Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
https://uidesign.gbtcdn.com/GB/image/8640/cc2.jpg
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

19. KRAKOWSKI FESTIWAL GÓRSKI,

4-5 grudnia 2021

 

Wspinanie sportowe, bouldering i góry. Skialpinizm i freeride. Sport, podróże, eksploracja i kultura okołogórska. Filmy, prelekcje, warsztaty, nagrody. Słowem tradycyjne górskie podsumowanie ostatnich 12 miesięcy, które będzie miało w tym roku już 19. odsłonę. Zapraszamy na KFG!

 

baner

 

 19. Krakowski Festiwal Górski: z kim spotkamy się w pierwszy weekend grudnia?
Po zeszłorocznej, mocno internetowej edycji, KFG powraca w formule hybrydowej, łączącej zalety obu. Uczestników festiwalu, którzy zdecydują się przyjechać do Krakowa, czeka sporo atrakcji, a dodatkową przyjemnością będzie niewątpliwie spotkanie twarzą w twarz – ze sobą nawzajem i z wyjątkowymi gośćmi, którzy pojawią się na scenie (ale nie tylko!) Centrum Kongresowego ICE Kraków.

 

Ilu ludzi, tyle historii. Wiele historii, jedna pasja. Góry
Jeśli lubicie KFG albo festiwale w ogóle, wiecie dobrze, że nic nie zastąpi spotkania na żywo. Decydując się na wizytę w krakowskim ICE, zyskujecie możliwość uczestniczenia w ciekawym wydarzeniu, w świetnym miejscu i pięknym mieście. Prelekcje, warsztaty, rozmowy z polskimi i zagranicznymi gośćmi (zaraz do nich dojdziemy), spontaniczne imprezy, przypadkowe spotkania, kuluarowe rozmowy… Kolejny atut, zwłaszcza przed świętami, to wizyta na kiermaszu sprzętu, największym w historii festiwalu. Równocześnie nic nie tracicie – uczestnicy festiwalu w tradycyjne formule będą mieli dostęp do materiałów on-line przez cały grudzień:
• Karnet Hybrydowy - 99 zł
Hyperlink: https://kfg.pl/19-kfg/bilety-19-kfg/karnet-hybrydowy/
UWAGA: Po raz pierwszy w historii KFG przez cały festiwal będą działały kawiarnie i strefa Lyo, a w sobotni wieczór będzie można dzielić się emocjami w festiwalowym gronie (kawiarnia festiwalowa będzie czynna do 0:45).

https://www.youtube.com/watch?v=kK7xtOdre84


A jeśli mieszkacie daleko, a z festiwalowej oferty najbardziej ciekawią was filmy, lub po prostu chcecie rozłożyć sobie przyjemność w czasie, to z pewnością zainteresuje was poniższa opcja:
• Karnet VOD - cena promocyjna 59 zł do 26 listopada (później 69 zł)
https://kfg.pl/19-kfg/bilety-19-kfg/karnet-vod-informacje/

 

Rozmowa z Andrzejem Bargielem w studio na zywo KFG 2020 fot Adam Kokot KFG

 

Goście zagraniczni


SÍLVIA VIDAL (rocznik 1970) pochodzi z Barcelony. Jej specjalnością są solowe projekty w odległych rejonach Indii, Alaski i Patagonii. Wspinaczką zainteresowała się dopiero na studiach, a zaledwie dwa lata później otrzymała hiszpańskiego Złotego Czekana za solowe przejście słynnej linii Pricincipado de Asturias (A4). W tym roku otrzymała również wyróżnienie Special Mention od kapituły Złotych Czekanów.

Wśród jej osiągnięć są między innymi: solowe przejście Sincronia Màgica na Cerro Chileno Granto w Patagonii (33 dni w ścianie, bez telefonu, radia, GPS-a), solowe hakówki na El Capitanie (Reticent Wall, Zenyatta Mondatta, Sea of Dreams, Mescalito, pierwsze wejście na Brakk Zaug (4800 m) w Karakorum, wytyczenie solo dróg Ganyips oraz Life is Lilac (A4+, 6a) na Shipton Spire (5910 m), czy solowe przejście autorskiej linii Naufragi (1050 m, A4+) w masywie Kailash Parbat.
Po ukończeniu wiosną 2020 r. Sincronia Màgica (1180-m, A3+ 6a) pisała:
Powrót z wyprawy, w której przebywałeś samotnie i bez łączności, wymaga czasu i aklimatyzacji do „cywilizacji”, aby przystosować się do zmian. Ale tym razem zmieniła się cała planeta. Świat się zmienił, a my razem z nim.


SEAN VILLANUEVA O’DRISCOLL to alpinista, poszukiwacz przygód, wizjoner, wirtuoz gry na irlandzkim flecie, producent filmowy. Niewysoki, krępy, z burzą kasztanowych włosów i nieodzowną gęstą brodą. Stali bywalcy kolejnych edycji Krakowskiego Festiwalu Górskiego dobrze kojarzą serię filmów prezentujących alpinistyczne wyczyny Seana w odległych i niezwykłych rejonach świata: „China Jam”, „Dodo Delight”, „Coconut Connection” czy „Reel Rock 11”. Obrazy te przedstawiają wspinaczkę jako dobrą zabawę w gronie równie szalonych, co oddanych przyjaciół.

Tymczasem osiągnięcia wspinaczkowe Seana robią ogromne wrażenie. Wśród nich są:
pierwsze przejście OS wschodniej ściany Fitz Roya kombinacją dróg East Pillar oraz El Corazon (1200 m), pierwsze przejście Devil’s Brew na Impossible Wall w Grenlandii (5.12+, 850 m), pierwsze przejście drogi Fire in the Belly (8a+, 700 m) na Tsaranoro Atismo na Madagaskarze.
W 2021 roku dokonał pierwszego samotnego przejścia „The Moonwalk Travers” – trawersu dziesięciu szczytów masywu Fitz Roya z południa na północ w nieco ponad sześć dni (5.11, 4000 m, lód/mikst). Wspinaczkę solo tą imponującą linią można uznać za jedno z najważniejszych dokonań w historii eksploracji Patagonii.


YANNICK GRAZIANI (rocznik 1973). Już jako szesnastolatek zdobył Mont Blanc. Nie tylko rozsmakował się wówczas w górskich podbojach, ale postanowił także związać się z górami zawodowo. Pokonał wiele technicznie wymagających dróg w Alpach i Andach, ale ambicja pchała go dalej, w najwyższe góry świata.

W ciągu dwudziestu lat swojej kariery uczestniczył w ponad czterdziestu wyprawach w Himalaje. Zdobył między innymi Kanczendzongę (8586 m) wschodnią ścianą, Nanga Parbat (8126m) od zachodu, Makalu (8481 m) wschodnią ścianą, pokonał również południową ścianę Annapurny (8091 m). Eksplorował także trudne technicznie siedmiotysięczniki, wśród nich Chomo Lonzo (7804 m) w Himalajach Wysokich czy Pumari Chhish ( 7492 m) w masywie Hispar Muztagh w Karakorum.
Pośród jego osiągnięć jest też między innymi zjazd na nartach z Nanga Parbat flanką Diamir. W górach niestrudzenie poszukuje wyzwań i trudności technicznych, godząc się na ryzyko z tym związane.
W tym sezonie odwiedził dolinę Hunza w Pakistanie i w małym zespole wspinał się na trudne szczyty siedmiotysięczne. Helias Millerioux, Patrick Wagnon i Yannick początkowo zamierzali po przejściu północnej grani Diranu (7257 m) zjechać na nartach drogą normalną z 1968 r., jednak ostatecznie deski zostawili w bazie i zaatakowali grań w stylu alpejskim. Wspinaczka 5-kilometrową granią z bazy do bazy zajęła im 4 dni.
Do największych osiągnięć Yannicka należy przejście południowej ściany Annapurny, którego dokonał w zespole z Stéphanem Benoist. Zespół wspinał się częściowo drogą wytyczoną przez Ueli Stecka, a następnie kontynuował linią biegnącą bardziej wprost (nieszczęśliwie zakończona próba zespołu Beghin-Lafaille, 1992 r.). 10-dniowa wspinaczka w niezwykle trudnym technicznie terenie jest jednym z najważniejszych przykładów stylu alpejskiego w górach wysokich.


JOZEF KRIŠTOFFY wspina się od dwudziestu jeden lat, a ma trzydzieści cztery. Swą życiową przygodę zaczął w rodzinnej Słowacji. Dzięki talentowi i ciężkiej pracy szybko został członkiem narodowej reprezentacji we wspinaczce sportowej, a w wykazie jego przejść pojawia się cyfra 11-/11 (8c+). Obecnie angażuje się głównie w projekty wielowyciągowe. Na koncie ma między innymi Jet Stream (X-/X, PP) oraz pierwsze przejścia Koróny (XI-) w Tatrach Słowackich, Fatal Attection (10-) czy Glory (10- OS) w Wadi Rum. Jako pierwszy pokonał klasycznie najtrudniejszą linię Patagonii, 700-metrową El Condor Pasa (X PP). W tym sezonie wrócił w Tatry Słowackie i 30 października w zespole z Tiborem Bellakiem poprowadził Diretissimę (Diretka) na Młynarczyku, przechodząc ją wariantem przez Dzwon (Deltę). Jest to jedna z najtrudniejszych technicznie dróg w Tatrach.

 

 

Goście polscy


Większość polskich gości i prowadzących warsztaty to postaci znane w naszym środowisku i raczej przedstawić ich nie trzeba. Oto część z nich:
Michał Czech, Wadim Jabłoński, Maciej Kimel, Krzysztof Wielicki, Franciszek Berbeka, Kacper Tekieli, Maciej Ciesielski, Bogusław Kowalski, Oswald Rodrigo Pereira, Jan Krzeptowski-Sabała, Piotr Pustelnik, Łukasz Kocewiak, Janusz Majer, Janusz Gołąb, Magdalena Gorzkowska, Piotr Trybalski, Beata Słama, Zofia Bachleda, Anna Tybor, Roman Ficek, Rafał Bielawa, Marek Raganowicz, Grzegorz Folta, Andrzej Mecherzyński- Wiktor, Marcin Kopciński, Ida Kupiś, Piotr Schab, Michał Ciszewski, Maciek Oczko, Waldemar Niemiec, Tomasz Nodzyński, Piotr Sułowski.

A jeśli nie znacie kogoś z tej listy, wizyta w Krakowie będzie najlepszą okazją, by to zmienić!

 


Warsztaty – wiedza i doświadczenie

Od pierwszych edycji organizatorzy KFG przykładali szczególną uwagę do części szkoleniowej – to ważny element festiwalu. I w tym roku nie zabraknie okazji do poszerzenia i pogłębienia wiedzy w zakresie bezpieczeństwa i aktywności górskich.

W programie warsztatów pod tradycyjnym patronatem PZU między innymi:
• „W góry z instruktorem czy z przewodnikiem? Co wybrać i dlaczego?” – Waldemar Niemiec i Tomasz Nodzyński
• „Od skitouringu do skialpinizmu”, prowadzenie Maciek Ciesielski, przewodnik IVBV i 5+Szkoła Górska
• PETZL: „Wypadki podczas zjazdów”, prowadzenie Bogusław Kowalski, Maciej Ciesielski
• Warsztat wspinaczkowy – „Jak (NIE)trenować, czyli o najczęstszych błędach treningowych”, MotionLab – rozmowa z Idą Kupś, Piotrem Schabem i Maćkiem Oczko, prowadzenie Andrzej Mecherzyński-Witkor
• Akademia Wspinania Mazda i Bronx, prowadzenie Andrzej Mecherzyński-Witkor i Marcin Kopciński
• „Porozmawiajmy szczerze o wypadkach górskich i na ścianach wspinaczkowych”, prowadzenie Bogusław Kowalski
• Warsztaty z nawigacji i pierwszej pomocy – Fundacja GOPR
• „Garsonka, szpilki, parasolka. Co zabrać na ośmiotysięcznik, by dobrze się zjeżdżało”, prowadzenie Ania Tybor, Polar Sport
• Warsztat Skitour School – „Bootfeeting, czyli – jak dobrać buty, żeby jeździć lepiej!”, prowadzenie Arek Jędras
• Skitour School zaprasza „35 lat skitourowania: historie, porady i trasy”, prelekcja Wojciecha Szatkowskiego

 


60 filmów ze świata gór w jednym miejscu


A w zasadzie w dwóch, bo nikt nie byłby w stanie obejrzeć ich wszystkich w ciągu dwóch dni w Krakowie. Dlatego wybierajcie mądrze – najciekawsze produkcje i największe hity warto obejrzeć na dużym ekranie – na resztę będziecie mieli czas do końca grudnia. Pamiętajcie, że część górskich blockbusterów będzie dostępna na platformie przez ograniczony czas https://kfg.pl/19-kfg/bilety-19-kfg/karnet-hybrydowy/

 

Oto lista filmów:


The Alpinist - pokaz specjalny (tylko w ICE), 6a at 62. The Steve Parr Round, Aterpean Ateri, Artur Guma, Balandrau, infern glaçat, Bike 2 Boat, Black Ice, Cervino – La Cresta del Leone, Barmasse, Con il sorriso, Deep Roots, E11. Lexicon, Elevate, Encordés, 200 dans dans le regard des guides de Chamonix, First Ascent / Last Ascent, From Sources, Gerwentil, Great Sheikhs, Haeberli, Homerun. A journey close to home, Innsbruck. Powder. People, K2: Góra Pamięci, Kjerag solo, Kyra: En Olympic Story, Link Sar, Long live Chainsaw, My Upside Down World, Out with the cats, Otnovo Sum Tuk, P3. Pedal. Powder. Paddle, Prima Ascesa. La montagna creata dall’uomo, Resilience, Roots, Seul sous les aurores, Simply, Standing on the Shoulders of Giants, Swissway to Heaven, The Fall Theory, The Farmer, The Sanctity of Space, The Secound Summit, The tears of Shiva, The Traverse, Timeout, #To_be. Krzysztof Wielicki, Traditional Alpinism – Erfahrungen Sind
Nicht Erbbar, Vom Wert der Zeit, Zniknięcie Janusza Klarnera, Rysy Sky 24h, Przekrętka, Podążaj za Czerwonym Królikiem, Peru 2021 – Wyprawa Polskiego Himalaizmu Sportowego, Carpatia DIVIDE. Race or adventure, Ich opisy i zwiastuny znajdziecie na stronie https://kfg.pl

Informacja organizatora

 

W tym roku na KFG powróci również kiermasz sprzętu – dzięki przestrzennym wnętrzom Centrum Kongresowego większy niż kiedykolwiek. Na szczegółowy program festiwalu musimy jeszcze zaczekać, jednak organizatorzy zapewniają: “W programie 19. KFG nie zabraknie Międzynarodowego Konkursu Filmowego, pojawi się wiele rozmów i dyskusji literackich, swoje prelekcje będą mieli wybitni alpiniści – również ci z zagranicy.

Przyznamy nagrody za największe wyczyny wspinaczkowe w minionym roku i nie tylko. Nie zabraknie również ważnego dla nas elementu szkoleniowego – pracujemy nad ciekawym zestawem warsztatów dotyczących bezpieczeństwa w górach.”Podobnie jak w zeszłym roku, większość filmów i wybrane elementy programu będą  dostępne po zakończeniu festiwalu na platformie playkrakow.com.

Serdecznie zapraszamy!

UWAGA: Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany formuły festiwalu (tylko impreza online) w przypadku pojawienia się rządowych ograniczeń COVIDowych dotyczących imprez masowych.

Informacja organizatora

 

https://www.kfg.pl/

 

ICE Krakow sala głowna fot ICE Krakow

 

Warsztaty Fundacji GOPR
W bogatym warsztatowym pakiecie 19. KFG przygotowaliśmy dla was między innymi warsztaty Fundacji GOPR: „Pierwsza pomoc” (3 warsztaty) i „Nawigacja” (3 warsztaty), które odbędą się, w sobotę i niedzielę, 4-5 grudnia. Na te właśnie szkolenia liczba miejsc jest ograniczona – 16 osób na warsztat.


Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Uwaga: zapisując się, nie zapomnijcie, by wpisać nazwę i numer warsztatu, dzień i konkretną godzinę.


Sobota, 4 grudnia (Sala Konferencyjna S4B)
• 11:00-12:30 – Warsztat nr 1: Nawigacja – Fundacja GOPR
• 12:45-14:15 – Warsztat nr 2: Pierwsza pomoc – Fundacja GOPR
• 14:30-16:00 – Warsztat nr 3: Nawigacja – Fundacja GOPR
• 16:15-17:45 – Warsztat nr 4: Pierwsza pomoc – Fundacja GOPR


Niedziela, 5 grudnia (Sala Konferencyjna S4B)
• 11:00-12:30 – Warsztat nr 5: Nawigacja – Fundacja GOPR
• 12:45-14:15 – Warsztat nr 6: Pierwsza pomoc – Fundacja GOPR


Na warsztaty wchodzimy z karnetem lub biletem dziennym

 

KFG 2021

 

 

Już tradycyjnie warsztaty i szkolenia na KFG – „Bezpieczne Góry i Skały” odbywają się pod patronatem PZU.

Zestaw warsztatów będzie oczywiście dużo bogatszy. Wśród prowadzących pojawią się stali i lubiani bywalcy KFG (doświadczeni instruktorzy, przewodnicy, trenerzy – słowem specjaliści), ale mamy dla was także trochę nowinek.


Program warsztatów, tradycyjnie pod patronatem PZU:
• „W góry z instruktorem czy z przewodnikiem? Co wybrać i dlaczego?” – Waldemar Niemiec i Tomasz Nodzyński.
• „Umiejętności, rozwaga i sprzęt. Bądź pewny, że wiesz i masz to, czego wymaga zima”, prowadzenie Tomek Nodzyński, Zbigniew Marcinkiewicz, Polar Sport Adventures.
• „Od skitouringu do skialpinizmu”, prowadzenie Maciek Ciesielski, przewodnik IVBV i 5+Szkoła Górska
• PETZL: „Zjazdy”, prowadzenie Maciej Ciesielski i Bogusław Kowalski.
• PETZL: „Wypadki podczas zjazdów”, prowadzenie Bogusław Kowalski, Maciej Ciesielski.
• Warsztat wspinaczkowy – „Jak (NIE)trenować, czyli o najczęstszych błędach treningowych”, MotionLab – rozmowa z Idą Kupś, Piotrem Schabem i Maćkiem Oczko, prowadzenie Andrzej Mecherzyński-Wiktor.
• Akademia Wspinania Mazda i Bronx, prowadzenie Andrzej Mecherzyński-Wiktor i Marcin Kopciński.
• „Garsonka, szpilki, parasolka. Co zabrać na ośmiotysięcznik, by dobrze się zjeżdżało”, prowadzenie Ania Tybor, Polar Sport.
• Warsztat Skitour School – „Bootfeeting, czyli jak dobrać buty, żeby jeździć lepiej!”, prowadzenie Arek Jędras.
• Skitour School zaprasza „35 lat skitourowania: historie, porady i trasy”, prelekcja Wojciecha Szatkowskiego.
• „Jak filmować w górach w zimie”, prowadzenie Konstanty Strzelski (Delikatesy Filmowe, operator filmowy Kursy Lawinowe PZU).


Warsztaty to stały i lubiany punkt KFG

 

Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w tradycyjnej formule w weekend 4-5 grudnia.


Równocześnie przez cały miesiąc (1-31 grudnia) dostępna będzie platforma online na playkrakow.com, na której pojawi się większość filmów biorących udział w dwóch festiwalowych konkursach, polskim i międzynarodowym, a także część prelekcji zaproszonych gości i warsztatów.


Do zobaczenia w Krakowie 4-5 grudnia!

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
 
 
SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
rowerowe testy porady wycieczki

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

Underground in Europe

Underground in Europe explore maps

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata

najwyższe drzewa świata

najdłuższe mosty świata

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 438 gości oraz 0 użytkowników.