obostrzenia covidowe w Dubaju

obostrzenia covidowe w Dubaju

Marek Podraza

 

OBOSTRZENIA POLSKA VS. DUBAJ 



Jak zapewne wiecie kilka dni temu wróciliśmy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Postanowiliśmy przygotować krótkie porównanie tego, jak prezentuje się sytuacja pandemiczna nad Wisłą, a jak w krainie szejków - ze szczególnym uwzględnieniem obowiązujących tam obostrzeń .

Nie chcemy oceniać decyzji rządu, naszym zadaniem jest krótka, a zarazem rzeczowa analiza, na podstawie której każdy z Was będzie mógł wyrobić sobie własne zdanie. My zaprezentujemy również i swoje. Zajrzyjmy zatem na całkiem inny kontynent, miejsce położone ponad 4200 km od naszego kraju i zobaczmy jak wygląda pandemia po dubajsku.

POLSKA: 37,97 mln mieszkańców
Nowe przypadki zakażeń (24.02): 12 147 osób
EMIRATY ARABSKIE: 9,63 mln mieszkańców
Nowe przypadki zakażeń (24.02): 3102 osób

 

obostrzenia covidowe w Dubaju 8

 

 

1) MASECZKI

Temat, który w ostatnim czasie wzbudza w Polsce dość duże emocje.. W największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich maseczki są obowiązkowe. Dopuszczalne są jedynie maseczki chirurgiczne. Kara za ich brak to uwaga - w przeliczeniu na złotówki ok. 3000 zł. Maseczka ma zakrywać usta i nos - jeśli tak się nie dzieje, zapewne za chwilę ktoś zwróci nam uwagę. Są trzy wyjątki, kiedy można je ściągnąć: gdy jesteśmy na basenie, na plaży albo w restauracji..

Ale jak to: W RESTAURACJI 

I tu moi drodzy przechodzi do meritum..

2) RESTAURACJE

W Dubaju wszystkie restauracje są otwarte - oczywiście zgodnie z rządowymi wskazaniami, dot. pandemii. Przed wejściem należy zdezynfekować dłonie, czasem zostanie zmierzona nam temperatura, trzeba pamiętać o zachowaniu odległości, a samą maseczkę ściągamy dopiero przy stoliku, po czym możemy już spokojnie dokonać zamówienia. Ok, żeby nie było tak kolorowo - lokale mogą być otwarte maksymalnie do 1 w nocy..

 

3) HOTELE

Kolejne zaskoczenie - wszystkie hotele pracują normalnie. W częściach wspólnych należy pamiętać o maseczce (założonej również i na nos), w każdym razie obiekty te tylko czekają na turystów, również i tych zagranicznych.

Ale jak to: ZAGRANICZNI TURYŚCI

Idziemy dalej

 

obostrzenia covidowe w Dubaju 6

 



4. PRZYLOT DO DUBAJU

Jeśli nie jesteś obywatelem ZEA, w ciągu 72h przed przylotem musisz wykonać test PCR na obecność koronawirusa. Tyle i aż tyle. Po jego wykonaniu, śmiało możesz wejść na pokład samolotu. Po wylądowaniu zapewne zadziwi Cię kilkaset stanowisk do testowania. Nic w tym dziwnego - lotnisko w Dubaju jest 3. największym portem lotniczym na świecie i pomimo pandemii nie zamarło, pracuje dalej i możemy stąd dolecieć praktycznie na wszystkie kontynenty. Btw. - linie Emirates są jednymi z największych na świecie - zamknięcie lotniska byłoby strzałem w stopę dla tego kraju, stąd też polityka "Przyleć ale z testem". Po co więc te kilkaset stanowisk? Są kraje, którym władze ZEA pod kątem służby zdrowia po prostu nie ufają - wtedy testują ich na miejsc. Można? Można!

 

5. TRANSPORT PUBLICZNY

Metro, autobusy, transport wodny - wszystko funkcjonuje bez zarzutów, należy pamiętać jedynie o maseczkach (założonych również na nos) i dystansie.

6. GALERIE HANDLOWE

Uwaga, zaskoczenie - pracują normalnie. Po co zamykać coś, co przynosi państwu dochód, tym bardziej jeśli w oparciu o konkretne wytyczne można dochowywać względnego bezpieczeństwa. Jeśli boisz się większych skupisk - są zakupy online - tu działają one bardzo dobrze

7. BASENY, SIŁOWNIE

Człowieku, sport to zdrowie - ćwicz ile chcesz ale dezynfekuj po sobie urządzenia i oczywiście pamiętaj o limitach - wszyscy na raz nie wejdziecie. To chyba nic trudnego

8. WYCIĄGI

Część z Was wie, reszcie przypomnę. W Dubaju, w galerii Mall of the Emirates, funkcjonuje najdłuższy na świecie sztuczny wyciąg i uwaga czeka on na miłośników zimowego szaleństwa - tak na pustyni jest to możliwe, a w Polsce jak było sami wiecie..

9. TESTY PCR - KOSZT

To zadziwiło nas najbardziej - otóż w Dubaju ceny testów PCR zaczynają się od ok. 85 zł, w Polsce jest to min. 350-450 zł. Usługa jest ta sama - zarobki w krajach różne.. Wynik przychodzi na aplikację, zainstalowaną na telefonie w ciągu 24-48 h. Skąd taka różnica? To już pytanie nie do mnie.

 

obostrzenia covidowe w Dubaju 3

 

W drodze powrotnej na lotnisko jechaliśmy taksówką - wiózł nas ok. 30-letni Shahin, pochodzący z Bangladeszu, mieszkający od 10 lat w Dubaju.. Nawiązaliśmy z nim krótką rozmowę:

- Shahin, dlaczego u Was wszystko jest otwarte - restauracje, hotele, siłownie?

Shahin nieco zdziwiony pytaniem, lekko się zmarszczył i odparł:
- My żyjemy z turystów, dlaczego mamy z tego rezygnować? I tak jest ich mniej, przez co mniej zarabiamy. Wiesz, to wszystko jest powiązane: nie ma turystów, nie zarabiają hotele; nie zarabiają hotele, nie zarabiają restauracje, gdyby wszystko było zamknięte nie zarobimy i my - taksówkarze. Tak to działa.

 

obostrzenia covidowe w Dubaju 7



Dokładnie - TAK TO DZIAŁA

I żeby nie było. Dubaj i Emiraty bardzo odpowiedzialnie podchodzą do tematu koronawirusa - testowanie jest powszechne, a pod kątem szczepień, znacznie wyprzedają Polskę... Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara ok. 50 tys. zł, a za organizację domówki - uwaga - 10 tys. zł

Wróćmy na sam początek:

 POLSKA: 37,97 mln mieszkańców
Nowe przypadki zakażeń (24.02): 12 147 osób

 EMIRATY ARABSKIE: 9,63 mln mieszkańców
Nowe przypadki zakażeń (24.02): 3102 osób

Porównując wskaźnik zakażeń i liczbę mieszkańców w Polsce, do tego w ZEA, otrzymujemy praktycznie ten sam wynik...

Na sam koniec ciekawostka
PKB na 1 mieszkańca:

 Zjednoczony Emiraty Arabskie - 38 436 USD
 Polska - 15 629 USD

Który kraj stać bardziej na zamykanie gospodarki?

No właśnie...

A który to robi?

 

opracowanie&foto: Marek Podraza

https://www.facebook.com/wczterystronyswiata/

 

obostrzenia covidowe w Dubaju 2

 

obostrzenia covidowe w Dubaju 4

 

obostrzenia covidowe w Dubaju 5

 

obostrzenia covidowe w Dubaju 9

 

obostrzenia covidowe w Dubaju 10

 

obostrzenia covidowe w Dubaju 11

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com