Miejski Ośrodek Kultury
w Olsztynie
zaprasza
III Strefa Przygody 2010
20 sierpnia (piątek)
godz. 22.00- otwarcie festiwalu, projekcja w kinie samochodowym, plac przy al. Piłsudskiego, projekcja filmu „Wszystko za życie” (tytuł oryginału ’Into The Wild’, 135 min reż Sean Penn)
21 sierpnia (sobota) „Podróż do wnętrza Ziemi” (dzień zainspirowany książką Juliusza Verne’a; spotkania z archeologami i paleoarcheologami oraz z kulturą krajów pustynnych)
Od godz. 10 do 19.00
- festyn orientalny na Rynku Starego Miasta: stoiska orientalne , festyn „Pszczoła i Miód”, książki podróżnicze, stanowisko archeologów (animacje dla dzieci) , szisza bar, stanowisko JuraParku z Solca Kujawskiego (animacje dla dzieci), rzeźby dinozaurów, taniec brzucha, tatuaż etniczny, etc.
Na scenie staromiejskiej:
- konkursy
- koncerty (zespół Binge, Jahiar i Goście, Orient Express Orkiestra)
-„Maroko – fabryka skamieniałości” – krótki film i pokaz multimedialny . O wyprawach do Maroka opowie Piotr Menducki, członek JuraPark Explorer Teamu
- „Palmyra, Królowa Pustyni” -prezentacja Aleksandry Kubiak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego
- wirujący derwisz
- „Skamieniały las” – krótki film i pokaz multimedialny
godz 20.00- 22.00- Amfiteatr
koncert zespołu Al- Yaman (Czechy) oraz spotkanie z Marcinem Kydryńskim dotyczące fotografii w podróży (połączone z prezentacją zdjęć z czasów współpracy z National Geographic, oraz fotografii zrobionych podczas Fotoekspedycji Nikona w Wietnamie)
- 29 lat, urodził się w Wałbrzychu, do Wrocławia trafił na studia, gdzie poznał Emilię. Wybrał geografię, bo zawsze kochał góry. Z wykształcenia meteorolog, zajmuje się też przewodnictwem górskim w Sudetach. W Olsztynie zabierze nas w "523 dni wokół Azji", podróż autostopem w dzikie zakątki Azji. Inicjatorką wyprawy była absolwentka geografii na Uniwersytecie Wrocławskim, Emilia Maciejczyk. Dolnoślązacy po skończeniu studiów geograficznych spakowali plecaki i przemierzyli 100 tys. km przez 40 krajów, w przeciągu 1,5 rocznej podróży. Dzięki poruszaniu się autostopem oraz korzystaniu z klubów Couch Surfing oraz Hospitality Club, poznali życie i kulturę lokalnych ludzi.
- RowerowaRodzinka została powołana 1 czerwca 2002 roku przez Justynę i Remigiusza Kitlińskich. Tym razem rodzinka uda się do Armenii- pierwszego chrześcijańskiego kraju na świecie. Państwo Kitlińscy podróżować będą ze swą 4-letnią córeczką, która zwykle jeździ w przyczepce rowerowej. Ale ta wyprawa będzie składała się z najróżniejszych form komunikacji: od samolotu, pociągu, metra i autobusów, po popularne w Armenii marszrutki. W realizacji tej przedziwnej kombinacji mają pomóc nietypowe rowery swissbike, składane niczym szwajcarski scyzoryk stąd tytuł prezentacji "Armenia na składakach".
- ur. 24 marca 1954 w Sieradzu - polski dziennikarz muzyczny, wieloletni prezenter Programu III Polskiego Radia, w którym w latach 1982-2007 prowadził m.in. Listę Przebojów Programu III. Był pomysłodawcą audycji Top Wszech Czasów. Pracę w radiu zaczął od Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej, podczas studiów na Politechnice Łódzkiej. Potem w Radiu Łódź. Do Trójki trafił w 1981. Rok później zaczął prowadzić Listę Przebojów Programu III. Oprócz Listy prowadził tam audycje z cyklu Zapraszamy do Trójki, W tonacji Trójki, Markomanię. W telewizji MTV Classic prowadził Listę Wszech Czasów. W telewizji cyklicznie po raz pierwszy pojawił się w programie "102". Później, przez kilka lat prowadził w TVP2 program Wzrockowa Lista Przebojów. Jest pomysłodawcą serii płytowej Smooth Jazz Cafe, na której prezentuje smooth jazz, okazjonalnie współpracuje z prasą muzyczną. W grudniu 2007 przeszedł do Radia Złote Przeboje. Prowadził Listę Przebojów Marka Niedźwieckiego, audycję Złote, słodsze, najsłodsze oraz Top Wszech Czasów. Od kwietnia 2010 znów w Trójce. Za wybitne osiągnięcia twórcze dla radia publicznego wyróżniony Złotym Mikrofonem - nagrodą Polskiego Radia.
- podróżnicy, autorzy filmów i programów turystycznych (TVP i Discovery), autorzy książek podróżniczych (ostatnio współpracują na stałe z National Geographic), w wolnym czasie zajmują sie szkoleniami, pracą z ludźmi i wszystkim co w danym momencie przyjdzie im do głowy - ze szczególnym uwzględnieniem ich syna Mateusza. W Olsztynie podróżnicy opowiedzą o wyprawie na Jawę, Bali i Sumbę.
Konkursy na scenie
Ponadto pokaz rowerów z muzeum rowerów w Gołębiu, przejażdżki i nauka jazdy na segway’ach i wheelsurfie, pokazy akrobacji rowerowych
Festiwalowi towarzyszyć będą warsztaty nawigacji i warsztaty przewidywania pogody przygotowane przez Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie oraz wystawy:
Galeria Amfilada MOK- „Afryka”- fotografie, filmy, stroje, biżuteria, broń biała, rzeźby, instrumenty muzyczne, ozdoby – zobacz jaka jest współczesna Afryka (wystawa ze zbiorów Muzeum Misyjno- Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie )
- wernisaż 5 sierpnia (czwartek) o godz 18.00. Wystawa trwać będzie do 3 października.
Galeria Spichlerz MOK- „Warmińska Amazonia” - wystawa fotograficzna dwóch olsztyńskich fotografów Wojciecha Lisińskiego i Zbigniewa Nurzyńskiego, która pokazuje, że Warmia może być równie tajemnicza i zjawiskowa, jak daleka Amazonia.
- wernisaż 6 sierpnia (piątek) o godz 18.00. Wystawa trwać będzie do 7 września.
Galeria Rynek MOK- wystawa skamieniałości i minerałów m.in. apofyllity i stylbity z Indii, vanadynity, cerusyty, baryty z Maroka, malachity z Konga, szczątki kostne dinozaurów, tropy dinozaurów, kości ssaków epoki lodowcowej, skamieniałe ryby z Libanu, amonity jurajskie z Niemiec, dewońskie i kambryjskie trylobity z Maroka i wiele innych (wystawa ze zbiorów JuraPark w Solcu Kujawskim)
- wystawa 21 i 22 sierpnia.
zapraszamy