Wodospady w Tatrach Polskich

Wodospady w Tatrach Polskich

Wodospady w Tatrach Polskich

 

Czarnostawiańska Siklawa

Kaskadowy wodospad w polskich Tatrach Wysokich, spadający z progu Czarnostawiańskiego Kotła w Dolinie Rybiego Potoku, powyżej Morskiego Oka. Tworzą go wody Czarnostawiańskiego Potoku, wypływającego z Czarnego Stawu pod Rysami i wpadającego do Morskiego Oka. Potok ten spada wodospadami w dwóch miejscach – bezpośrednio poniżej Czarnego Stawu (ok. 1570 m n.p.m.) oraz kilkadziesiąt metrów powyżej tafli Morskiego Oka (ok. 1460 m). Czarnostawiańską Siklawą nazywane są górne bądź dolne kaskady.

szlak czerwony od schroniska PTTK nad Morskim Okiem nad Czarny Staw pod Rysami; czas przejścia 50 min, ↓ 40 min

Szlak ten poprowadzony jest nieco na zachód od Czarnostawiańskiego Potoku i jego wodospadów, ale są one z niego widoczne.

 

 


 
 

 
 

 
 


 
 
dolny odcinek
 

 

Dwoista Siklawa

 

Wodospad przecinający szlak prowadzący na Szpiglasową Przełęcz oraz szlak biegnący wokoło Morskiego Oka. Wody opadają także do Morskiego Oka. W zimie tworzą się lodospady, chętnie wykorzystywane przez taterników.

 

 

 


 

Sikawka

Wodospad w Dolinie Kościeliskiej w polskich Tatrach Zachodnich. Znajduje się w Skalnistym Żlebku będącym przedłużeniem w górę Żlebu pod Wysranki. Żlebek ten wcięty w stoki Zdziarów Upłaziańskich łączy górną część Żlebu pod Wysranki z Narciarskim Żlebem. Jest to kanion o pionowych, skalistych ścianach z kilkoma progami. Po większych opadach lub podczas roztopów, gdy spływa nim większa woda, na najniższym progu powstaje wodospad Sikawka o wysokości kilkunastu metrów.

 

 


 

Siklawa, Wielka Siklawa

Wodospad w Tatrach Wysokich na potoku Roztoka. Największy wodospad w Polsce. Wodospad spada z progu ściany stawiarskiej oddzielającej doliny: Pięciu Stawów Polskich i Roztoki dwiema lub trzema strugami (w zależności od wysokości poziomu wody w Wielkim Stawie). Nachylenie ściany wynosi ok. 35°, wysokość progu ok. 64-70 m. Jest to największy (chociaż nie najwyższy) wodospad w Tatrach.

Wielka Siklawa najpiękniej wygląda w słoneczne dni, po obfitych opadach deszczu. Wokół niej, w rozpylonych kroplach wody, tworzą się wielobarwne tęcze. Siklawa była celem wycieczek górskich już na początku XIX wieku. Opisywana przez poetów, uwieczniana przez malarzy. W 1832 Seweryn Goszczyński pisał: "O sto kroków od na przewalał się spadek Siklawej Wody, i rosił nas mgłami swoimi. Przekrojony od sterczącej na wierzchu opoki, rzuca się po skale prostopadłej."

Szlak turystyczny prowadzi po orograficznie prawej stronie wodospadu przez długi pas wygładzeń polodowcowych (tzw. Danielki). Są to miejsca niebezpieczne, gdy są zlodzone. W 1924 pośliznął się tutaj i poniósł śmierć przewodnik tatrzański Jan Gąsienica Daniel (i stąd właśnie pochodzi nazwa tego miejsca).

Czasy przejścia podane na podstawie mapy:

szlak zielony - obok wodospadu przebiega szlak zielony od Wodogrzmotów Mickiewicza (przy szosie Palenica Białczańska – Morskie Oko) nad Wielki Staw. Czas przejścia: 2:05 h, ↓ 1:40 h
 
 

 
 

 
 

 
 
Potok wypływający z Wielkiego Stawu Polskiego daje początek Siklawie


 
 
górna cześć wodospadu
 
 


 
 
 

 
 
Siklawica
 
Wodospad w Tatrach Zachodnich, w górnej części Doliny Strążyskiej, pod północną ścianą Giewontu. Wodospad opada z dwóch prawie pionowo nachylonych ścian (pod kątem 80°). Łączna wysokość wodospadu wynosi 23 metry (wysokość ściany dolnej wynosi 13 m, a ściany górnej 10 m). Pomiędzy górną i dolną jego częścią istnieje skalna półka, w której w skale wymyte zostało siłą uderzenia wody i niesionych przez nią odłamków skalnych wgłębienie wypełnione wodą, tzw. kocioł eworsyjny.

Nazwa wodospadu pochodzi od Wielkiej Siklawy w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Dawniej nazywany był także Siczącą, Siczawą, Siklawą. Był odwiedzany od samych początków turystyki w Tatrach. Ludwik Zejszner w 1849 r. pisał o nim: "...godzien ze wszech miar widzenia". Ponad wodospadem znajduje się jedno z dwóch górnych odgałęzień Doliny Strążyskiej zwane Małą Dolinką. Niegdyś prowadziła przez nią i dalej bardzo stromym żlebem Warzecha najkrótsza z Zakopanego ścieżka turystyczna na Giewont.

 

 żółty szlak z Polany Strążyskiej do wodospadu. Czas przejścia: 15 min w obie strony
Siklawica Dolina Strążyska 1
 
 
 
Siklawica Dolina Strążyska 2
 
 
 
Siklawica Dolina Strążyska 3
 
 
 
Siklawica Dolina Strążyska 4
 
 

1 Siklawica 2
 
 

2 Siklawica 4
 
 

3 Siklawica 5

 
 

 

Wodogrzmoty Mickiewicza

Wodospady w Tatrach Wysokich utworzone z trzech większych i kilku mniejszych kaskad (od 3 do 10 m) na potoku Roztoka (w Dolinie Roztoki) wypływającym z Pięciu Stawów Polskich, ok. 1 km od jego ujścia do Białki. Wodospady te nazwane zostały Wodogrzmotami z racji huku, jaki powoduje spadająca nimi woda, zwłaszcza po dużych opadach. Trzy większe noszą nazwy: Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot i Niżni Wodogrzmot. Powstały one w miejscu, w którym woda pokonuje próg skalny, jakim Dolina Roztoki schodzi do Doliny Białki. Powyżej piętrzą się urwiska Turni nad Szczotami w masywie Wołoszyna. Nad Wodogrzmotami, na stokach Roztockiej Czuby rośnie reliktowy drzewostan modrzewiowo-limbowy.

Towarzystwo Tatrzańskie w 1891 roku nadało imię Adama Mickiewicza Wodogrzmotom oraz Dolinie Rybiego Potoku na pamiątkę sprowadzenia w 1890 roku prochów wieszcza na Wawel. Tablica z nazwą doliny istniała do 1930 roku, jednak owa nazwa nie przyjęła się. Mickiewicz osobiście nie był w żaden sposób związany z Tatrami ani z Podhalem, a nawet nigdy w tych rejonach nie był (choć prawdopodobnie akcja jego dramatu Konfederaci Barscy rozgrywa się w Tatrach).

Obecnie z kamiennego mostu wybudowanego w 1900 roku na drodze wiodącej do Morskiego Oka widać jedynie Pośredni Wodogrzmot, do pozostałych dostęp jest zabroniony. Dalej, w kierunku Morskiego Oka, na zakręcie z Obrywem znajduje się punkt widokowy, z którego można zobaczyć Gerlach (2655 m n.p.m.), najwyższy szczyt Tatr.

Czasy przejścia podane na podstawie mapy.

Szlak czerwony z Toporowej Cyrhli przez Psią Trawkę, Rówień Waksmundzką i dalej wzdłuż szosy nad Morskie Oko.
  • Czas przejścia z Równi Waksmundzkiej do Wodogrzmotów: 1:15 h, z powrotem 1:35 h
  • Czas przejścia od Wodogrzmotów do Morskiego Oka: 1:30 h, ↓ 1:15 h
Szlak czerwony – szosą do parkingu na Palenicy Białczańskiej. Czas przejścia: 40 min, ↑ 50 min
Szlak zielony ze schroniska na polanie Stara Roztoka do Doliny Roztoki, a dalej do Doliny Pięciu Stawów Polskich.
  • Czas przejścia ze schroniska do Wodogrzmotów Mickiewicza: 15 min, z powrotem 10 min
  • Czas przejścia znad Wodogrzmotów do Doliny Pięciu Stawów Polskich: 2:05 h, ↓ 1:30 h

 

 
 
 
 
 
 
 

 
 
Kaskady w Dolinie Białego - Sarni Wodospad
 
 
Kaskady uzaleznione są od ilości opadów deszczu czy topniejących śniegów. Wiosnączy po obfitych opadach, woda przelewa sięz dużą siłą. Latem i wczesną jesienią niemalże zanika. Osoby idące Doliną Białego na Sarnią Skałę, przechodzą przez mostek, zbudowany nad potokiem biorącym swój początek przy kaskadach.
 
Szlak żółty 1,1 h - Wodospad w górnej części Doliny Białego. Obok wodospadu szlak skręca w prawo, na mostku ponad Białym Potokiem.
 
 
 
Sarni Wodospad w Dolinie Białego 1
 
 
Sarni Wodospad w Dolinie Białego 2

Sarni Wodospad w Dolinie Białego 3

Sarni Wodospad w Dolinie Białego 4
 
 
 

Kaskady na Jarząbczym Potoku
 
 
Szlak żółty i czerwony - Kaskady na Jarząbczym Potoku przy Szlaku Papieskim w dolnych partiach Jarząbczej Doliny.
Jarząbczy Potok Tatry Zachodnie 1
Jarząbczy Potok Tatry Zachodnie 3
Jarząbczy Potok Tatry Zachodnie 4
Jarząbczy Potok Tatry Zachodnie 2
.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com