Festiwal przygody

 

 
III Festiwal Podróżniczy "Strefa Przygody"
Miejski Ośrodek Kultury
w Olsztynie
zaprasza

III Strefa Przygody 2010

20 sierpnia (piątek)

godz. 22.00- otwarcie festiwalu, projekcja w kinie samochodowym, plac przy al. Piłsudskiego, projekcja filmu „Wszystko za życie” (tytuł oryginału ’Into The Wild’, 135 min reż Sean Penn)

 

 

21 sierpnia (sobota) „Podróż do wnętrza Ziemi” (dzień zainspirowany książką Juliusza Verne’a; spotkania z archeologami i paleoarcheologami oraz z kulturą krajów pustynnych)

Od godz. 10 do 19.00
- festyn orientalny na Rynku Starego Miasta: stoiska orientalne , festyn „Pszczoła i Miód”, książki podróżnicze, stanowisko archeologów (animacje dla dzieci) , szisza bar, stanowisko JuraParku  z Solca Kujawskiego (animacje dla dzieci), rzeźby dinozaurów, taniec brzucha, tatuaż etniczny, etc.

Na scenie staromiejskiej:

- konkursy

- koncerty (zespół Binge, Jahiar i Goście, Orient Express Orkiestra)

-„Maroko – fabryka skamieniałości” – krótki film i pokaz multimedialny . O wyprawach do Maroka opowie Piotr Menducki, członek JuraPark Explorer Teamu

- „Palmyra, Królowa Pustyni”  -prezentacja Aleksandry Kubiak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego

- wirujący derwisz

-  „Skamieniały las” – krótki film i pokaz multimedialny

 

godz 20.00- 22.00- Amfiteatr

koncert zespołu Al- Yaman (Czechy) oraz spotkanie z Marcinem Kydryńskim dotyczące fotografii w podróży (połączone z prezentacją zdjęć z czasów współpracy z National Geographic, oraz fotografii zrobionych podczas Fotoekspedycji  Nikona w Wietnamie)

 

22 sierpnia (niedziela) Dzień na kółkach
Od godz. 11.00 - spotkania z podróżnikami  na scenie staromiejskiej
1)      Andrzej Kraszewski „Indie dla początkujących”
- z wykształcenia hydrobiolog, nauczyciel języka niemieckiego, pilot i przewodnik turystyczny pokaże jak zorganizować wyprawę. Zabierze nas w podróż po Indiach południowych- zobaczymy rezydencje maharadżów, miejsca medytacji,  plantacje herbaty i kardamonu, urzekną nas niepowtarzalne zapachy i kolory, ostra kuchnia z curry we roli głównej… Przyszli globtroterzy- zobaczcie jak należy wykonać pierwsze kroki w świecie podróżników i przygód.
2)      Artur Lorenz  „Rowerem z Polski do Dakaru”
- student AWF w Poznaniu.  Pierwsza podróż rowerowa na przylądek Nordkapp w Norwegii w 2006 roku sprawiła, że podróżowanie stało się dla niego czymś więcej niż pasją. W Olsztynie przedstawi swoją wyprawę rowerem z Polski do Dakaru. "/…/Mając w perspektywie trzy miesiące pedałowania przez alpejskie przełęcze, Pireneje, spaloną słońcem Hiszpanię, Marokański Atlas, a na koniec setki kilometrów monotonnego, pustynnego krajobrazu wydawał mi się to szmat czasu. Dakar był abstrakcją majaczącą gdzieś na horyzoncie wyobraźni. Gdy na liczniku zaczęły wskakiwać pierwsze kilometry zostałem porwany przez nurt przygody, a czas przestał mieć znaczenie /…/" Artur Lorenc www.loorenc.pl

3)      Tomasz Nasiółkowski  „523 dni wokół Azji „– podróż autostopem dookoła Azji
- 29 lat, urodził się w Wałbrzychu, do Wrocławia trafił na studia, gdzie poznał Emilię. Wybrał geografię, bo zawsze kochał góry. Z wykształcenia meteorolog, zajmuje się też przewodnictwem górskim w Sudetach.  W Olsztynie zabierze nas w "523 dni wokół Azji", podróż autostopem w dzikie zakątki Azji. Inicjatorką wyprawy była absolwentka geografii na Uniwersytecie Wrocławskim, Emilia Maciejczyk. Dolnoślązacy po skończeniu studiów geograficznych spakowali plecaki i przemierzyli 100 tys. km przez 40 krajów, w przeciągu 1,5 rocznej podróży. Dzięki poruszaniu się autostopem oraz korzystaniu z klubów Couch Surfing oraz Hospitality Club, poznali życie i kulturę lokalnych ludzi.

4)      Rowerowa Rodzinka Kitlińskich "Armenia na składakach"
- RowerowaRodzinka została powołana 1 czerwca 2002 roku przez Justynę i Remigiusza Kitlińskich. Tym razem rodzinka uda się do Armenii- pierwszego chrześcijańskiego kraju na świecie. Państwo Kitlińscy podróżować będą ze swą 4-letnią córeczką, która zwykle jeździ w przyczepce rowerowej. Ale ta wyprawa będzie składała się z najróżniejszych form komunikacji: od samolotu, pociągu, metra i autobusów, po popularne w Armenii marszrutki. W realizacji tej przedziwnej kombinacji mają pomóc nietypowe rowery swissbike, składane niczym szwajcarski scyzoryk stąd tytuł prezentacji "Armenia na składakach".

5)      Marek Niedźwiecki „Australia okiem Niedźwiedzia”
- ur. 24 marca 1954 w Sieradzu - polski dziennikarz muzyczny, wieloletni prezenter Programu III Polskiego Radia, w którym w latach 1982-2007 prowadził m.in. Listę Przebojów Programu III. Był pomysłodawcą audycji Top Wszech Czasów. Pracę w radiu zaczął od Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej, podczas studiów na Politechnice Łódzkiej. Potem w Radiu Łódź. Do Trójki trafił w 1981. Rok później zaczął prowadzić Listę Przebojów Programu III. Oprócz Listy prowadził tam audycje z cyklu Zapraszamy do Trójki, W tonacji Trójki, Markomanię. W telewizji MTV Classic prowadził Listę Wszech Czasów. W telewizji cyklicznie po raz pierwszy pojawił się w programie "102". Później, przez kilka lat prowadził w TVP2 program Wzrockowa Lista Przebojów. Jest pomysłodawcą serii płytowej Smooth Jazz Cafe, na której prezentuje smooth jazz, okazjonalnie współpracuje z prasą muzyczną. W grudniu 2007 przeszedł do Radia Złote Przeboje. Prowadził Listę Przebojów Marka Niedźwieckiego, audycję Złote, słodsze, najsłodsze oraz Top Wszech Czasów. Od kwietnia 2010 znów w Trójce. Za wybitne osiągnięcia twórcze dla radia publicznego wyróżniony Złotym Mikrofonem - nagrodą Polskiego Radia.

6)      Anna Grebieniow  „Rowerem przez Saharę Libijską”
- z wykształcenia przyrodnik, z zamiłowania fotografik (również 3D), z przeznaczenia podróżnik. Organizatorka wielu wypraw na wschód (m.in. rajdów konnych przez Mongolię, studenckich wypraw naukowych do Mongolii, Chin i Laosu i innych wypraw w nieznane po Azji). Uczestniczka wyprawy żaglowozem przez pustynię Gobi w Olsztynie opowie o swojej wyprawie rowerem przez Saharę Libijską.
 
7)      Asia i Edi Pyrek - "Indonezja - bogowie, ofiary i megality" - podroż na Jawę, Bali i Sumbę
- podróżnicy, autorzy filmów i programów turystycznych (TVP i Discovery), autorzy książek podróżniczych (ostatnio współpracują na stałe z National Geographic), w wolnym czasie zajmują sie szkoleniami, pracą z ludźmi i wszystkim co w danym momencie przyjdzie im do głowy - ze szczególnym uwzględnieniem ich syna Mateusza. W Olsztynie podróżnicy opowiedzą o wyprawie na Jawę, Bali i Sumbę.


„Podróże” spektakl-  Teatru Dźwięku z Biskupca

Konkursy na scenie

 

Ponadto pokaz rowerów z muzeum rowerów w Gołębiu,   przejażdżki i nauka jazdy na segway’ach i wheelsurfie, pokazy akrobacji rowerowych

 

Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty nawigacji i warsztaty przewidywania pogody przygotowane przez Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie oraz wystawy:

Galeria Amfilada MOK- „Afryka”- fotografie, filmy, stroje, biżuteria, broń biała, rzeźby, instrumenty muzyczne, ozdoby – zobacz jaka jest współczesna Afryka  (wystawa ze zbiorów Muzeum Misyjno- Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie )

- wernisaż 5 sierpnia (czwartek) o godz 18.00. Wystawa trwać będzie do 3 października.

Galeria Spichlerz MOK- „Warmińska Amazonia”  - wystawa  fotograficzna dwóch olsztyńskich fotografów Wojciecha Lisińskiego i Zbigniewa Nurzyńskiego, która pokazuje, że Warmia może być równie tajemnicza i zjawiskowa, jak daleka Amazonia.

- wernisaż 6 sierpnia (piątek) o godz 18.00. Wystawa trwać będzie do 7 września.

Galeria Rynek MOK- wystawa  skamieniałości i minerałów m.in. apofyllity i stylbity z Indii, vanadynity, cerusyty, baryty z Maroka, malachity z Konga, szczątki kostne dinozaurów, tropy dinozaurów, kości ssaków epoki lodowcowej, skamieniałe ryby z Libanu, amonity jurajskie z Niemiec, dewońskie i kambryjskie trylobity z Maroka i wiele innych (wystawa ze zbiorów JuraPark w Solcu Kujawskim)

- wystawa 21 i 22 sierpnia.W tym roku w "Strefie Przygody" znajdą się Asia i Edi Pyrek podróżnicy, autorzy filmów, książek i programów turystycznych, współpracujący z National Geographic oraz radiowcy Marek Niedźwiecki i Marcin Kydryński.  III Festiwal Podróżniczy "Strefa Przygody" to m.in.: przygodowe kino samochodowe, "Podróż do wnętrza Ziemi" z archeologami i paleoarcheologami, a także festyn orientalny na Starym Mieście. Trzy dni wypełni zabawa dla młodszych i starszych i przeżycia czasem ekstremalne. Będzie można pomknąć na segway'u czy wheelsurfie, nauczyć się przepowiadać pogodę i stanąć oko w oko z dinozaurem. Goście festiwalu, globtroterzy z całej Polski, zabiorą nas w podróż dookoła Azji, pokażą jak można podróżować z dziećmi i zaprezentują uroki podróży na dwóch kółkach. Impreza, organizowana przez Miejski Ośrodek Kultury, skierowana jest do ludzi ciekawych świata i aktywnych, dla których podróżowanie i poznawanie  kultur, smaków i widoków jest sposobem na życie. To przecież TY!

 Zrób krok i znajdź się w Strefie Przygody

zapraszamy


Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com