Buty na długie wędrówki i wymagające technicznie szlaki

Buty na długie wędrówki i wymagające technicznie szlaki

Buty na długie wędrówki i wymagające technicznie szlaki 

 

  Na szlakach nizinnych czy górskich, o każdej porze roku, przeszedłem już wiele kilometrów. Zdarłem przy okazji wiele par butów, od tych kupionych na placu targowym po drogie markowe modele. Przez dziesięciolecia użytkowania butów w różnych warunkach nauczyłem się wiele. Wiem także że nie ma butów uniwersalnych, idealnych na wszelkie aktywności. Jeżeli ktoś twierdzi że coś jest do wszystkiego, to znaczy że jest do niczego. To odnosi się także do odzieży, ale teraz skupię się na butach.  Butach do zadań specjalnych o konkretnym przeznaczeniu.

 

 

Podjąłem się trudnego zadania a z nim związane były duże wymagania techniczne. Tym wyzwaniem był udział w najtrudniejszej edycji Highlandera, czyli marsz długodystansowy w trudnym skalnym terenie w upale sporo powyżej 30 stopni. Podłoże pozbawione zieleni czy piasku, za to z ostrą, tnącą skałą. Na takie warunki zwykłe buty jakie używam w Tatrach czy Beskidach nie nadają się absolutnie. Na kilka miesięcy przed startem rozpocząłem mozolne poszukiwania i wielogodzinne dyskusje z fachowcami z branży. Buty musiały być lekkie, wygodne, dobrze znoszące temperatury a co za tym idzie nie wpływające negatywnie na stopy, podeszwa musiała być w miarę sztywna a jednocześnie amortyzująca, dobrze trzymająca kostkę oraz zabezpieczająca przed nadmiernym wpadaniem wszechobecnego ostrego żwiru. Przystawanie co chwilę by wyjąć kamyczki i ponownie wiązać buty mogło znacznie utrudnić wędrówkę.

 

 

Wybór padł na konkretny model Salewa Dropline Mid. Przy pierwszym kontakcie mocno się zdziwiłem. Biorąc do ręki buty wydawały się zbyt delikatne i bardzo lekkie, natomiast podeszwa wyglądała na nieco za cienką z nietypowym bieżnikiem. Przyzwyczajenie do typowych górskich butów z grubym i agresywnym bieżnikiem jakoś mi tutaj nie pasowało. Chodząc w tych butach przez kilka godzin w domu, próbowałem się upewnić że rozmiar jest ok i nic mnie nie zaskoczy na trasie. Nawet jadąc na wyprawę miałem pewne obiekcie i awaryjnie zabrałem drugą zapasową parę. Obawy okazały się niepotrzebne, o czym przekonałem się bardzo szybko.

 

 

 

Na szlaku tylko skała i ostry żwir. Zero zieleni i udeptanych ścieżek do jakich przyzwyczajeni jesteśmy w Polsce. Tutaj buty to podstawa by nie narazić się na poważne problemy ze stopami. Na zejście z trasy okazje były zaledwie co kilkanaście kilometrów a śmigłowiec nie kursuje jak TOPR w Tatrach. W przeciwieństwie do kilkudziesięciu innych osób które miały problemy ze stopami (na 230 startujących) ja przeszedłem trasę bez choćby najmniejszych problemów. Dzięki dodatkowemu elementowi w cholewce opinający nogę, nie było problemów z wpadaniem do środka czegokolwiek. Sznurówki nie rozwiązały mi się ani razu podczas 3 dni marszu a podeszwa nie przenosiła kształtów kamieni po jakich przechodziłem. Używając skarpet z włóknami bambusa, mimo całodziennego marszu w upale (w słońcu powyżej 50 stopni) nie miałem problemów z poceniem się stóp.

 

 

Parokrotnie zdarzyły się sytuacje "podbramkowe" gdzie przy niskich butach była szansa na skręcenie kostki. Tutaj cholewka spełniła swoje zadanie i mimo że wydaje się na elastyczną, to jednak świetnie stabilizowała podczas marszu.

Kilka miesięcy poszukiwań, rozmów z fachowcami i przymiarek. Po przejściu szlaku mam pewność że to był najlepszy i chyba jedyny wybór.

 

 

 

Tak wygląda podeszwa i bieżnik po przejściu szlaku, który jak byłem przekonany, zniszczy każde buty. Przed tymi butami jeszcze kilka wyzwań górskich na różnych edycjach Highlandera i wiem że najgorszy teren i wymagania mają już za sobą.

 

 

Co o tych butach można przeczytać na stronie sklepu dystrybutora? :
 
 

Buty Salewa MS DROPLINE MID

 
Miękkie lądowanie

Dropline to doskonałe połączenie lekkiej zwinności buta trail runningowego z wygodą i ochroną oferowaną przez hikingowe modele za kostkę. Nowość w kolekcji obuwia SALEWA stworzona została specjalnie, by zapewnić pasjonatom speed hikingu najlepszą możliwą amortyzację w terenie górskim. W tym celu zastosowano zaawansowaną śródpodeszwę z pianki EVA oraz podeszwę POMOCA® z bieżnikiem S Path. Rezultat? Dynamiczne odbicie od podłoża oraz bardziej naturalne i płynniejsze, ale zarazem maksymalnie stabilne przetaczanie stopy podczas szybkiego ruchu.

Lekkość i ochrona
Wykonaną z lekkiej siateczki cholewkę wzmocniono stabilizującym 3F System, obejmującą stopę siatką EXA Shell oraz Anti-Rock Heel Cup w części pięty, dzięki czemu but doskonale trzyma stopę i jest optymalnie odporny na skręcanie. Co więcej, krój za kostkę oraz formowany termicznie i odporny na przetarcia mankiet z Ankle Protection System (APS) poprawiają stabilizację kostki jednocześnie zapewniając komfort zwłaszcza w trakcie dynamicznego schodzenia stromym terenem.

Precyzyjne dopasowanie i świetna trakcja
Sznurowanie 3D z zintegrowanym zaciskiem automatycznie utrzymuje odpowiednie napięcie sznurówek w każdej ze stref, podczas gdy składająca się z kilku wymiennych warstw wkładka Multi Fit Footbed Plus (MFF+) umożliwia modyfikację przestrzeni wewnątrz buta i tym samym jeszcze lepsze dopasowanie do kształtu i szerokości stopy. Podeszwa POMOCA® posiada charakterystyczny kołyskowy profil wspomagający szybki i płynny ruch pięta-palce, a jej samoczyszczący się bieżnik zapewnia optymalną trakcję na każdym podłożu. Ponadto zintegrowany z językiem ochraniacz i elastyczny ochraniacz przy kostce zapobiegają przedostawaniu się odłamków skalnych do wnętrza buta.

Niezwykle wygodny Dropline to speed hikingowy model nowej generacji stworzony specjalnie dla pasjonatów szybkiego pokonywania trudnego górskiego terenu.

 

 
 

 

 

 

 

Dobór sprzętu do długich wędrówek z plecakiem

Opisany poniżej sprzęt nadaje się zarówno do wędrówek pieszych jak i dłuższych wypadów czy wypraw rowerowych.

https://klubpodroznikow.com/sprzet/3657-dobor-sprzetu-do-dlugich-wedrowek-z-plecakiem

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com