Wczasy z psem w górach - jak się przygotować?
Coraz więcej osób decyduje się na wakacje z czworonogiem. Taki wyjazd nie tylko redukuje stres związany z pozostawieniem psiaka pod opieką innych osób, ale również pozwala zacieśnić więzi i zbudować mocniejszą relację. Przed wyjazdem z pupilem w góry należy jednak zadbać o kilka ważnych kwestii, dzięki którym urlop na pewno będzie udany.
Wyprawka dla psa
Pakując walizki i torby, warto uwzględnić osobny bagaż dla czworonoga. Oczywiście, w przypadku zwierzaka lista rzeczy do zabrania będzie zapewne krótsza niż u jego opiekunów, ale bez wątpienia musi znaleźć się na niej kilka niezbędnych akcesoriów. Są to:
- Adresówka, dzięki której odnalezienie zwierzaka będzie znacznie prostsze.
- Niezwykle pomocny w przypadku gwałtownej ulewy ręcznik, którym można okryć i osuszyć psa.
- Apteczka ze środkami opatrunkowymi, witaminami i lekarstwami na dolegliwości trawienne.
- Książeczkę zdrowia psiaka, zawierającą informacje na temat przebytych chorób i szczepień.
- Odpowiedniej długości smycz oraz wygodne szelki typu sleed.
- Kaganiec (najlepiej sprawdzi się fizjologiczny).
- Karma i podróżne miseczki na wodę i jedzenie.
- Ulubiona zabawka i legowisko lub kocyk.
Mapa zwierzolubnych miejsc
Wyjazd w góry wiąże się najczęściej z koniecznością zarezerwowania miejsc noclegowych w hotelu czy schronisku. Mimo że coraz większa liczba ośrodków oferuje możliwość pobytu ze zwierzakiem, warto upewnić się, że informacje są aktualne, a oferta nie została zmieniona. Dobrym pomysłem jest także zaznaczenie lub wypisanie restauracji i barów w okolicy, w których zwierzęta są mile widziane – takie rozwiązanie to oszczędność czasu i brak stresu związanego z poszukiwaniem tego typu lokali dopiero na miejscu.
Konsultacja weterynaryjna
Psiaki uwielbiają długie spacery u boku właścicieli i aktywność, ale nie wszystkie są przystosowane do wielogodzinnych wędrówek i wspinaczki po trudnych, skalistych powierzchniach. Przed planowanym urlopem w górach warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii, który zbada pupila i sprawdzi jego stan zdrowia. Jeśli wszystko będzie w porządku, specjalista zaleci prawdopodobnie dodatkową ochronę przed kleszczami i pchłami (świetnym rozwiązaniem będzie zabezpieczenie w postaci specjalnej obroży, dostępnej m.in. w internetowym sklepie zoologicznym https://www.naszezoo.pl/pl/p/Bayer-Foresto-obroza-dla-psa-i-kota-ponizej-8-kg-dlugosc-38-cm-GRATIS-Ksiazeczka-zdrowia-dla-psa-i-kota/5772).
Plan wyjazdu
Jednym z najważniejszych elementów jest także przygotowanie planu wyjazdu, dzięki któremu każdy dzień będzie zorganizowany, a liczba zaplanowanych kilometrów nie przerośnie możliwości czworonoga. Trzeba także pamiętać o tym, że podczas górskich wypraw należy obserwować reakcje psiaka – jeśli pupil coraz częściej odpoczywa, nie chce iść dalej lub kładzie się na szlaku, nie można zmuszać go do dalszej aktywności. Warto też podkreślić, że część tras leży na terenie Parków Narodowych, do których zwierzaki nie mają zazwyczaj wstępu. Zdarzają się jednak odstępstwa od reguły (z pupilem można wejść m.in. na teren Doliny Chochołowskiej w Tatrach czy na Szczeliniec).