Oblężenie Malborka

Oblężenie Malborka

 

Gorący lipiec 1410 roku. Po wielkim zwycięstwie wojsk polsko-litewskich nad siłami Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie na polach Grunwaldu, armia pod wodzą Władysława Jagiełły udaje się ku Malborkowi, by zdobyć stolicę Państwa Krzyżackiego...

 

 

alt


 

Klub Podróżników "Śródziemie" jako patron medialny Roku Grunwaldzkiego na Zamku w Malborku
uczestniczył w tym niesamowitym wydarzeniu jakim bez wątpienia była inscenizacja
 
"Oblężenie Malborka 2010"

Jednocześnie jesteśmy dumni z możliwości czynnego uczestnictwa w tak doniosłym wydarzeniu jakim była 600  rocznica Oblężenia Malborka.


 
http://www.klubpodroznikow.com/images/stories/partnerzy/rok_grunwaldzki.jpg
 
alt
 
Zapraszamy na fotograficzną relację z oblężenia i imprez towarzyszących oraz zapraszamy za rok na 601 rocznicę i kolejne Oblężenie Malborka.

alt
 

 
stoisko informacji i postaci wszelakich...
 
 
alt

 


Inscenizacja Oblężenia Malborka

Spektakl Oblężenie Malborka, będący co roku głównym punktem programu imprezy, jest jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń w kraju. Wielka inscenizacja, odbywająca się po wschodniej stronie terenów zamkowych (Wały Plauena), tworzona jest zawsze z wielkim rozmachem, zaangażowaniem i kunsztem. Ponad trzystu rycerzy pieszych i konnych z dziesiątek bractw rycerskich z całej Europy (Polska, Litwa, Białoruś, Ukraina) prowadziła walkę o twierdzę wykorzystując do tego machiny oblężnicze. Cały spektakl był okraszony widowiskowymi efektami świetlnymi i dźwiękowymi. Inscenizacja była po raz kolejny przygotowywana przez Jacka Spychałę, który fabułę tegorocznego teatru plenerowego przeniósł do roku 1410. Po śmierci reżysera jego zadania przejął Mariusz Sławiński. W rolach głównych na polu bitwy pojawiło się grono zawodowych aktorów, w tym Robert Gonera i Witold Szulc. Spektakl w tym roku po raz pierwszy był wystawiany trzykrotnie (22, 23 i 24 lipca), a publiczność  mogła wygodnie zasiąść na świeżo wybudowanych trybunach. Narracja w wykonaniu Krystyny Czubówny była niczym wisienka na wspaniałym torcie.

Fiasko pod Grunwaldem i blamaż organizatorów tamtejszej imprezy został dla publiczności nagrodzony świetnie przygotowaną  inscenizacją w Malborku i niech to będzie lekcją i przykładem dla innych miast organizujących podobne imprezy.

alt
.
alt
 
Szranki i konkury rycerskie, warsztaty fireshow i variété

alt

Jarmark rzemiosł średniowiecznych

Jarmark rzemiosł średniowiecznych był najliczniej odwiedzanym miejscem w trakcie Oblężenia Malborka, a jego rosnąca z roku na rok popularność sprawia, że jest to pewnego rodzaju znak rozpoznawczy i – obok nocnej inscenizacji – gwóźdź programu całego przedsięwzięcia. Otwierany w czwartek o poranku, stylizowany na średniowieczne targowisko, przyciągnął turystów swoim niepowtarzalnym klimatem i autentycznością. Obok karczmy, w której przed dalszą drogą można było zjeść prawdziwy krzyżacki posiłek, były na jarmarku warsztaty rzemieślników z całej Europy (Polacy, Ukraińcy, Białorusini, Litwini) handlujących bronią, ceramiką, wyrobami z drewna, lnu i kości. Przy stoiskach bursztynników, garncarzy i drukarzy stale toczyła się  praca, zatem każdy miał okazję obejrzeć średniowiecznych fachowców przy pracy oraz zakupić oryginalną pamiątkę.

 

alt
Tańce nawet przy kramach.

alt
Papier czerpany w 20 sekund ?....
 
 
Pokazy fireshow

Już kolejny rok z rzędu pod murami malborskiej warowni podziwiano  pokazy ogniowe i taneczne fireshow. Ich widowiskowy repertuar to między innymi: zianie płomieniami, połykanie ognia, taniec z wachlarzami oraz wykorzystanie szczudeł. Doświadczenie członków ekipy oraz dynamika i widowiskowość prezentowanych przez nich ogniowych spektakli przyciąga zawsze bardzo duże rzesze widzów. W tym roku po raz pierwszy grupa polskiej i litewskiej młodzieży poprowadziła również ogólnodostępne warsztaty, podczas których każdy mógł spróbować swych umiejętności w zabawie z ogniem. Pokazy wzbogacone były również popisami kuglarzy i trefnisiów.

alt

Malborskich kuglarzy wspierali artyści z zaprzyjaźnionych projektów.
Prawie trzydziestoosobowa grupa artystów m.in. krakowskich Sirrion czy gdański Flagrantis.

alt

alt

zapraszamy do fotogalerii:

foto: Albin Marciniak

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com