Święto Rękawki na Kopcu Krakusa

Święto Rękawki na Kopcu Krakusa

Święto Rękawki na Kopcu Krakusa


Obchodzone od wieków święto trzeciego dnia Wielkanocy.

Od roku 2001 odbywające się pod Kopcem KrakusaTradycyjne Święto Rękawki w Krakowie 17

 

 

Historia Rękawki

XV wiek - na Kopcu Krakusa odbywały się tajemne obrzędy zaduszek wiosennych, z ucztą pogrzebową i paleniem ogni, gromionych w "Kazaniach trzemieniańskich" Michała z Żarnowca /1497 r./.
II poł. XVI wieku "Księgi Hetmańskie" Stanisława Sarneckiego: "Szczepili lucos z drzew osobliwych gaiki i pieniądze szczero - srebrne, które zowią świętego Jana pieniędzmi rozsiewali/.../ i igrzyska tu rozmaite sprawowali. Prawdopodobnie zaduszki odbywały się w pierwszy dzień wiosny, i na tę okazję wzgórze Kopca iluminowane było oczyszczającym ogniem, sadzono święte gaiki, przypuszczalnie by dusze zmarłych powracających w postaci ptaków miały gdzie odpocząć. Złe duchy organizując pokazy walk szermiercznych i prawdopodobnie z tego samego powodu w ziemię zaorywano monety z podobiznami św. Jana. Aby odciągnąć uczestników pogańskiego święta władze kościelne wybudowały kościół pod wezwaniem św. Benedykta, w którym to kościółku odpust odbywał się tego samego dnia co zaduszki.

 Tradycyjne Święto Rękawki w Krakowie 8

 

 

Po przerwie spowodowanej covidem na kopiec Krakusa wraca Tradycyjne Święto Rękawki! Edycja wydarzenia w 2022 r odbędzie się 19 kwietnia w godz. 11.30-18.00 pod hasłem „Klechdy i podania krakowskie”.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Szczegóły na ckpodgorza.pl.

 

W programie Tradycyjnego Święta Rękawki 2022 znalazły się również ciekawe inscenizacje: „Ubicie Smoka Wawelskiego – wersje alternatywne”, „Legenda o złej księżniczce z Podgórza” oraz „Legenda o stworzeniu świata”. Nie zabraknie także tradycyjnej wróżby pomyślności dla grodu Krakowa. Punktem kulminacyjnym (godz. 16.00) będzie starcie Wiślan z najeźdźcami. Dwie potężne armie staną naprzeciw siebie u stóp kopca Krakusa, skrzyżują miecze, topory i tarcze i nie szczędząc sił powalczą o zwycięstwo.

 

Tradycyjne Święto Rękawki w Krakowie 21

 

 

Jak co roku tak i w tym, nie zabraknie zarówno stałych, osadzonych w tradycji elementów związanych z obchodami Święta Rękawki (obrzęd rozpalenia ognia, bieg wojów dookoła Kopca, bitwa: Wiślanie kontra najeźdźcy, wróżba na pomyślność grodu Krakowa itp.) jak i nowych propozycji, nawiązujących do motywu przewodniego tegorocznej edycji wydarzenia. Kraków i jego okolice obfitują w legendy, z których część ma swe źródła w czasach średniowiecza. Niektóre z nich są mało znane i warte przypomnienia. Inne – jak opowieść o Smoku Wawelskim – znają wszyscy, ale okazuje się, że można w nich odnaleźć nowe, ukryte treści. Zapraszamy więc serdecznie na spotkanie z bohaterami klechd i podań krakowskich!
 
 
 
Tradycyjne Święto Rękawki w Krakowie 14
 
 
Święto Rękawki to jedyny w swoim rodzaju wehikuł czasu. W niezapomnianą podróż do przeszłości odległej o kilkaset lat zabierze każdego, kto 19 kwietnia pojawi się pod Kopcem Krakusa. Zapraszamy rodziny z dziećmi, młodzież, dorosłych i seniorów. Zarówno stałych gości tego wydarzenia jak i tych, którzy nie mieli jeszcze okazji uczestniczyć w tej nietypowej lekcji historii –  Anna Grabowska, Dyrektor Centrum Kultury Podgórza.
 
 
Tradycyjne Święto Rękawki w Krakowie 1
 
 
 
Tradycyjne Święto Rękawki w Krakowie 4
 
 
 
Tradycyjne Święto Rękawki w Krakowie 2
 
 
 
Tradycyjne Święto Rękawki w Krakowie 5
 
 
 
Tradycyjne Święto Rękawki w Krakowie 6
 
 
 
Tradycyjne Święto Rękawki w Krakowie 7
 
 
 
Tradycyjne Święto Rękawki w Krakowie 9
 
 
 
Tradycyjne Święto Rękawki w Krakowie 11
 
 
 
Tradycyjne Święto Rękawki w Krakowie 12
 
 
 
Tradycyjne Święto Rękawki w Krakowie 13
 
 
 
Tradycyjne Święto Rękawki w Krakowie 15
 
 
 
Tradycyjne Święto Rękawki w Krakowie 16
 
 
 
Tradycyjne Święto Rękawki w Krakowie 18
 
 
 
Tradycyjne Święto Rękawki w Krakowie 19
 
 
 
Tradycyjne Święto Rękawki w Krakowie 20
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na witrynie skontaktuj się z nami pod adresem alejapodroznikow@gmail.com zamiast kraść.