Legalni bukmacherzy w Polsce

 Legalni bukmacherzy w Polsce – jakie warunki muszą spełnić aby otrzymać zezwolenie?

W wielu krajach panuje zupełnie odmienne podejście do zakładów bukmacherskich. W Polsce obstawianie zakładów jest legalne, ale tylko jeśli gra odbywa się u legalnych bukmacherów, działających na mocy polskiego zezwolenia. Legalni bukmacherzy muszą spełnić wiele warunków, aby otrzymać potrzebną licencję.

 

Legalni bukmacherzy w Polsce 2

 

Podróżując po świecie napotykamy na zupełnie różne podejście do tematyki zakładów bukmacherskich. W jednych krajach panuje bardzo liberalne podejście do tej kwestii, natomiast w innych obstawianie zakładów jest zakazane. Przebywając w Wielkiej Brytanii czy Danii możemy zauważyć bardzo dużą popularność firm bukmacherskich, w tym także gigantów tej branży, a więc firm znanych niemal na całym świecie. Z kolei w innych krajach widzimy wyłącznie krajowe firmy, które nie są tak popularne poza danym krajem. Jak sytuacja wygląda w Polsce? Czy obstawianie zakładów bukmacherskich przez Internet jest w ogóle legalne? Postaramy się przybliżyć to zagadnienie.


Przez wiele lat w Polsce prawo dotyczące hazardu przechodziło wiele przeobrażeń, które silnie wpływały i cały czas wpływają na wszystkie gry hazardowe, w tym również na branżę bukmacherską. Zmiany prawne, które zaczęły obowiązywać w 2017 roku diametralnie zmieniły sytuację na rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Bukmacher chcący działać w sposób legalny, musi wypełnić wiele warunków, których spełnienie wymagane jest do otrzymania potrzebnego zezwolenia.

 

Niezbędna licencja
Zgodnie z przepisami regulującymi branżę bukmacherską, na polskim rynku zakładów wzajemnych mają prawo funkcjonować wyłącznie bukmacherzy posiadający zezwolenie wydane przez Ministerstwo Finansów. Zezwolenie wydawane jest na okres 6 lat. Żeby je otrzymać, firma, która się o nie ubiega, musi być całkowicie transparentna dla Ministerstwa Finansów i nie może mieć zadłużenia wobec Skarbu Państwu, np. z tytułu podatków czy ubezpieczeń.

 

Bukmacherka tylko dla spółek
Ustawodawca wprowadził wymóg, który nakazuje firmom bukmacherskim działanie wyłącznie w formie spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (w przypadku bukmacherów, których siedziba znajduje się na terytorium Polski) lub w formie spółki akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółki działającej na zasadach właściwych dla tych spółek (w przypadku gdy siedziba bukmachera znajduje się w innym państwie). Żadna inna forma działalności gospodarczej nie jest dopuszczona i nie pozwala uzyskać zezwolenia na organizowanie zakładów bukmacherskich w Polsce.


Pełna weryfikacja graczy
Bukmacherzy starający się o wydane zezwolenia muszą także przedstawić planowany sposób weryfikacji wieku graczy. W tym miejscu przypomnijmy, że udział w zakładach dostępny jest tylko dla osób, które mają ukończone 18 lat – związane jest to z istniejącym ryzykiem uzależnienia. W celu weryfikacji wieku gracza, legalni bukmacherzy mogą wymagać skanu dowodu osobistego gracza.

 

Obowiązki sprawozdawcze i podatki
Zmiany prawne zostały przygotowane z myślą o tym, aby znacząco zwiększyć kontrolę państwa nad rynkiem bukmacherskim. Ustanowione przepisy wymagają od legalnych bukmacherów zachowywania danych dotyczących wszystkich wnoszonych zakładów przez okres 5 lat (okres ten liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym dokonano ich archiwizacji). Ponadto wszyscy legalni bukmacherzy muszą na bieżąco dokumentować wygrane o wartości przewyższającej kwotę 2280 zł, od której pobierany jest dodatkowy podatek w wysokości 10%. Przypomnijmy, że standardowo firmy bukmacherskie płacą podatek obrotowy w wysokości 12% i jest to podatek pobierany od stawki każdego wniesionego zakładu. Natomiast wspomniany wcześniej dodatkowy podatek, pobierany jest w sytuacji, gdy wygrana na jednym kuponie przekroczy kwotę 2280 zł.


Obowiązki informacyjne
Legalni bukmacherzy muszą informować graczy o dwóch kwestiach: pierwsza to potencjalne ryzyko uzależnienia, z jakim wiąże się obstawianie wyników za pieniądze, a druga to dostępność usług wyłącznie dla osób pełnoletnich. O ile dla jednych graczy obstawianie zakładów traktowane jest jako sporadyczna rozrywka, o tyle dla innych może okazać się przyczyną osobistego dramatu, prowadząc do uzależnienia i poważnych problemów finansowych i rodzinnych.


Rejestr legalnych i nielegalnych bukmacherów
Wprowadzenie rejestru legalnych i nielegalnych bukmacherów to bardzo poważna zmiana, która wprowadzona została w prawie hazardowym. W oparciu o ten przepis gracze mogą poprzez jedno kliknięcie upewnić się, czy dana firma działa zgodnie z prawem, czy nie. Obie listy dostępne są na stronach internetowych Ministerstwa Finansów. Legalni bukmacherzy posiadają wiele typowych cech, które ułatwiają rozpoznanie czy dana firma działa w Polsce legalnie. Zostało to szczegółowo wyjaśnione na https://www.wygranaonline.com/legalni-bukmacherzy. Ostatecznie warto jednak legalność każdego bukmachera zweryfikować jeszcze przed rozpoczęciem gry na stronie Ministerstwa Finansów.


Blokowaniem stron internetowych nielegalnych firm
Mimo, że w latach 2010-2016 również istniał obowiązek posiadania polskiej licencji na organizowanie zakładów, to w 90% rynek zdominowany był przez firmy zagraniczne nieposiadające takiego zezwolenia. Skala nielegalnych zakładów była ogromna i trudna do opanowania, dlatego zdecydowano się na dość kontrowersyjne, ale w gruncie rzeczy skuteczne rozwiązanie, jakim jest blokowanie stron internetowych bukmacherów, którzy chcą oferować swoje usługi bez polskiego zezwolenia. Wprowadzenie takiej blokady sprawia, że w Polsce nie da się otworzyć witryny internetowej należącej do bukmacherów bez licencji. Poprzez zastosowanie tego rozwiązania bardzo mocno ograniczono działalność tego typu podmiotów na polskim rynku.


Ograniczenia reklamowe
W celu ochrony przed potencjalnie groźnym wpływem obstawiania zakładów bukmacherskich, co może skończyć się nawet uzależnieniem, ustawodawca zdecydował się na znaczne ograniczenia możliwości reklamowych bukmacherów. Reklamy tego rodzaju nie mogą być np. emitowane w radiu czy telewizji przed godziną 22. Nie mogą również być kierowane do osób małoletnich, kojarzyć się z sukcesem zawodowym, relaksem czy wypoczynkiem. Ograniczeń takich jest znacznie więcej. W związku ze sporymi utrudnieniami w kwestii reklamy, bukmacherzy bardzo często decydują się na promocję swoich marek poprzez sponsoring sportu, który daje duże możliwości firmom bukmacherskim na dotarcie do potencjalnych klientów.


Wysokie kary dla nielegalnych bukmacherów i graczy
Zarówno oferowanie usług bukmacherskich przez firmy bez zezwolenia, jak i obstawianie wyników u niezatwierdzonych przez Ministerstwo Finansów podmiotów jest bezprawne i obarczone wysokim ryzykiem kary pieniężnej. W związku z powyższym zdecydowanie nie warto korzystać z usług bukmacherów nie posiadających wymaganego w Polsce zezwolenia.

Powyżej wymienione zostały tylko niektóre kwestie dotyczące legalności zakładów bukmacherskich w Polsce. Warto zapoznać się z pełną listą warunków, których spełnienie konieczne jest do uzyskania polskiej licencji, bezpośrednio na stronie biznes.gov.pl, gdzie dostępne są oficjalne informacje dotyczące tej kwestii.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com