Jaskinie i góry - świętokrzyskie cuda natury

Jaskinie i góry - świętokrzyskie cuda natury

 Jaskinie i góry - świętokrzyskie cuda natury

 

Województwo Świętokrzyskie swoją nazwę zawdzięcza łańcuchowi górskiemu - jednemu z najstarszych na kontynencie. Góry, powstałe 500 mln lat temu, przeszły kilka metamorfoz geologicznych i wielkich powodzi. Ta burzliwa historia wpłynęła na ich niesamowitą budowę i stworzyła unikatowe formacje, które po prostu trzeba zobaczyć.

 

gory swietokrzyskie

 

 

Łysa Góra, Święty Krzyż

Trudno znaleźć tak wyjątkową górę w Polsce. Miejsce stare tradycje słowiańskie z kulturą chrześcijańską. Łysa Góra do dziś ukazuje pozostałości dawnego pogańskiego kultu - mur okalający cały szczyt. Także tutaj odbywać się miały sabaty czarownic. Wśród okolicznych mieszkańców wciąż żywe są opowieści o wiedźmach zlatujących się nocami na miotłach. Mroczna historia miała zadecydować o wybudowaniu na Łysej Górze opactwa benedyktyńskiego. Założył je w 1006 r. Bolesław Chrobry. Przepiękne sanktuarium przechowuje relikwie Krzyża Świętego, od którego nazwę wzięło całe pasmo górskie. 

 

Jaskinia Raj

Najsłynniejsza i najpiękniejsza w Polsce. Krasowa wapienna jaskinia, położona na terenie rezerwatu przyrody. Swoją nazwę zawdzięcza unikatowym formacjom nacieków skalnych, tworzących niesamowite i przepiękne konstrukcje. Co więcej, około 50 tysięcy lat temu mieszkali tutaj nasi przodkowie i pozostawili po sobie kilka śladów. Jaskinia ma wyjątkowy mikroklimat i wymaga szczególnej ochrony, dlatego zwiedzanie odbywa się według ściśle określonych reguł. Raj to złożony kompleks jaskiń i korytarzy. Najbardziej spektakularna jest tzw. Sala Kolumnowa, w której oprócz tytułowych kolumn na ścianach znajdują się skamieniałości koralowców. W tej części jaskini można zauważyć niezwykle rzadkie pizoidy - nacieki skalne w formie kuleczek, zwane pieszczotliwie perłami jaskiniowymi.

 

Jaskinia Raj w Chęcinach 2

 

Góra Łysica

Najwyższa w Górach Świętokrzyskich. Należy do Pasma Łysogóry, wchodzi w skład Korony Gór Polskich. Droga na Łysicę jest bardzo wygodna - prowadzi do niej chodnik. Ale aby dotrzeć na szczyt trzeba przemierzyć wyjątkowo mroczną Puszczę Jodłową, która świetnie oddaje klimat gór obrosłych w legendy. Łysica prezentuje też charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich gołoborza. To miejsce jest bardzo mocno związane z historią Polski. Znajduje się tu zbiorowy grób mieszkańców zamordowanych przez hitlerowców. 

 

 

Rezerwat Kadzielnia

Jeden z trzech kamieniołomów wchodzących w skład Geoparku Kielce, zdecydowanie warty zobaczenia. W dodatku położony w centrum miasta. To wysokie wzgórze pełne wystających wapiennych skał. Ostaniec skalny, Skałka Geologów, pozostaje pod ścisłą ochroną, jako rezerwat przyrody nieożywionej. Wzgórze jest bogate w skamieniałe szczątki zwierząt i roślin. Na terenie Kadzielni jest aż 25 jaskiń i schronisk skalnych.

 

Rezerwat przyrody Kadzielnia w Kielcach

 

 

Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi

Kolejny cud natury dostępny na wyciągnięcie ręki, ponieważ znajdujący się na terenie Sandomierza. Miasto jest obowiązkowym punktem wszystkich wycieczek do Świętokrzyskiego. Ten wąwóz lessowy to idealne miejsce, aby odetchnąć po zwiedzaniu zabytków i przepiękna trasa spacerowa. 

Przyroda Województwa Świętokrzyskiego jest wyjątkowa. W dodatku jest mocno związana z historią Polski. To prawdziwa gratka dla miłośników gór i wszystkich, którzy lubią podróżować po Polsce.

 

 

 

Autor artykułu
Artykuł przygotowany przez ekskluzywny hotel bristolbusko.pl ze SPA położony w Górach Świętokrzyskich w miejscowości Busko Zdrój

 

 

 

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com