Gotowanie w terenie - liofilizaty

Gotowanie w terenie - liofilizaty

Gotowanie na polanie - liofilizaty

 

Wielu z Was wyruszając na wakacyjne wędrówki staje przed dylematem. Co zabrać do plecaka by stworzyć z tego ciepły posiłek. Czasy konserw turystycznych już raczej odchodzą do lamusa wypierane przez wszelkiego rodzaju liofilizaty. Owszem, są one lekkie i pożywne ale . No właśnie jest kilka ale. Po pierwsze cena, po drugie ograniczony wybór. Lecąc na kilka dni na Mount Blanc i mając odpowiedni budżet, można zaopatrzyć się w żywność liofilizowaną dostępną w większości sklepów ze sprzętem turystycznym.   Co jednak gdy na wędrówkę z namiotem wybiera się "studencka brać" z mocno ograniczonym budżetem ? Tu w sukurs przychodzą zupki chińskie z Radomia :-) i gorące kubki.  Zapas nawet na tydzień nie będzie ważył więcej niż 2 kg razem z dodatkami. Woda w trakcie wędrówek nie powinna być większym problemem. Tu jednak także nie ma szału jeżeli chodzi o wybór smaków.  Poza tym ile można jeść same zupki ? Jako lekką (wagowo) bazą do posiłków może być ryż i lekkie a zarazem tanie makarony z zupek chińskich. By jedzenie było także kaloryczne, możemy  je wzbogacić o dodatki. Ruszamy więc naszą wyobraźnię i po kilku dniach na Połoninie Wetlińskiej możemy startować w konkursie Master Chief .
 
 

Liofilizowana żywność stanowi doskonałe rozwiązanie podczas wypraw z dala od schronisk i ludzkich siedzib, zwłaszcza w trakcie wypraw w ekstremalnych warunkach. Tego typu żywność jest niezastąpiona na szlaku: dodaje sił, zaspokaja głód, a przy tym waży niewiele i nie zajmuje w plecaku dużo miejsca. Liofilizowane dania – sprawdzone w ekstremalnych warunkach – przydadzą się też na tradycyjnych wakacjach w razie kłopotów z prowiantem. Coraz popularniejsze nie tylko podczas wypraw wysokogórskich, staje się jedzenie liofilizowane. Na naszym rynku dostępnych jest kilka marek.

 

Jedna z marek jaką testowałem to SUMMIT TO EAT

 

 

 

Liofilizaty to najwygodniejszy sposób na przygotowanie pełnego wysokokalorycznego posiłku. Miejsce w zasadzie nie ma żadnego znaczenia i może to być na wędrówce górskiej, na wyprawie speleologicznej głęboko pod ziemią czy też na bezdrożach, w dżungli czy pustyni. W zimie znika także problem z dostępem do wody. Wystarczy stopić śnieg. Nie bez znaczenia jest okres przydatności do spożycia wynoszący nawet kilka lat. Waga gotowego i kalorycznego dania jakie zabieramy do plecaka, także jest bardzo istotna.

 

 

Będąc w schronisku czy górskiej chacie, wystarczy zalać wrzątkiem. W wielu obiektach, zwłaszcza w Tatrach, od kilku lat do dyspozycji są automaty do wrzątku. To zdecydowanie ułatwia planowanie wędrówek i wyjścia ze schroniska jeszcze przed wschodem słońca czy też po powrocie do schroniska, gdy bufet jest już zamknięty. Wybierając się w teren z pominięciem schronisk, warto zaopatrzyć się w palnik gazowy z kartuszem. Pojemnik z gazem warto także dobrać do potrzeb, a chodzi o pojemność, by uniknąć noszenia niepotrzebnych dodatkowych kilogramów. 

 

 

Wybór dań gotowych jest całkiem spory a co istotne dla wielu, są także potrawy wegańskie i bezglutenowe. M.in: Liofilizowane spaghetti bolognese. Wartość kaloryczna: 578 kcal. Waga: 130 gramów. Duża porcja: 1003 kcal, waga: 217 gramów. Okres przydatności do spożycia: 7 lat. Liofilizowana Tikka z kurczakiem. Danie bezglutenowe. Wartość kaloryczna: 665 kcal. Waga: 126 gramów. Duża porcja: 1003 kcal, waga: 190 gramów. Okres przydatności do spożycia: 7 lat. Liofilizowane danie Cassoulet z pięciu rodzajów fasoli i warzyw. Liofilizowany deser Custard z jabłkami i płatkami owsianymi. Liofilizowany deser - mus z wiśniami i granolą. Danie wegetariańskie. i wiele innych potraw:

https://paker.pl/64-zywnosc-liofilizowana/s-3/producent-summit_to_eat

 

 

 

Będąc w terenie korzystam z własnego zestawu. Testowany zestaw z najlżejszym palnikiem na świecie (tylko 70 gram) - Optimus Crux Lite Solo Cook System Non Stick i kartusz gazowy MSR IsoPro. Aby uniknąć noszenia zbędnych kilogramów, na krótkie wypady zabieram najmniejsze pojemniki z gazem. W tym wypadku był to najlżejszy dostępny o wadze 110 g - waga paliwa 110 g, waga całkowita 211 g. Wybierając się w teren gdzie mogą występować problemy z czystą wodą, polecam najlżejszą opcję filtrującą i oczyszczającą wodę. W ten sposób można korzystać ze strumieni czy stawów. 

https://paker.pl/kartusz-gazowy-msr-isopro

 

 

Butelka z filtrem Quick Draw Platypus jaką używałem na kilku wyjazdach górskich w Polsce, Chorwacji oraz w Maroko.

Podręczny filtr do wody, który można mieć przy sobie w każdych warunkach. Filtruje nawet 3 litry wody w jedną minutę! W zestawie pojemnik na brudną wodę o pojemności 1 litr.  Używanie filtra jest bardzo proste - należy napełnić pojemnik wodą przeznaczoną do filtrowania i po prostu wycisnąć czystą wodę do garnka, butelki lub kubka albo bezpośrednio do ust. Filtr można odłączyć od pojemnika i używać samodzielnie. Uniwersalny filtr do wody, który można zawsze mieć przy sobie w kieszeni. Umożliwia szybkie pozyskanie czystej wody z każdego zbiornika - z jeziora lub rzeki. Kompatybilny z butelkami Platypus. Można go także nakręcić na zwykłe butelki pet. Skuteczny przeciwko pierwotniakom (m.in. lamblia, cryptosporidia), bakteriom (m.in. e. coli, salmonella, cholera). Usuwa także zanieczyszczenia drobnocząsteczkowe takie jak muł i szczątki roślinne a także mikroplastik.  Filtr o bardzo szybkim przepływie wody - do 3 litrów na minutę.  Można go używać do picia bezpośrednio ze zbiornika, nalewać do garnka lub pojemnika lub nakręcić na butelkę Platypus lub zwykłą butelkę pet. 

https://paker.pl/podreczny-filtr-do-wody-z-pojemnikiem-platypus-quickdraw-microfilter

 

 

Zagotowanie wody trwa zaledwie kilka minut. Po zalaniu wodą i zamieszaniu zawartości, zamykamy opakowanie. Najczęściej jest to zapięcie "strunowe" które umożliwia wielokrotne zamykanie i otwieranie opakowania. Po kilku minutach danie jest gotowe.

 

 

 

Pomysły na własne kompozycje :

 


Pudding a'la Fiolet
Składniki (dla jednej osoby): woreczek ryżu, pół tabliczki czekolady z orzechami lub bakaliami, pół garści rodzynek lub innych suszonych owoców.
Przygotowanie: ryz ugotować i odsączyć, do jeszcze gorącego wsypać połamaną na kawałki czekoladę i suszone owoce, dokładnie wymieszać aż czekolada się rozpuści. W wersji "luksusowej" można dodać trochę mleka. 



Rosół na gęsto

Składniki (dla jednej osoby):  kostka rosołowa, makaron z zupek chińskich, kilka kawałków suszonej kiełbasy i plasterków żółtego sera.
Przygotowanie: do gotującej się wody (pół menażki) wrzucamy kostkę rosołową, mieszamy do całkowitego rozpuszczenia. Zmniejszamy płomień, wsypujemy makaron i kiełbasę. Po 5 minutach dorzucamy ser, mieszając aż do stopnienia.



Owsianka polowa
Składniki: płatki owsiane, kaszka mleczno-ryżowa, dodatki (rodzynki, orzechy, suszone morele, jabłka).
Przygotowanie:  płatki zalewamy wrzątkiem i po kilku minutach dodajemy mieszając , odpowiednią ilość kaszki (wybór smaków w sprzedaży jest duży). Na koniec wrzucamy trochę rodzynek, orzechów lub innych dodatków.



Zupa mleczna wzbogacona
Składniki: 5 łyżeczek mleka w proszku, 5 łyżeczek kaszki ryżowej lub kukurydzianej, łyżka płatków owsianych, jęczmiennych lub ryżowych oraz dodatki: (rodzynki, suszone morele lub inne owoce, orzechy, słonecznik, wiórki kokosowe, cynamon), szczypta soli, łyżeczka cukru lub miodu.
Przygotowanie: mleko w proszku, kaszkę i płatki dobrze wymieszać w dowolnej proporcji, zalać przegotowaną wodą ( ok 200 ml . Dodać sól, cukier i ew. miód oraz wybrane dodatki. Wymieszać



Zupa szturmowa
Składniki: zupka chińska o dowolnym smaku, "gorący kubek".
Przygotowanie: wrzątkiem (pół litra) zalewamy makaron z chińskiej zupki, czekamy przepisowe 3 minuty i dodajemy "gorący kubek" o wybranym smaku. Tuż po zalaniu wrzątkiem makaronu można też dodać np. drobno pokrojoną kiełbasę lub jajko na twardo. Można doprawić ulubionymi przyprawami.



Spaghetti
Składniki:  makaron z zupek chińskich, trochę suszonej kiełbasy, ser żółty, sos napoli lub boloński.
Przygotowanie: makaron ugotować, lub zalać wrzątkiem, sos przygotować w/g przepisu, dodać pokrojoną kiełbasę. Gotowym sosem zalać makaron, dodać na wierzch kilka plasterków  żółtego sera.



Risotto z tuńczykiem
Składniki (na dwie osoby): 250 g ryżu (2 woreczki), puszka tuńczyka, trochę żółtego sera oraz jajko na twardo (pokrojone w kostkę) ewentualnie kukurydza z puszki, ogórek kiszony, koncentrat pomidorowy, sól. Przygotowanie: ryż ugotować (do wody można dodać pół kostki bulionu), połączyć z resztą składników, dodać koncentrat do smaku i wymieszać.



Kuskus z warzywami
Składniki (na dwie osoby): 250 g kaszy kuskus, 75 g granulatu sojowego, 40 g suszonych warzyw, kostka bulionu, przyprawy w/g uznania.
Przygotowanie: kostkę rozpuścić we wrzącej wodzie, zalać kaszę, granulat sojowy przygotować w/g przepisu, wymieszać z warzywami, przyprawić.


 


Batoniki energetyczne
Do przygotowania przed wyjazdem w teren
Składniki: mleko, śmietana, cukier, suszone owoce, orzechy lub migdały.
Przygotowanie: mleko, śmietanę oraz cukier podgrzać i mieszać aż do rozpuszczenia cukru i zgęstnienia masy. Dodać posiekane suszone owoce oraz orzechy lub migdały. Masę wylać na blachę  wyłożoną papierem do pieczenia i  suszyć w piekarniku w temp. ok. 60 stopni. Po wystudzeniu pokroić w paski.

Przekąski
Oprócz dań wymagających dłuższego postoju i gotowania warto ze sobą mieć:
- suszone owoce (rodzynki, morele, jabłka, banany, śliwki (doskonale regulują pracę układu trawiennego)
- batoniki energetyczne
- suszona kiełbasa
- czekolada z bakaliami




Oczywiście nie będziemy pakować do plecaka na 2 tygodniową wędrówkę Głównym Szlakiem Beskidzkim wszystkich podanych wyżej składników. W okresie letnim w lesie czy na drzewach znajdziemy wiele świeżych owoców. Poziomki, maliny i jeżyny są w całej Europie, podobnie jak owoce na drzewach. Wędrując przez lasy, warto patrzeć pod nogi bo kurki pyszne są jako dodatek do wielu potraw. Kapusta, sałata czy inne warzywa także są łatwo dostępne a jakże pomocne przy przyrządzaniu wszelkich potraw.
Warto zabrać do plecaka rolkę folii do pieczenia. Dzięki niej upieczemy a nawet ugotujemy ziemniaki z cebulką i kurkami o jakie w lesie nietrudno. Nawet zrobimy sobie popcorn po środku pustkowia.  Folia uchroni także naczynia przed okopceniem gotując na ognisku. Jeżeli nastawiamy się na wygodne pichcenie na palniku to mamy nieco więcej ciężaru na naszych plecach. 

 
 

 
 
Krzesiwo i najlżejszy palnik na świecie opisany wyżej, który mieści się w zamkniętej dłoni
 


Na nic wymyślne przepisy, niezawodne kuchenki i bujna wyobraźnia kulinarna. Musimy jeszcze odkleić od naszej ręki pilota od TV i oderwać tyłek od wygodnego fotela.
 
 

Smacznego i do zobaczenia na szlaku.
 
 
Materiał powstał we współpracy z https://paker.pl - partnerem Klubu Podróżników Śródziemie

Linki zamieszczone w materiale, prowadzą do strony dystrybutora, z pełnymi opisami oraz aktualnymi cenami.
 
 
opracowanie i foto : Albin Marciniak
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]