Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców w Krakowie

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców w Krakowie

 Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców


Począwszy od 2017 r. corocznie wybierani są kolejni wyjątkowi Polacy, wielcy podróżnicy, odkrywcy i zdobywcy. Tym szczególnym postaciom dedykowane są dęby w alei, oraz tablice przedstawiające ich dokonania. W 2017 r. aleję zapoczątkowało 30 wybranych nazwisk wyjątkowych osób. Rok 2018 to kolejne 8 wybitnych postaci. W 2019 roku decyzją kapituły, aleja powiększyła się o cztery nazwiska wybitnych Polaków. W roku 2020 Aleja powiększyła się o następne 5 tablic przed dębami. Kolejne dęby czekają na uhonorowanych.
 
Nadal przyjmujemy Wasze propozycje kolejnych kandydatur wraz z uzasadnieniem, a nad tymi propozycjami pochyli się kapituła. Bardzo prosimy o przemyślane i godne kandydatury:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Brak dostępnego opisu zdjęcia.
 
 
Osoby nominowane i uhonorowane w 2020 roku
 
10 października 2020 roku.  o godz. 12.00 nastąpiło odsłonięcie tablic Nominowanych na rok 2020 w Alei Podróżników przy Tauron Arena Kraków z udziałem samych nominowanych oraz ich rodzin.
 
Prof. Em. Andrzej PAULO - Polska Wyprawa Naukowa do Peru
 
 Kapitan Andrzej PIOTROWSKI

Andrzej Piętowski – polski kajakarz, podróżnik i eksplorator
 
Leon Mroczkiewicz i Tadeusz Perkitny
 
Henryk Jaskuła - pierwszy Polak, który okrążył Ziemię 
 
 
Brak dostępnego opisu zdjęcia.Osoby nominowane i uhonorowane w 2019 roku
 
 
Brak dostępnego opisu zdjęcia.
 
 
Jerzy Leon Jeliński (ur. 21 czerwca 1901 w Warszawie, zm. 30 listopada 1986 tamże) – polski podróżnik, automobilista i harcerz. Pierwszy Europejczyk, pierwszy Polak, który objechał samochodem cały świat (przejechał około 68000 kilometrów). Pierwszy Polak z międzynarodowym prawem jazdy. Od 30 maja 1926 roku do 31 października 1928 roku, uczestniczył w wyprawie samochodem dookoła świata.
 
Sławomir Makaruk, pseud. Makaron – polski podróżnik, fotograf, zawodowy nurek, kierownik wypraw, instruktor nurkowania, ratownik ochotnik TOPR, instruktor jazdy offroadowej.
 
Marcin Jamkowski - polski dziennikarz, podróżnik, fotograf i filmowiec.
 
Andrzej Bargiel - polski narciarz wysokogórski, członek polskiej kadry narodowej w skialpinizmie, ratownik TOPR. Pierwszy człowiek w historii, który zjechał na nartach z wierzchołków K2 oraz Broad Peak.
 
 
nominowani 2019
 


 

Uhonorowani w 2018 roku:

 

Ludomir Mączka (żeglarz), Krzysztof Starnawski (płetwonurek, speleolog), Piotr Chmieliński (kajakarz, podróżnik), Ryszard Czajkowski (podróżnik), Mariusz Ziółkowski (archeolog), Olgierd Budrewicz (dziennikarz i podróżnik), Krystyna Chojnowska-Liskiewicz (żeglarka), Ryszard Kapuściński (dziennikarz).

 

aleja podróżników 2018 3
 
od lewej: Krzysztof Starnawski, Piotr Chmieliński, Mariusz Ziółkowski, Ryszard Czajkowski,
 
 
W sobotę 12 maja 2018 roku Aleja Podróżników przy Tauron Arenie w Krakowie wzbogaciła się o kolejne dęby i tablice upamiętniające wybitnych polskich podróżników i eksploratorów. Na uroczystości gościli znani podróżnicy, himalaiści, rodziny osób upamiętnionych na Alei oraz mieszkańcy Krakowa.
 
 
 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców 2017

 
 
 
 
 
ZDJĘCIA Z OTWARCIA ALEI ORAZ PIKNIKU 22.04.2017 DO POBRANIA:

Album Karoliny Zięby-Kulawik
 

 
aleja podróżników 2018 6
 
twórca alei Albin Marciniak oraz Marek Kamiński przed swoim dębem
 
 

 
 
 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców 2017

 

W ten szczególny sposób pragniemy uhonorować Polskich  Podróżników, Odkrywców i Zdobywców, oraz podkreślić ich wielkie dokonania na przestrzeni wieków.  Aleja Podróżników to miejsce gdzie posadzone zostały drzewa. 30 dębów przed którymi stanęły postumenty, opatrzone tablicami opisującymi sylwetki danych osób, jakie wybrane zostały z pomocą internautów, słuchaczy Radia RMF oraz Kapituły. Z biegiem lat aleja będzie się powiększać. Powołana Kapituła decydować będzie o kolejnych drzewach jakie będą dosadzane w latach następnych.  Aleja Podróżników powstała wzdłuż ścieżki pieszo-rowerowej przy ul. Lema w sąsiedztwie Tauron Arena w Kraków.
W uroczystym otwarciu udział wzięli m.in: Krzysztof Wielicki, Leszek Cichy,  Aleksander Doba, Arkady Radosław Fiedler, Wojciech Dąbrowski, Władysław Grodecki i inni zaproszeni goście.
Co roku przed dębami będą montowane kolejne tablice, a wybór odbywać się będzie na podstawie głosowania internautów, słuchaczy radia oraz na podstawie werdyktu kapituły.
 
 
 
 
 
 

 

 
 
 

 

 
 
 
 
 
 
Wesprzyj projekt i dołącz do współtwórców tego wyjątkowego miejsca.
 
 Oni już wsparli budowę alei :
 
 
 
 
 
wc9cf2abdcb1fedd.jpeg
 
 
Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników została założona 2015-05-04 w ramach działalności Klubu Podróżników Śródziemie, działającego na rzecz edukacji ekologicznej już od ośmiu lat. Głównym celem fundacji jest utworzenia w Krakowie Alei Podróżników, Zdobywców i Odkrywców. Działania Fundacji wynikające ze statutu to edukacja ekologiczna, prośrodowiskowa i krajoznawcza. Klub Podróżników Śródziemie jest pomysłodawcą i realizatorem cyklu akcji "Czyste góry czyste szlaki".

Od Września 2011r Klub zorganizował i poprowadził kilkadziesiąt akcji edukacyjno-ekologicznych "Czyste Góry Czyste Szlaki"
 https://klubpodroznikow.com/akcje-eko/131-sprzatanie/1966-czyste-gory-czyste-szlaki-2015
W 2012r Klub zorganizował i poprowadził akcję "Czyste Tatry 2012" (od 2013 akcja przekazana dla Stowarzyszenia Czysta Polska)
https://klubpodroznikow.com/forum/60-czyste-gory-czyste-szlaki/5864-najwieksze-sprzatanie-tatr-w-historii-fotorelacja
Organizujemy akcje ekologiczne oraz prelekcje edukacyjne: "Czyste Góry Czyste Szlaki".
https://klubpodroznikow.com/akcje-eko/131-sprzatanie/1966-czyste-gory-czyste-szlaki-2015
Od 2015-05-04 klub Podróżników Śródziemie zmienił się w Fundację Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników,
i realizuje projekt: Budowa Alei Podróżników, Zdobywców i Odkrywców, przy ul. Lema w Krakowie.
 
Kto Waszym zdaniem powinien zostać uhonorowany w ten wyjątkowy sposób ?
Kto jeszcze zasługuje na tak szczególne wyróżnienie ? Czekamy na Wasze zgłoszenia z krótkim uzasadnieniem.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Wszystkie obecne zgłoszenia, uwzględniane będą w kolejnych plebiscytach i decyzjach Kapituły przy dosadzanych drzewach, jakie planowane są w latach kolejnych.
Aleja będzie się powiększać każdego roku na wiosnę.
 

organizator

Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników
KRS: 0000556344   NIP: 6793111050
Rachunek: 73 1600 1462 1746 9217 5000 0001


 
 
partner

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie jest naszym partnerem reprezentującym Miasto Kraków.
Projekt prywatno-publiczny połączył w ten sposób działania Fundacji oraz miasta.

 
 
współpraca 2017-2020
 
http://krakow.pl/zalacznik/239395/4.jpg
 
 
 
 

 
 
 
 2 The explorers Club
 
 
 
 kantyna logos
 

 

 
 
 
 
logo arpi reklamy
 

 
Każdy może wnieść swój wkład w powstanie Alei
W przypadku kwoty o wyższej wartości, każda osoba lub instytucja otrzyma stosowny okolicznościowy dokument potwierdzający dokonanie wpłaty.
 
Dla osób chcących wspomóc naszą działalność i przekazać darowiznę na cele powstającej alei, podajemy numer rachunku bankowego, na który można dokonywać wpłat:
Rachunek: 73 1600 1462 1746 9217 5000 0001

Podatnicy mają możliwość odliczenia od podatku darowizny przekazanej Fundacji (szczegóły na www.pit.pl/darowizny/ – pkt 16 Darowizna na rzecz: kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego)
 
 

 
 
 
 
 
 
 Konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-krajobrazowej zagospodarowania terenu wzdłuż
alei Lema w Krakowie, pt.: Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com