Co warto wiedzieć przed wyprawą na Zanzibar?

Co warto wiedzieć przed wyprawą na Zanzibar?

 

   Zanzibar, największa wyspa Tanzanii, cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów. Pogoda na Zanzibarze oraz piękno Oceanu Indyjskiego sprawiają, że wyspa coraz częściej staje się celem wypraw. Co warto wiedzieć przed wycieczką do dalekiego Zanzibaru?

 

zanzibar

 

Jeszcze jakiś czas temu Zanzibar zdawał się być odległą i niemalże nieosiągalną wyspą. Dziś jest częstym celem podróży zarówno w celach wypoczynkowych, jak i w celach poznawczych. Niezależnie od oczekiwań wobec wycieczki, przed wyjazdem warto znać parę faktów, które ułatwią i uprzyjemnią pobyt na tanzańskiej wyspie, a może nawet pomogą uniknąć nieprzyjemności.

 

Pogoda na Zanzibarze

Pogoda na Zanzibarze (https://travelers.pl/pogoda-zanzibar) jest idealna dla osób, które lubią podróżować poza okresem polskich wakacji. Klimat Zanzibaru może okazać się dla polskich turystów zaskakujący, ponieważ czerwiec, lipiec i sierpień to miesiące… najzimniejsze na wyspie. Dlatego jeśli preferujesz wysokie temperatury, zaleca się wybrać najcieplejsze miesiące, czyli: luty, marzec i grudzień. Ciepłej wody można oczekiwać dopiero w marcu. Jak widać, pogoda na Zanzibarze jest wręcz stworzona dla osób, które preferują urlopy poza okresem letnim, ale lubią na wczasach wygrzewać się w słońcu.

 

Wymogi formalne przed wyjazdem

Wyjazd na Zanzibar nie wymaga żadnych szczepień, jednak warto zaszczepić się na żółtaczkę i tężec, a także skonsultować się z lekarzem. By wyprawa na Zanzibar doszła do skutku, konieczne jest posiadanie paszportu ważnego przez co najmniej 6 miesięcy od czasu wyjazdu z Tanzanii oraz wizy. Wizę można uzyskać przez Internet lub na przejściu granicznym (na lotnisku). W przypadku wizy uzyskanej na lotnisku jest ona ważna przez 90 dni i kosztuje 50 USD.

 

Transport na Zanzibarze

Transport na Zanzibarze obejmuje busy, taksówki, można też wynająć samochód. Przy ostatniej opcji warto pamiętać, że w Tanzanii obowiązuje ruch lewostronny, a w mieście można jeździć najszybciej 40 km/h. Wielu osobom opcja samodzielnego podróżowania wynajętym samochodem może wydawać się atrakcyjna, jednak minusem takiego wyboru na Zanzibarze jest policja. Kontrole są bardzo częste, a policja często oczekuje po prostu „łapówki”. Taksówki są wygodne, choć drogie. Rozpoznaje się je dzięki czerwonym tablicom rejestracyjnym.

Zdecydowanie najciekawszym i najbardziej związanym z zanzibarską kulturą środkiem transportu są publiczne autobusy zwane „dala-dala”. Nie wszystkim się podobają. Nie mają przystanków, rozkładów jazdy, czasami nie wiadomo nawet komu i ile zapłacić. Na szybie zawsze widnieje nazwa miejscowości, w której kierunku bus się udaje. Może nie jest to najwygodniejsza forma transportu, z pewnością jednak jest to niezapomniana atrakcja dająca poznać Zanzibar od środka.

 

Historia i ludność

Pierwszymi Europejczykami na Zanzibarze byli Portugalczycy, którzy znaleźli się tam, szukając drogi morskiej do Indii. Jednak już wcześniej, w XVI wieku, na Zanzibar przybyli Arabowie. Pierwotnie wyspa była zamieszkiwana przez plemiona afrykańskie. Aktualnie Zanzibar jest częścią Tanzanii, ale cieszy się sporą autonomią. Ze względu na swoja historię zanzibarskie społeczeństwo jest bardzo zróżnicowane etnicznie. Językiem urzędowym pozostają języki: suahili i angielski. Lokalna ludność na co dzień używa dialektu zwanego Unguja.

 

Ważne informacje dla turystów

  1. Walutą Zanzibaru jest szyling tanzański, ale dolary są powszechnie akceptowane. 43 dolary to równowartość 100000 szylingów
  2. Należy pamiętać, że Zanzibar jest krajem muzułmańskim i trzeba uszanować kulturę tamtejszej ludności. Plażowe stroje są dopuszczalne jedynie na plażach lub na terenie hotelu. Zwiedzając wyspę w takim stroju można spodziewać się kary finansowej
  3. Zanzibarskie gniazdka elektryczne wyglądają inaczej niż polskie. Warto mieć przejściówkę z 3 bolcami
  4. Mieszkańcy wyspy są bardzo mili i uprzejmi, jednak lepiej nie zostawiać cennych rzeczy bez opieki
  5. Pamiętaj, by kupując coś, najpierw ustalić cenę
  6. Przydatne przy kąpielach morskich będzie obuwie ochronne – jeżowce są bardzo często spotykane
  7. Często spotykane są też jaszczurki. Nie warto się ich bać. Są niegroźne, a nawet pożyteczne.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com