Festiwal Moc Gór w Zakopanem

Festiwal Moc Gór w Zakopanem

Festiwal Moc Gór w Zakopanem

23-25 czerwca 2023

 

TAKIEJ IMPREZY W ZAKOPANEM JESZCZE NIE BYŁO!


   Jeśli Zakopane kojarzy się wam głównie nieprzebranym tłumem na Krupówkach, a Tatry z kolejką turystów chcących dotrzeć na szczyt Giewontu i żadna z tych perspektyw nie wydaje wam się kusząca, to mamy dla Was dobrą wiadomość. W Zakopanem niebawem odbędzie się impreza, która pokaże Wam miasto i Tatry z innej, mniej znanej strony i pozwoli poczuć się – niemal dosłownie – jak odkrywca.

 

Monika WItkowska na szczycie K2


Mowa o kolejnej, już 19 edycji Festiwalu Moc Gór. Tegoroczny festiwal jest inny niż wszystkie podobne imprezy. Gdzieżby indziej niż w stolicy Polskich Tatr mogło się takie wydarzenie odbyć. Szykuje się więc uczta dla wszystkich, dla których góry to coś więcej niż najpopularniejsze szlaki. Dla tych co mają w sobie chęć przeżycia przygody i chcą zakosztować czegoś niepospolitego. Organizatorzy bowiem zadbali o to, żeby to co zdarzy się w ostatni weekend czerwca, było niepowtarzalne i wyjątkowe.


Trzonem festiwalu jest tradycyjnie międzynarodowy konkurs filmowy, do którego w tym roku zgłoszono ponad 100 filmów. Przez trzy festiwalowe dni w zakopiańskim kinie „Sokół” będzie można oglądać blisko dwadzieścia, najlepszych jakie powstały w ostatnim roku, obrazów zakwalifikowanych do konkursu. Kamera zabierze Was tak odległe miejsca jak mroźne krajobrazy Islandii i Himalajów czy pełną niezwykłych kolorów Afrykę. Będą też nasze własne, tatrzańskie akcenty. Większość filmów będzie można zobaczyć na dużym, kinowym ekranie tylko podczas festiwalu, a dla amatorów górskiego kina to nie lada gratka.

 

Krzysztof Wielicki


Piątkowy i sobotni wieczór w zakopiańskim kinie Sokół wypełnią spotkania ze znakomitościami górskiego świata. Na scenie, niemal wprost z Himalajów pojawią się Bartek Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira, którzy niedawno w znakomitym stylu zdobyli Dhaulagiri i Annapurnę, a Bartek z obu zjechał na nartach. Bartek podąża śladami Andrzeja Bargiela, bo w zeszłym roku zjechał z Broad Peaku i Gasherbum i ma już na koncie cztery zjazdy z ośmiotysięczników – a to na pewno nie koniec jego ambicji. Posłuchamy też o spektakularnych akcjach ratunkowych w górach najwyższych, o których opowiedzą doświadczeni himalaiści, którzy niejednokrotnie znajdowali się w centrum takich wydarzeń – Piotr Pustelnik (trzeci po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim Polak, który zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników) i Piotr Snopczyński – oraz Mariusz Hatala, który wspomni niedawne wydarzenia na Annapurnie, kiedy z Adamem Bieleckim przeprowadzili niezwykle trudną i zakończoną sukcesem akcję ratowania wspinacza z Indii.

 

Bartek Ziemski szykuje narty do zjazdu ze szczytu

 


Piątek upłynie pod znakiem silnych kobiet, bo tych w górach zawsze było pod dostatkiem. Posłuchamy rozmów z olimpijką, wielokrotną mistrzynią i rekordzistką świata we wspinaczce na czas – Aleksandrą Mirosław, a także dwoma paniami, które realizują swoje ambicje na największych skalnych ścianach: Karoliną Ośką i Olą Taistrą.


Okazją do poznania niezliczonych tatrzańskich anegdot będzie także piątkowa premiera książki prawdziwej zakopiańskiej legendy – Apoloniusza Rajwy, a w sobotę będzie można posłuchać opowieści z pierwszej ręki spod jednej z najsłynniejszych gór świata, K2, którą w zeszłym roku, jako druga Polka w historii (po Wandzie Rutkiewicz) zdobyła Monika Witkowska.

 

 

Tym co zakopiański festiwal odróżnia od wielu innych podobnych imprez są niepowtarzalne wycieczki. Będzie można więc wybrać się w Tatry w towarzystwie prawdziwych legend himalaizmu – Krzysztofa Wielickiego i Ryszarda Pawłowskiego, którzy po drodze z pewnością podzielą się fascynującymi opowieściami z niezliczonych wypraw w najwyższe góry świata, których brali udział. Dokonania Krzysztofa Wielickiego, choć większość miała miejsce w latach 80., do dzisiaj są jednymi z najważniejszych w historii himalaizmu (wystarczy wspomnieć pierwsze w historii zimowe wejście na Mount Everest czy rekordowo szybkie samotne zdobycie Broad Peaku). Ryszard Pawłowski jest z kolei rekordzistą jeśli chodzi o ilość wejść na najwyższą górę świata, a tego ile razy stanął na innych szczytach Korony Ziemi jak Kilimanjaro, Denali czy Aconcagua nie sposób zliczyć.

 

 


Wyjścia w góry poprowadzą także druga Polka na K2, Monika Witkowska czy najpopularniejszy w Polsce górski youtuber – Maciek Piera, znany także jako „Szczytomaniak”, który opowie o mrocznych tajemnicach tatrzańskiego pasma Czerwonych Wierchów gdzie zabierze Was na wycieczkę.

Po raz pierwszy w historii festiwalu wyjątkowe aktywności przygotowano także we współpracy z Muzeum Tatrzańskim, Tatrzańskim Parkiem Narodowym oraz Polskimi Kolejami Linowymi. Wjazd kolejką na Kasprowy Wierch na poranne bezkrwawe „safari”, czy opowieści o tajemnicach Morskiego Oka, to atrakcje, które są dostępne tylko podczas festiwalu.

 

 

Ponieważ ilość uczestników każdego wyjścia jest ograniczona, radzimy spieszyć się z rezerwacją miejsca. Kolejna okazja może bowiem zdarzyć się dopiero za rok! W czasie festiwalowego weekendu odbędą się także zajęcia w ramach Akademii Górskiej PZU, w ramach których doświadczeni instruktorzy i przewodnicy wysokogórscy będą wyjaśniać kwestie związane z bezpieczeństwem w górach – to zaś, nawet dla doświadczonych turystów, jest cenną wiedzą.

Jeśli planujecie tego lata wypad do Zakopanego, to ostatni weekend czerwca jest najlepszym na to terminem. Atrakcje, które czekają podczas 19. Festiwalu Moc Gór, są absolutnie unikatowe i na pewno warto tak zaplanować urlop, żeby choć jeden z trzech festiwalowych dni spędzić pod Tatrami.
Szczegóły na www.mocgor.pl

 

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]