Festiwal Górski Lądek Zdrój

Festiwal Górski Lądek Zdrój

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady - Lądek Zdrój

Największy Festiwal Górski na świecie odbywa się w Polsce.

 

   Pasjonaci górscy których w Polsce z roku na rok przybywa, mają okazję do wspólnego świętowania i celebrowania 4 wyjątkowych dni. Niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku u stóp Gór Złotych, dawniej znana jako uzdrowisko a od kilkunastu lat jako stolica ludzi gór. Lądek-Zdrój niestety nie leczy jak na uzdrowisko przystało, ale wręcz wzmacnia uzależnienie od gór. To objawia się głównie podczas ostatniego dnia i rozjazdów uczestników w różne zakątki Polski i Europy. Od tego momentu rozpoczyna się odliczanie do kolejnej edycji festiwalu. Cóż jest takiego wyjątkowego w Lądku-Zdrój ? Z lądeckim festiwalem jest jak z miłością do gór: tym którzy chodzą po górach tłumaczyć tego nie trzeba a tym którzy tego nie rozumieją, muszą osobiście tego spróbować.

 

   Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady to najstarsze i największe wydarzenie Ludzi Gór. To właśnie w Lądku-Zdroju po raz pierwszy spotkali się pasjonaci, aby – wtedy jeszcze pod nazwą Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady – rozmawiać, oglądać i wsłuchiwać się w rozmaite opowieści. Od pierwszej edycji Festiwalu wiele się zmieniło – każda edycja przynosi zmiany, modyfikacje. Wszystko po to by wydarzenie było za każdym razem ciekawsze i różniło się od tego, co już było. To także jedyne miejsce poza Alpami, w którym odbywała się ceremonia wręczenia prestiżowej nagrody, jaką są Złote Czekany.

 

 a Festiwal Ladek Zdroj 2019 foto Albin Marciniak 12

 

 

  

27. edycja Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju 8-11.09.2022

 

   27 edycja największej górskiej imprezy w Polsce i jednej z największych w Europie i na świecie (nigdzie nie stwierdzono większej)  – Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady – odbędzie się tradycyjnie we wrześniu w Lądku-Zdroju. Wydarzenie potrwa cztery dni w trakcie których nie zabraknie wrażeń, emocji i pięknych wspomnień.

 

 

 
a Festiwal Ladek Zdroj 2019 foto Albin Marciniak 5
 
Zbigniew Piotrowicz twórca festiwalu i Maciej Sokołowski, kontynuator - obecny dyrektor festiwalu

 

 

 

Rokrocznie ważnym punktem programu jest Festiwal Filmów Górskich, podczas którego zobaczymy kilkadziesiąt tytułów zgłoszonych i zakwalifikowanych do konkursu filmowego. W czasie gali zwieńczającej Festiwal poznamy zwycięzców spośród kilku kategorii oraz zdobywców Grand Prix. Właśnie podczas Festiwalu gros filmów ma swoją premierę, a Lądecki Festiwal pozostaje ich wyłącznym dystrybutorem w kraju. Dla widzów przygotowane są 4 sale oraz ponad 3200 miejsc siedzących.
 
Kolejnym stałym i istotnym punktem programu jest Festiwal Literatury Górskiej. Poranne rozmowy na trawie, wspólne czytanie, spotkania autorskie oraz jako wisienka na torcie – gala ogólnopolskiego konkursu książkowego to tylko niektóre z nich. Dla tych, którzy chcą zasilić swoje biblioteczki, co roku zorganizowane są festiwalową księgarnię. Ci, którzy odwiedzali festiwal w poprzednich latach wiedzą, że można tam spotkać również autorów książek, z którymi warto zamienić słowo lub po prostu – poprosić o dedykację.
 

Program Festiwalu wypełniają również prelekcje wybitnych światowych himalaistów, alpinistów i wspinaczy. Dotychczasowi goście to m.in. Alex Txikon, Piotr Pustelnik, Krzysztof Wielicki, Adam Bielecki, Ryszard Pawłowski, Janusz Gołąb, Dariusz Załuski, Élisabeth Revol, Cedar Wright, Alex Honnold, Adam Ondra, Wojciech Kurtyka, Simone Moro, Denis Urubko, Kurt Diemberger.

 

Festiwal to również warsztaty i wiedza praktyczna – planowane jest kilkadziesiąt warsztatów z tematyki górskiej, m.in. warsztaty wspinaczkowe, sprzętowe, pierwszej pomocy, zachowań w górach, suplementacji czy dobrego przygotowania do bezpiecznych, górskich wędrówek. Również dzieci i młodzież będą mogły zdobyć wiedzę podczas niezwykle ciekawych Warsztatów Młodego Podróżnika, obejmujących wiedzę teoretyczną i praktyczną.

 

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój 27

 

 

 

Podczas Festiwalu Górskiego odbędą się zawody sportowe, m.in. biegi, zawody wspinaczkowe czy speleomistrzostwa Polski w technikach jaskiniowych.

Na pewno nie będzie można narzekać na nudę i brak aktywności. Dla uczestników festiwalu przygotowano 5 wycieczek na szczyty zaliczające się do Korony Gór Polski. Każdego roku wycieczki prowadzą znane osobistości świata gór, jak np. Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik, Adam Bielecki czy Piotr Hercog.

 

Ważną częścią Festiwalu są też wystawy – podróżnicy i artyści, czasem też podróżnicy-artyści, prezentują zdjęcia ze swoich wypraw. To piękne wernisaże, które oglądając, skłaniają do refleksji i pokazują niezwykłe ujęcia pięknych, często dzikich i tajemniczych miejsc.

 

Czy na Festiwalu jest miejsce na dobrą muzykę i koncerty? Oczywiście! Na festiwalowej scenie gościły także gwiazdy, jak np. Nosowska, Lao Che, Fish&Emade, Strachy na Lachy, Łąki Łan czy Grubson. Również w tym roku scena festiwalowa przyciągnie do Lądka tych, którzy cenią dobre imprezy.

 

 

 

 

 

Ramowy program Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju 

 www.festiwalgorski.pl

 

 

 

https://www.festiwalgorski.pl/wp-content/uploads/2022/06/mapaogolna4-1024x1024.jpg

 

 

 

tak bywało w latach poprzednich ...

 

a Festiwal Ladek Zdroj 2019 foto Albin Marciniak 11
 
Krzysztof Wielicki ze Złotym Czekanem za całokształt osiągnięć górskich - 2019r.
 
 
 
a Festiwal Ladek Zdroj 2019 foto Albin Marciniak 13
 
Nagrodzeni Złotymi Czekanami oraz ich rodziny.
Od prawej Piotr Dróżdż dzięki któremu gala Złotych Czekanów odbywała się w Polsce oraz Maciej Sokołowski, dyrektor festiwalu. Rok 2019.

 

 
a Festiwal Ladek Zdroj 2019 foto Albin Marciniak 6
 
benefis Dariusza Załuskiego na 60 urodziny
 
 
a Festiwal Ladek Zdroj 2019 foto Albin Marciniak 3
 
Krzysztof Wielicki i Darek Załuski

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój zespół na K2 5

 Denis Urubko i Adam Bielecki

 

 Festiwal Górski Lądek Zdrój 21

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój zespół na K2 2

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój 2

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój 1

 

 

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady Lądek Zdrój 8

 

 

 Festiwal Górski Lądek Zdrój zespół na K2 8

 

 

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady Lądek Zdrój 7

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój zespół na K2 4 

 

 

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady Lądek Zdrój 4

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój 5

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój 6

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój 7

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój 8

Anna Milewska

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój 9

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój 10

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój 16

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój 18

Anna Czerwińska

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój 20

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój 22

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój 23

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój 25

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój Andrzej Bargiel 1

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój Denis Urubko 2

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój 11

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój 24

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój 27

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój zespół na K2 3

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój zespół na K2 5

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój zespół na K2 6

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój zespół na K2 1

 

 

Festiwal Górski Lądek Zdrój zespół na K2 7

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com