Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
 Zagroda Maziarska w Łosiu
 
Zagroda Maziarska – co to takiego?
 
 
 
 
 
Od dwóch lat mieszkam w Beskidzie Niskim. Kraina ta zauroczyła mnie w zasadzie od pierwszego wejrzenia i jak to z zakochaniem bywa zadziało się z zaskoczenia. Dzikie góry, cichutko szemrzące potoki, niewielka ilość turystów, stare drewniane domy i niezwykle mili i ciekawi ludzie. To wszystko i wiele innych aspektów wpłynęło na decyzję o przeprowadzce właśnie tu a nie gdziekolwiek indziej. Wiele osób, które nas odwiedza pyta często „gdzie tu iść?” „co tu można zwiedzić?”. Istotnie Beskid Niski poza piękną dziką przyrodą, pustymi szlakami i starymi zabytkowymi cerkiewkami nie ma może w porównaniu z innymi regionami Polski do zaoferowania wielu atrakcji turystycznych, jednak jak ktoś dobrze poszuka to można znaleźć wiele unikatowych perełek i to nie tylko na skalę Polski ale i Europy.
 
 
 
 
źródło: http://marekowczarz.pl/
 
 
Jedną z nich jest bez wątpienia Zagroda Maziarska w Łosiu, która jest stosunkowo młodą atrakcją turystyczną bo została włączona do Muzeum Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach dopiero w 2009 roku, jednak zabudowania które ją tworzą pochodzą z końca XIX wieku i są przykładem typowego wielobudynkowego gospodarstwa łemkowskiego. A jak wiadomo Beskid Niski m.in. słynie z Łemkowszczyzny. Łosie – bo to w tej wiosce znajduje się Zagroda – jest na mapie Łemkowszczyzny miejscowością wyjątkową. Tutaj bowiem znajdowały się złoża ropy naftowej, którą czerpano z prymitywnych kopanek, co wpłynęło na rozwinięcie się handlu produktami ropopochodnymi, na czym w sposób niezwykły wzbogaciła się wieś. Początkowo mieszkańcy Łosia w procesie suchej destylacji odpadów sosnowych pozyskiwali maź do smarowania osi drewnianych wozów i inne produkty takie jak np. dziegieć. Łosianie zajmujący się produkcją i handlem mazią i innymi towarami ropopochodnymi nie tylko sprzedawali swoje wyroby lokalnie ale jeździli w trasy handlowe po całej Polsce i nie tylko. Docierali m.in. na Litwę, Ukrainę i do Rosji. Handlem trudniła się cała wieś. W 1934 roku z Łosia wyjechało 335 wozów maziarskich. Poszczególne rodziny maziarzy jeździły utartymi szlakami i nigdy nie wchodziły sobie w drogę. Trasy te oraz wiedza dotycząca pozyskiwania mazi były przekazywane z pokolenia na pokolenie.
 
 
 
 
Łosie w wyniku szybko i dobrze rozwijającego się handlu szybko stają się wyjątkową wsią na mapie regionu. Widać to choćby po architekturze. Za czasów ubogich chyży w sąsiednich wsiach, w Łosiu powstają duże drewniane wille, wybudowane zostają nawet dwa domy murowane. Domy mają pomieszczenia dla służby a także łazienki. Kobiety nie noszą się jak chłopki, zatrudniają guwernantki dla swoich dzieci. W ogóle kobiety z Łosia stają się atrakcyjnymi partiami dla wysoko postawionych urzędników z Gorlic a nawet z samego Krakowa, ale... panny wychodzą tylko za Łosian. Niestety imperium, które tak szybko zbudowali, tak samo szybko zniknie w cieniu wojny a potem wysiedleń podczas akcji Wisła.
 
 
 
 
 
 
Zagroda Maziarska w Łosiu to taki miniskansen, w którym można w sposób bardzo przyjemny i przystępny zapoznać się z historią maziarstwa we wsi Łosie. W Zagrodzie znajdują się trzy budynki: chyża z 1896 roku czyli łemkowski dom mieszkalny, budynek gospodarczy (stodoła) w której obecnie znajdują się dwie wozownie, boisko, w którym dawniej cepami młócone było zboże oraz stajnia z oborą. Nad wejściem do obory wisi krzyż, który miał chronić gospodarstwo przed bosorkami (wiedźmami) żeby nie odebrały mleka. Trzecim budynkiem był sypaniec czyli po polsku spichlerz z kamienną piwniczką. W spichlerzu obecnie znajduje się malutkie biuro Zagrody Maziarskiej, gdzie odbywają się liczne warsztaty dotyczące kultury i tradycji łemkowskich i nie tylko.
 
 
 
 
 
W sierpniu każdego roku w Zagrodzie można uczestniczyć w Święcie Maziarzy Łosiańskich, kiedy to odbywa się kiermasz rękodzieła okolicznych artystów i rzemieślników, występy folkowych zespołów, konkursy dla dzieci i młodzieży. Jest to święto nie tylko dla mieszkańców Łosia ale także dla ludności z sąsiednich wsi oraz bardzo ciekawa propozycja dla turystów, którzy także licznie odwiedzają wtedy Zagrodę. Dodatkowo Zagroda Maziarska usytuowana jest w bardzo ciekawym miejscu. Można ją sobie zaplanować jako punkt na trasie idąc z Klimkówki do Łosia przez zaporę, ścieżką edukacyjną. Po drodze można podziwiać wyjątkowej urody Pieniny Gorlickie i przełom rzeki Ropa. Do Zagrody również warto wybrać się na wycieczkę rowerową bowiem wąskie drogi Beskidu Niskiego sprzyjają tej formie spędzania wolnego czasu. Jak już dotrzecie do Zagrody Maziarskiej warto zwiedzić to miejsce w towarzystwie jednej z przemiłych przewodniczek, które opowiadają o dawnych czasach z humorem i zaangażowaniem. O każdej porze roku miejsce to dodatkowo cieszy jeszcze swoim otoczeniem. Dookoła piękne i dostojne góry, które szczególnie jesienią zapierają dech w piersiach i zaspokoją nawet najbardziej wybredne gusta.
 
 
 
 
 
Byłam w Zagrodzie Maziarskiej już wiele razy, jednak za każdym razem wizyta w tym miejscu daje mi wiele radości i niejako przenosi w czasie i przestrzeni. Kameralność tego miejsca sprawia, że czuję się tutaj trochę jak z wizytą u cioci na wsi, która ma zawsze coś ciekawego do pokazania, do opowiedzenia. Wśród eksponatów za każdym razem odnajduję kawałek historii nie tylko tego miejsca ale i całej Polski. Z opowieści wiem, że rodziny byłych maziarzy, które rozpierzchły się nieco po kraju i świecie, przyjeżdżają tu często szukać korzeni, swoich przodków i informacji o nich. Dla każdego to miejsce ma wyjątkową wartość i wierzę, że wizyta w Zagrodzie będzie niezapomnianą bo wyjątkową chwilą we wspomnieniach każdego z nas.
 
 
 
 
„Zagroda Maziarska” w Łosiu
38-312 Ropa, Łosie 34
tel. 18 35 34 363
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zwiedzanie: dnie powszednie od 10 do 18, sobota od 9 do 16, niedziela od 9 do 15
Dzień wstępu wolnego: czwartek
 
Autorka: Marlena Pachla
Marlena Pachla - z wykształcenia kulturoznawca, doświadczenie zawodowe ma jednak mocno zróżnicowane, od kelnerki w restauracji, przez agencję reklamową, agencję PR`ową, przez sprzątaczkę aż po warszawski Teatr Konsekwentny (obecnie WARSawy), gdzie zajmowała się prawie wszystkim ale głównie promocją i PR`em. Wszelkie doświadczenia życiowe, przyjaźnie i pasje zaprowadziły ją w końcu do miejsca, o którym marzyła od zawsze czyli na wieś. Od niedawna mieszka bowiem w Beskidzie Niskim, gdzie wraz z mężem prowadzi malutką agroturystykę "Nasza Polana". Jest miłośniczka podróży, wypraw górskich i rowerowych, ale także wszelako pojętej kultury. Od wielu lat prowadzi bloga www.naszapolana.blogspot.com
 
 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 

testy sprzętu sportowego i outdoorowego
 
 

rower on tour

 
 

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
 
 
rowerowe testy porady wycieczki
 

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

 

Visit Poland

 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

 

 

Underground in Europe

 

 Underground in Europe explore maps

 

 

Polecamy

 
NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA TURYSTYCZNE W POLSCE
 
 NAJPIĘKNIEJSZE PODZIEMIA
 
 
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
 
Zamki i Pałace w Polsce polecane do zwiedzania
 
 ZAMKI W POLSCE baner
 

Obiekty UNESCO w Polsce

 
 
 Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 

najwyższe drzewa świata
 

najdłuższe mosty świata
 

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
 
 
hosting zapewnia
 
 
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 293 gości oraz 0 użytkowników.