mógł w sposób bezpieczny i spokojny używać terenów zielonych w określony sposób.
Projekt proponuje w pełni funkcjonalną bazę nurkową, wydzielone ścieżki rowerowe, tory rowerowe trialowe oddalone od ciągów pieszych, baseny sportowe oraz kąpieliska dla słabiej pływających i dzieci. Przewidziane są także dwa duże wybiegi dla psów, siłownie na wolnym powietrzu, plac zabaw i skatepark oraz duża koszona łąka dla aktywności takich jak slackline, frisbee, badminton, czy inne gry społeczne i rodzinne.  Punkty widokowe są lokowane w sposób zapewniający bezpieczeństwo także osobom wspinającym się a główne ciągi piesze są prowadzone z dala od skałek wspinaczkowych.
Dla amatorów pikników przewidziano placyki z grillami, stolikami i koszami na śmieci. Przy wejściach na teren parku zaprojektowano toalety i parkingi.
Dookoła jeziora biegnie ścieżka spacerowa z licznymi punktami widokowymi. W miejscu wyznaczonym przez zamawiającego znajduje się centrum edukacji ekologicznej – budynek wkopany w ziemię, tak aby jak najmniej ingerował w krajobraz. Forma basenów i plaży także wynika z aktualnego ukształtowania linii brzegowej. Wszystkie ścieżki są wykonane z naturalnych, lokalnych materiałów wodoprzepuszczalnych  a nad terenami szczególnie cennymi ekologicznie zamiast ścieżek przewidziano drewniane podesty.
W projekcie przewidziano szereg rozwiązań wykorzystania energii odnawialnej.
 
 
 
 Zakrzówek lato 5
 
Zakrzówek lato 6
 
 
Zakrzówek lato 7
 
Zakrzówek lato 8
 
Zakrzówek lato 9
wejście na teren bazy nurkowej
 
 
Zakrzówek lato 10
 
Zakrzówek lato 11
 
 


Zakrzówek i Skałki Twardowskiego 1.10.2016
Wyjątkowy urok tego miejsca, podkreślają kolory jesieni.
 
Zakówek jesień 1
 
Zakówek jesień 2
 
Zakówek jesień 3
 
Zakówek jesień 4
 
Zakówek jesień 5
 
Zakówek jesień 6
 
Zakówek jesień 7
 
Zakówek jesień 8
 
Zakówek jesień 9
 
Zakówek jesień 10
 
Zakówek jesień 11
 
Zakówek jesień 12
 
Zakówek jesień 13
 
Zakówek jesień 14
 
Zakówek jesień 15
 
Zakówek jesień 16
 
Zakówek jesień 17
 
Zakówek jesień 18
 
Zakówek jesień 19
 
Zakówek jesień 20
 
Zakówek jesień 21
 
Zakówek jesień 22
 
Zakówek jesień 23
 
Zakówek jesień 24
 
Zakówek jesień 25
 
Zakówek jesień 27
 
Zakówek jesień 28
 
  
 
Polska na weekend
Miejsca niezwykłe, szczególne, wyjątkowe, rekordowe i mało znane.
 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

 SERWIS POGODOWY

komunikaty GOPR, TOPR

 
komunikaty GOPR TOPR

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 

 
Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

aleja 2019

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 
Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie
 

szczyty pasm górskich w Polsce

 
niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 
najwyższe drzewa świata
 
najdłuższe mosty świata
 
najdziwniejsze budynki świata
 

Odwiedza nas 95 gości oraz 0 użytkowników.