Łaziska Górne 10 września 2011
Organizatorem Łaziskiego Festiwalu Górskiego "Pod górę" jest Miejski Dom Kultury w Łaziskach Górnych. Impreza ta została powołana do życia w celu promocji wszelkich form aktywności turystycznej - głównie górskiej, ale także podróży w szerokim tego słowa znaczeniu. Poprzez spotkania z ciekawymi ludźmi, zarówno światowej sławy gwiazdami, jak i tymi mniej znanymi, chcemy inspirować ludzi do własnych wypraw i przygód.
Festiwal podzielony będzie na cztery bloki tematyczne - blok podróżniczy, blok skiturowy, blok wspinaczkowy i blok gór wysokich. Staraliśmy się zaprosić dla Was zarówno gwiazdy światowej sławy, jak i młode pokolenie, może jeszcze nie tak znane, ale z wieloma ciekawymi historiami. Zwieńczeniem całego dnia będzie koncert folkowej grupy Bartnitzky (bardziej znany pod starą nazwą - Folkoperacja)
- Blok gór wysokich
- Ryszard Pawłowski
- Marcin Niedziółka
- Blok podróżniczy
- Małgorzata Drewa
- Arek "Antek" Mytko
- Blok skiturowy
- Marcin "Kwaśny" i Maciek "Peregrin"
- Blok wspinaczkowy
- Adam Pustelnik
- Zespół Bartnitzky (eks Folkoperacja)
Ryszard Pawłowski – polski taternik, alpinista i himalaista, również instruktor i przewodnik górski. Z wykształcenia inżynier elektryk.
Uczestnik ponad stu wypraw w góry świata, trzykrotny zdobywca Everestu (dokonał tego jako pierwszy z Polaków), członek The Explorers Club. 24 października 1989 był partnerem Jerzego Kukuczki w jego ostatniej wspinaczce na południowej ścianie Lhotse, podczas której (wskutek pęknięcia liny) Kukuczka spadł w przepaść i poniósł śmierć.
Młodość spędził w Rypinie, w wieku 14 lat wyjechał do szkoły, na Śląsk. Po skończeniu nauki w technikum rozpoczął pracę na kopalni. W międzyczasie studiował wieczorowo na Politechnice Śląskiej. Ma dwoje dzieci – syna Marcina i córkę Martę.
W środowisku wspinaczy nazywany "Napałem". Wzięło się to prawdopodobnie stąd, iż w młodości nie mógł poświęcić zbyt wiele czasu na wspinaczkę – jednocześnie pracował i studiował. Gdy w końcu udało mu się wyjechać w góry, wspinał się nawet w trudnych warunkach (np. w deszczu). Sam pisze w książce Smak gór: „Rzucałem się na góry, jak głodny na jedzenie”.
Marcin Niedziółka - ukończona podróż dookoła świata w wieku 21 lat. Od tamtego momentu żyje od podróży do wyprawy. Prelegent wielu festiwali podróżniczych, pilot i autor wypraw do Nepalu, Amazonii i Kaukazu. Uczestnik i prowadzący wypraw w Himalaje, Kaukaz, Alpy i Amazonii. Lecz najbardziej pochłonął go Nepal, gdzie niebawem pewnie wróci. Będą informacje praktyczne, jak zorganizować sobie tani przelot np. za 700zl w jedną stronę? Jak zorganizować odpowiednie pozwolenia, i jakie bedą nam potrzebne?Przygotowanie logistyczne wyprawy na miejscu w określone rejony. Jak zorganizować to wszystko z małym zasobem portfela. Dlaczego pytanie "po co Ty to robisz?" zawsze jest momentem przełomowym jego wypraw? Wyrusza gdzie się tylko da spędzając przynajmniej kilka miesięcy w roku na wyjazdach. Gość podróżniczych audycji radiowych. Finalista konkursów fotograficznych i podróżniczych. Instruktor snowboardu.
Jego prelekcja będzie przekrojem przez wszystkie wyprawy do tego miejsca, w tamte góry lecz i nie tylko góry. Będzie to opowieść o poznawaniu samego siebie, m.in. o 40 dniowej wędrówce po górach samemu. Walce ze zmęczeniem, pogodą, mrozem, samotnością, tęsknotą i z 30 kilowym plecakiem.
Małgorzata Drewa - polonistka, podróżniczka, stypendystka indonezyjskiego programu Darmasiswa, którego celem jest propagowanie języka i kultury indonezyjskiej na świecie. Rzuciła wszystko, aby spędzić rok w Indonezji. Podczas swojego pobytu zwiedziła 13 z tysięcy wysp, przemierzała indonezyjską dżunglę, odwiedzała wioski łowców głów a w ramach odpoczynku relaksowała się na balijskich plażach. Przyjedzie do nas, aż z pomorza, aby opowiedzieć o swojej niesamowitej przygodzie
Arek "Antek" Mytko - sportowiec o wielkiej pasji do sportów ekstremalnych. Za swoją niezwykłą wyprawę "Patagoński Triatlon" został nagrodzony najbardziej prestiżową nagrodą "Kolos" za Wyczyn Roku 2009. Wyprawę tą zrealizował w okresie zimy, trawersując Patagonię w pojedynkę:
- na rowerze - 2000 km
- na nartach poprzez Patagoński Lądolód - 350 km
- kajakiem poprzez cieśninę Magellana i kanał Beagla - 500 km
- W 2006 roku przepłynął kajakiem piątą z największych rzek świata - Rio Parana. Wyprawa ta zajęła mu 43 dni podczas których przemierzył 2000 km począwszy od Iguazu aż do Buenos Aires.
- W 2005 spędził zimę na Ziemi Ognistej w Argentynie zdobywając 12 lodowych szczytów samotnie, takich jak: Monte Olivia, Cerro Bonete czy Monte Alvear.
- Zdobył samotnie szczyt Ben Nevis jego północna ścianą oraz wiele innych szczytów w Szkockich górach.
- Eksplorował Patagoński Lądolód oraz wspinał się na okoliczne szczyty, takie jak: Gorra Blanca, Cerro Guillomet, Cerro Poincenot i wiele innych.
- Zdobył wiele wielowyciągowych ścian drogami tradycyjnymi i sportowymi za 7b w Meksyku, Brazylii i Polsce.
Marcin "Kwaśny" i Maciek "Peregrin" - dwójka zakręconych chłopaków z Milo, którzy przedstawiają zdecydowanie luzackie i nie do końca konwencjonalne podejście do narciarstwa. Dojeżdżanie pod linie zjazdu na rowerze czy hulajnodze to dla nich nic nowego! Tym razem duch przygody zaniósł ich w bardzo egzotyczne tereny - do Libanu. Ich prelekcja to zadziwiające połączenie świata arabskiego z pięknymi terenami skiturowymi.
Adam Pustelnik - 29 lat, absolwent Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, mieszka w Łodzi z narzeczoną i dwoma psami. Wspina się od lat… wielu i robi to na pewno lepiej niż pisze teksty. Zawód: szkolenia do pracy na wysokości, szkolenia i treningi wspinaczkowe, routesetter, prelegent i tłumacz, a jeśli tylko dostanie propozycję to chętnie zatańczy z „gwiazdami”.
Najlepsze osiągnięcie we wspinaczce sportowej to „Action Directe”. pierwsza na świecie droga o trudnościach 9a. Realizuje się również na drogach wielowyciągowych o charakterze sportowym, powtórzenie m.in. Silbergeier 8b+ w Ratikonie w Szwajcarii. Wspinał się na wielkich ścianach w dolinie Yosemite, dolinach Ak- Su i Kara- Su w Kirgistanie, w Górach Karakorum w dolinie Charakusia w Pakistanie oraz w Patagonii w rejonie Fitz Roya. Powtarzał już istniejące drogi, jak i prowadził nowe linie na niezdobytych szczytach. Działa również przy organizacji pucharów świata we wspinaczce sportowej w roli szefa układaczy dróg.
Wielokrotnie nominowany do „Jedynki” nagrody środowisk wspinaczkowych – jedynej tego typu nagrody w Polsce. Nagrodzony wspólnie z bratem Pawłem za przejścia w Kirgistanie wyróżnieniem w kategorii alpinizm podczas Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów Kolosy w roku 2007. Laureat nagrody im. Andrzeja Zawady w roku 2007.
Bartnitzky - projekt muzyczny, który dojrzewał przez parę ostatnich lat. Jest to zespół, którego muzyka po pierwszych taktach zostaje głęboko uszach i sercu. Połączenie rożnych gatunków muzycznych takich jak rock, pop, Funk i folk w efekcie powoduje Power muzyczny. Członkowie zespołu to wykształceni muzycy, którzy dobierali się od dłuższego czasu i zgrali się perfekcyjnie, co słychać i widać na koncertach.
Skład zespołu:
- Bogdan Bartnicki - wokal, skrzypce
- Piotr Kohut - perkusja, vokal, teksty
- Wojtek Zubrzycki - gitara
- Martin Wałach - gitara basowa
- Sebastian Kret - gitara
Miasto położone jest w południowej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, 18 km od stolicy woj. śląskiego. Jest jednym z mniejszych miast województwa śląskiego. Położenie geograficzne miasta wyznaczają współrzędne 50 stopni, 7 minut i 50 stopni, 10 minut szerokości geograficznej północnej oraz 18 stopni, 49 minut i 18 stopni, 54 minuty długości geograficznej wschodniej. Miasto zajmuje powierzchnię 20,2 km2, rozciągłość miasta w kierunku południkowym wynosi 5,5 km, a w kierunku równoleżnikowym 5,8 km. Jego kształt przypomina literę W.
Powierzchnia terenu jest wyraźnie zróżnicowana, przeważają liczne doliny i pagórki. Są także nowe, powstałe w ciągu dziesięcioleci formy ukształtowania powierzchni, takie jak: hałdy, ugięcia terenu, leje, które są wynikiem działalności przemysłu. W związku z tym z całego terenu miasta wyraźnie oddzielają się jednostki strukturalne. znacząco różniące się od siebie funkcjonalnością, tj. zabudową mieszkalną i zlokalizowanym przemysłem, tworząc tym samym dzielnice miasta: Łaziska Górne-Centrum, Łaziska Średnie, Łaziska Dolne, Brada oraz Kopanina.
Łaziska Górne są dobrze skomunikowane z centrum Górnego Śląska - Katowicami. Można do nas dojechać autobusem MZK Tychy numer 29 lub pociągiem relacji Katowice - Rybnik. Dla osób zmotoryzowanych polecamy drogę numer 81.
strona festiwalu:
http://pod-gore.pl/