Festiwal Kultury Buddyjskiej



बौद्ध संस्कृति महोत्सव

http://krakow.buddyzm.pl/pictures/festiwal.jpg

pod patronatem Klubu Podróżników Śródziemie

Program

7 grudnia, wtorek

Inauguracja festiwalu cyklu wykładów "Buddyzm a Nauka" - Uniwersytet Ekonomiczny

  • 12:00 panel dyskusyjny "Buddyzm a Nauka", dr hab. Artur Przybysławski - UŁ, dr hab. Janina Filek - prof. UE. Uniwersytet Ekonomiczny

8 grudnia, środa

 

  • 18:00 wykład "Buddyzm tybetański na Wschodzie i Zachodzie, Maria Przyjemska. Kamienica Hetmańska.
  • 20:00 film "Nauka o stanie umysłu", Kino pod Baranami

9 grudnia, czwartek

 

  • 12:00 wykład z cyklu "Buddyzm a Nauka": "Buddyzm a nauki społeczne, prof. dr hab. Krzysztof Pałecki, profestor zwyczajny UJ, Uniwersytet Jagielloński
  • 18:00 spotkanie z książką "Pustka jako potencjał, czyli filozofia buddyjska w praktyce" - spotkanie z autorem książki dr hab. Arturem Przybysławskim. Biblioteka Jagiellońska.
  • 20:00 film "Buddyzm we współczesnym świecie" Kino pod Baranami

10 grudnia, piątek

 

  • 14:00 wykład z cyklu "Buddyzm a Nauka": "Jak rzeczywista jest rzeczywistość - buddyzm, a fizyka kwantowa", Guido Czeja. Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum
  • 18:00 wernisaż wystawy "Tradycyjna Sztuka Buddyjska" - z prelekcją Leo Grzyb i Marta Ruta. Biblioteka Jagiellońska. Wystawa jest dostępna od 10 do 18 grudnia
  • 20:00 film "Tajemna Podróż do Wschodniego Tybetu Lamy Ole Nydahla". Kino Pod Baranami

11 grudnia, sobota

 

  • 18:00 wykład "Buddyzm w codziennym życiu zachodniego człowieka - od czego zacząć pracę z umysłem.", Wojtek Tracewski - filozofia buddyjska w praktyce. Kamienica Hetmańska
  • 20:00 film "Tybet - Powrót Do Korzeni Buddyzmu". Kino Pod Baranami

12 grudnia, niedziela

 

  • 17:00 wykład "Rola nauczyciela w Buddyzmie Diamentowej Drogi", Wojtek Tracewski. Kamienica Hetmańska
  • 19:00 wernisaż wystawy fotografii "Tam gdzie powietrze wibruje mantrą"- spotkanie z autorką zdjęć Hanną Łubek oraz pokaz slajdów z podróży do Nepalu i Indii. Podgórski Dom Fotografii. Wystawa jest otwarta od 10 do 18 grudnia.
  • 20:00 film "Transparent Lama from Bhutan". Kino Pod Baranami

13 grudnia, poniedziałek

 

  • 12:00 wykład z cyklu „Buddyzm a Nauka”: "Etyka w Biznesie: Mądrość buddyjska w zarządzaniu", Michael Fuchs i dr hab. Janina Filek, prof. UE, Uniwersytet Ekonomiczny
  • 19:00 Wyprawa do Butanu - pokaz zdjęć z podróży oraz spotkanie z autorami zdjęć Sebastianem Perchel i Jędrzejem Sierockim. Klub Podróżników Śródziemie w Piwnicy pod Baranami
  • 20:00 film "Podróż przez Bhutan, krainę Guru Rinpocze". Kino Pod Baranami

14 grudnia, wtorek

 

  • 18:00 wykład z cyklu „Buddyzm a Nauka”: "Możliwości rozwijania nauki wykraczające poza dualistyczne koncepcje", Nick Neshev. Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum
  • 20:00 koncert: Kinior&Makaruk, Yeshe, Blady Kris. Klub Alchemia.

15 grudnia, środa

 

  • 12:00 wykład z cyklu „Buddyzm a Nauka”: "Koncepcja człowieka według buddyzmu oraz antropologii filozoficznej", Karol Ślęczek. Uniwersytet Ekonomiczny
  • 16:00 - 20:00 dzień otwarty w Buddyjskim Ośrodku Medytacyjnym w Krakowie, ul. Stattlera 5
  • 20:00 wykład "Skuteczne metody pracy z umysłem", Karol Ślęczek. Krakowski Ośrodek Medytacyjny, ul. Stattlera 5

16 grudnia, czwartek

 

  • 16:00 wykład z cyklu „Buddyzm a Nauka”: "Wpływ medytacji na codzienne funkcjonowanie", Magdalena Rydzewska, Adam Wojciechowski. Biblioteka Jagiellońska
  • 18:00 wykład z cyklu „Buddyzm a Nauka”: "Czym jest szczeście i jak je osiągnąć - pogląd buddyzmu i psychologii" Peter Malinowski. Biblioteka Jagiellońska

17 grudnia, piątek

 

  • 20:00 wykład: "Wolność Umysłu", Lama Ole Nydahl. Uniwersytet Ekonomiczny

18 grudnia, sobota

 

  • 10:00 wykład: "Związek z nauczycielem". Tomek Lehnert. Uniwersytet Ekonomiczny
  • 15:00 wykład. "Wolność umysłu, cz. II". Lama Ole Nydahl. Uniwersytet Ekonomiczny
  • 20:00 wykład: "Buddyzm a Kultura Europejska", Lama Ole Nydahl. Uniwersytet Ekonomiczny

http://4.bp.blogspot.com/_E2ZdUaqFHUg/Rj_DdtDU3EI/AAAAAAAAAGw/TP8R0JAbEso/s1600/50.JPG

Goście Festiwalu

Prof. Janina Filek

Ukończyła studia ekonomiczne (AE w Krakowie) i studia filozoficzne (UJ), doktorat z filozofii, habilitacja z zakresu etyki biznesu, od lat pracuje w Katedrze Filozofii UEK w Krakowie. Główne obszary zainteresowań w etyce biznesu to etyczne aspekty zarządzania oraz wolność i odpowiedzialność w działalności gospodarczej.

Prof. Krzysztof Pałecki

Doktor habilitowany nauk prawnych, Kierownik Katedry Socjologii Prawa Wydziału Prawa i Administracji UJ. W kręgu jego zainteresowań naukowych znajdują się takie dyscypliny jak: teoria państwa i prawa, socjologia instytucji prawnych i politycznych, socjologia prawa, metodologia nauk społecznych, filozofia polityki, teoria władzy politycznej oraz ustroje polityczne.

Michael Fuchs

Absolwent Uniwersytetu w Tubingen, dyplom w 1999 roku z retoryki, fizyki i filologii germańskiej. Skończył kursy z zakresu psychologii zorientowanej na proces, lean management, Theory U. Pracował jako trener i konsultant zarządzania dla dużych koncernów międzynarodowych (m.in. Allianz, IBM, DaimlerChrysler, Bosch). Jego obecne zainteresowania koncentrują się wokół complexity leadership.

Dr Peter Malinowski

Wykładowca w School of Natural Sciences and Psychology na Uniwersytecie Johna Moora w Liverpoolu. W 2001 uzyskał stopień doktora psychologii na Uniwersytecie w Konstanz ( Niemcy). Jego zainteresowania badawcze koncentrują się obecnie na neurobiologii poznawczej (zwłaszcza na poznawczych i psychologicznych aspektach selektywnej uwagi wzrokowej) oraz na psychologicznych i fizjologicznych efektach regularnego praktykowania medytacji buddyjskiej.

Guido Czeija

Absolwent matematyki i fizyki na Uniwersytecie Wiedeńskim. Trzy lata pracował w grupie badawczej profesora Antona Zeilingera, biorąc udział w badaniach podstaw fizyki kwantowej i stanów splątanych. Obecnie pracuje w Niemczech i Austrii jako niezależny konsultant ds. komunikacji w drugim i trzecim sektorze.

Dr Nikolai Neshev

Pracuje w Hridaya Research and Development Center w Sofii. Stopień doktora uzyskał na podstawie pracy "Measurement Methods, Solid-state Generators and Models of Bioogical Effectsof milimeter Elektromagnetic Wawes." Obecnie zajmuje się relatywistyczną teorią kwantową i jej implikacjami w biologii i medycynie. Bierze udział w badaniach nad przebiegiem pobudzania w systemach biologicznych i jego zastosowaniem w mikrofalowej terapii rezonansowej.

Dr hab. Artur Przybysławski

Pracuje w Katedrze Historii Filozofii na Uniwersytecie Łódzkim. Tłumacz (przekładał m.in. de Quincey’a, Lovejoya, de Mana) , otrzymał wyróżnienie Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Autor książek „Buddyjska filozofia pustki” oraz „Pustka Jest Radością Czyli Filozofia Buddyjska z Przymrużeniem (Trzeciego) Oka”

Maria Przyjemska

Doktorantka na Wydziale Badań Azji Środkowej na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie oraz wykładowca w International Institute for Tibetan and Asian Studies (Malaga). Nauczycielka buddyzmu. Od 1994 roku uczennica Lamy Ole i Hannah Nydahl, mistrzów tybetańskiej szkoły Karma Kagyu. Wielokrotnie podróżowała po Azji, a w samym Tybecie Wschodnim spędziła pół roku, poświęcając się badaniom nad przetrwałymi tam tradycjami medytacyjnymi.

Adam Wojciechowski

Absolwent Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obył staż naukowy na berlińskim Freie Universitat. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół wpływu medytacji na funkcjonowanie i strukturę układu nerwowego oraz pracę i życie codzienne człowieka. Przeprowadził badania na grupie kilkuset praktykujących buddyzm w Polsce.

Magdalena Rydzewska

Absolwentka psychologii, doktorantka w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego, studentka Programu Licencyjnego Instytutu Psychologii Procesu; interesuje się psychologią pozytywną oraz związkami między psychologią a buddyzmem.

Wojtek Tracewski

W 1986 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1980 roku uczeń Lamy Ole Nydahla, od 1987 roku tłumacz jego książek i wykładów, Od 1992 roku podróżuje wykładając buddyzm Diamentowej Drogi. Redaktor naczelny magazynu Diamentowa Droga.

Karol Ślęczek

Absolwent Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, polski nauczyciel buddyjski Diamentowej Drogi. Wieloletni przewodniczący Związku Buddyjskiego Karma Kagyu (od 2005 Buddyjskiego Związku Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu).

Leo Grzyb

Jest z pochodzenia Słowakiem, od 2007 uczy się i podróżuje z Denzongiem Norbu z Sikkimu w Indiach – mistrzem tradycyjnej sztuki tybetańskiej stylu malarskiego Karma Gadri. Pracuje z nim przy różnych projektach we Francji, Danii, Niemczech, Czechach, na Ukrainie, w Rosji i Indiach. Bierze udział w zakładaniu Szkoły Tradycyjnej Sztuki Tybetańskiej.

Marta Ruta

Od 2007 roku uczy się wypełniania i malowania posążków oraz malowania w tradycji Karma Gadri. Przez kilka miesięcy w roku podróżuje z Denzongiem Norbu - osobistym malarzem XVI Karmapy Rangdziung Rigpi Dorje oraz głównym nauczycielem Karma Gardi - realizując projekty malarskie w ośrodkach europejskich Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu i w Karmapa International Buddhist Institute w Delhi.

Jędrzej Sierocki

Reżyser filmowy i telewizyjny, autor zdjęć i scenariuszy, absolwent Wydziału Operatorskiego Łódzkiej Szkoły Filmowej. W 2001 roku zdobył Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmów Górskich w Graz (Austria) za zdjęcia do dokumentalnego filmu „Geronimo” (reż. Leszek Dawid). W 2002 roku za teledysk do piosenki Sistars był nominowany na festiwalu Yach Film Festiwal. Za film dokumentalny z serii „Polskie Himalaje” dostał w 2009 roku aż dwie nagrody - na Festiwalu Filmów Górskich w Peru oraz w na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Alpinistycznych w Teplicach (Czechy).

Sebastian Perchel

Operator filmowy, pracuje przy filmach, reklamach, wideoklipach.

Hanna Łubek

Fotograficzka, podróżniczka, terapeutka tradycyjnego masażu Jivaka, organizatorka i fotoedytorka międzynarodowego buddyjskiego archiwum fotograficznego. Stale współpracuje z magazynem „Diamentowa Droga”.


Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]